DAJ CYNK

Zbudują 5G na obszarach transgranicznych między Polską a Czechami

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Na obszarach transgranicznych między Polską a Czechami powstanie wspólna infrastruktura 5G. Projekt realizowany jest przez grupę Cellnex oraz czeską spółkę Cetin.

Operatorzy przekonują, że drożenie technologii 5G na obszarach transgranicznych może zrewolucjonizować sposób, w jaki ludzie w tych regionach uzyskują dostęp do usług telekomunikacyjnych i z nich korzystają. Technologia ta zostanie wdrożona w ciągu najbliższych 3 lat (2024–2026).

Cellnex (poprzez spółkę Towerlink Poland) oraz CETIN będą wdrażać dedykowaną infrastrukturę telekomunikacyjną, zarówno pasywną, jak i aktywną, dla obszarów bez lub z bardzo ograniczonym zasięgiem 5G. 

Plan zakłada rozmieszczenie kilku lokalizacji zarówno w Polsce, jak i w Czechach wzdłuż 125-kilometrowego korytarza drogi A1, w regionach przygranicznych między Częstochową a Ostrawą. 

Projekt umożliwi testowanie sieci 5G w obszarze mobilności, w tym cyfryzacji infrastruktury drogowej. Dzięki zastosowaniu sieci czujników, takich jak kamery HD, w czasie rzeczywistym przesyłane będą zapisy wideo. Co więcej, dzięki wykorzystaniu komponentów sztucznej inteligencji, nowa infrastruktura 5G pozwoli na automatyczną analizę ruchu drogowego. Umożliwi to operatorowi drogi szczegółowe monitorowanie ruchu na autostradzie w segmentach o długości 1-2 km i inteligentne nim zarządzanie.

Projekt powstaje jako część inicjatywy BALTCOR5G przy wsparciu unijnego funduszu CEF Digital. Dzięki dotacjom beneficjenci będą mogli oferować neutralną infrastrukturę zainteresowanym stronom, takim jak operatorzy sieci komórkowych lub zarządcy dróg.

Lepszy zasięg, czujniki przy drogach...

Plan projektu zakłada wdrożenie dwóch kategorii infrastruktury. Pierwsza dotyczy współdzielonej infrastruktury 5G i obejmuje warstwy pasywną, aktywną i transmisyjną. 

Druga kategoria infrastruktury dotyczy rozwiązań CAM (ang. Connected and Automated Mobility), czyli tzw. podłączonej i zautomatyzowanej mobilności, która obejmuje pojazdy autonomiczne i wymianę informacji o ruchu drogowym. Wdrożenie tej części projektu rozpocznie się od warstwy przetwarzania brzegowego MEC (ang. Multi-Access Edge Computing) umiejscowionej w pobliżu drogi, co pozwoli na lokalne przetwarzanie danych zebranych od użytkowników.

Wspólny projekt Cellnex i Cetin

Współrealizujący ten projekt Cellnex jest niezależnym operatorem bezprzewodowej infrastruktury telekomunikacyjnej i nadawczej. W Polsce rozpoczął działalność w 2021 roku, po przejęciu infrastruktury pasywnej (wież i masztów) od operatorów sieci P4 oraz Polkomtel. Cellnex zainwestował również w infrastrukturę aktywną (anteny, nadajniki), odkupując je od firmy Polkomtel. Obecnie Cellnex Poland świadczy usługi zarządzania infrastrukturą telekomunikacyjną na rzecz Play i Polkomtel oraz służb mundurowych, administracji, czy też operatorów infrastruktury krytycznej oraz podmiotów komercyjnych w zakresie wewnątrzbudynkowej infrastruktury telekomunikacyjnej.

Z kolei czeski Cetin jest właścicielem, operatorem i modernizatorem największej sieci komunikacji elektronicznej obejmującej 99,6% populacji Czech. Świadczy usługi infrastrukturalne dla sieci stacjonarnych i komórkowych, usługi transmisji danych dla sieci korporacyjnych i wynajmu centrów danych. Cała Grupa Cetin jest czołowym hurtowym dostawcą aktywnych i pasywnych usług infrastruktury telekomunikacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej (Czechy, Węgry, Bułgaria i Serbia). 

Zobacz: 5G w Polsce już jest, ale co z tego. Przyszłość czuć smutkiem (opinia)
Zobacz: Wspólne maszty Play i Plusa? Cellnex mówi, że będą

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Cellnex

Źródło tekstu: Cellnex