DAJ CYNK

Niezawodny jak Galaxy Watch. Naukowcy sprawdzili zegarki Samsunga

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Zegarki Samsung Galaxy Watch okazały się wyjątkowo skuteczne w pomiarach najważniejszych parametrów pracy organizmu. Potwierdzili to badacze z Uniwersytetu Michigan.

Smartwatche mimo kolejnych lat rozwoju elektroniki noszonej wciąż ustępują dokładnością pomiarów specjalistycznej aparaturze medycznej. Użytkownicy zegarków niektórych marek narzekają na błędy nawet w bardzo drogich modelach, jednak posiadacze urządzeń Galaxy Watch powinni mieć powody do zadowolenia. Przynajmniej tak to wygląda w świetle najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Michigan.

Zobacz: Widzieliśmy nowe Samsungi. Flip 6, Fold 6, Budsy i Watche bez tajemnic

Zegarki Samsunga sprawdzone na specjalistycznej aparaturze

Samsung pochwalił się dziś, że Centrum Nauk o Wydajności Człowieka i Sporcie Uniwersytetu Michigan (HPSSC), które ma uznaną pozycję jako ośrodek kompleksowych badań związanych ze sportem i wydajnością organizmu ludzkiego, potwierdziło wysoką dokładność funkcji monitorowania kondycji w zegarkach Samsung Galaxy Watch. W komunikacie nie wymieniono konkretnych modeli, ale wszystko wskazuje na to, że dotyczy to najnowszej serii Galaxy Watch7 lub Galaxy Watch Ultra.

Foto: Eric Bronson/Michigan Photography

Badacze z Uniwersytetu Michigan potwierdzili, że zegarki Galaxy Watch wykazują w pomiarach bardzo wysoką zgodność z klinicznymi i naukowymi urządzeniami referencyjnymi do pomiaru tętna, utraty potu, pułapu tlenowego VO2 max i procentowego poziomu tkanki tłuszczowej.

Centrum HPSSC zweryfikowało m.in. takie parametry:

  • Tętno: wyniki zegarków Galaxy Watch zarejestrowane podczas biegu wskazują na wysoką zgodność – 90% – ze sprzętem do badań elektrokardiogramu, co stanowi złoty standard w pomiarze tętna.
  • Utrata potu, czyli pomiar ilości płynu utraconego podczas aktywności fizycznej, który pomaga w ocenie prawidłoweho nawodnienia po treningach. Badania z użyciem zegarków Galaxy Watch, wykonane na różnych dystansach od 2,5 km do 20 km, wykazały zgodność na wysokim poziomie 95%.
  • VO2 max, czyli pomiar tego, ile tlenu pochłania organizm podczas treningu. Parametr ten pomaga ocenić poziom sprawności użytkownika i wyznaczyć optymalne cele treningowe. Badanie zegarków Galaxy Watch wykazało zgodność na poziomie 82%, co badacze uznali za akceptowalne w porównaniu do sprzętu diagnostycznego klasy klinicznej.
  • Procentowy poziom tkanki tłuszczowej – ten pomiar pozwala na lepsze zrozumienie zdrowia fizycznego i sprawności fizycznej niż samo monitorowanie masy ciała. Odczyty Galaxy Watch wykazały zgodność na poziomie 95% w porównaniu z wynikami badania metodą densytometrii (DEXA), standardowego testu diagnostycznego składu ciała przy użyciu promieni rentgenowskich w małych dawkach.

Badania amerykańskich specjalistów są dobrą wiadomością dla użytkowników zegarków Galaxy Watch, choć trzeba też brać poprawkę na to, że analiza pracy zegarków była elementem współpracy Samsunga z Uniwersytetem Michigan – nie były to więc całkowicie niezależne testy bez udziału producenta.

Zobacz: Samsung Galaxy Watch4 i Watch5 zaskakują dokładnością pomiarów
Zobacz: Te zegarki kłamią w sprawie lokalizacji. Polscy naukowcy potwierdzają

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Lech Okoń (Telepolis.pl), Eric Bronson/Michigan Photography

Źródło tekstu: Samsung, opracowanie własne