DAJ CYNK

Rynek telemedyczny jest coraz większy

msnet

Sprzęt

Światowy rynek telemedyczny wart jest około 27 mld dolarów. Coraz większy w nim udział mają polskie firmy.



Światowy rynek telemedyczny wart jest około 27 mld dolarów. Coraz większy w nim udział mają polskie firmy.

Rynek telemedyczny rozwija się na świecie bardzo dynamicznie. Przewiduje się, że w najbliższych latach roczny wzrost jego wartości, dziś szacowanej na 27 mld dolarów, wyniesie co najmniej 15%. Telemedycyna jest najlepiej rozwinięta w Stanach Zjednoczonych, a na drugim miejscu znajduje się Europa. Coraz większa w tym zasługa polskich producentów sprzętu telemedycznego.

Segmenty, w których działają polskie firmy telemedyczne, są zróżnicowane. Najbardziej rozwinięte, zarówno w Polsce, jak i globalnie, są rozwiązania telemedyczne w obszarze kardiologicznym [...]. W tym momencie obserwujemy nasycenie rynku kardiologicznego i rozwój innych segmentów. W szczególności chodzi o leczenie chorób cywilizacyjnych, m.in. onkologicznych czy metabolicznych, np. cukrzycy. Po drugie rozwijane są rozwiązania diagnostyczne - powiedział Andrzej Białkowski-Miler, prezes firmy Biotech Management Consulting, w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl.

Raport "Nadchodzący boom. Globalne perspektywy rozwoju rynku telemedycznego" pokazuje, że rozwój telemedycyny opiera się na dwóch głównych czynnikach: na poprawie zdrowia pacjentów oraz zmniejszeniu kosztów opieki zdrowotnej. Telemedycyna ułatwia dostęp do specjalistów, zwiększa skuteczność diagnostyki, terapii i rehabilitacji, a także umożliwia lepszą prewencję chorób. Ponadto podmioty świadczące usługi medyczne nie ponoszą tak dużych opłat lokalowych, maleją koszty transportu, skraca się czas wizyt lekarskich i eliminowane są zbędne świadczenia.

Największy stopień zaawansowania rozwiązań telemedycznych jest obecnie w telemonitoringu. Stosowany sprzęt pozwala kontrolować, czy zaburzenia występujące u pacjenta nie zagrażają bezpośrednio jego zdrowiu i życiu. Dobrze rozwiniętym obszarem, szczególnie na rynku amerykańskim, są telekonsultacje medyczne. Szybko rozwija się też telediagnostyka. Celem na przyszłość jest zdalne prowadzenie operacji.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: infoWire.pl