DAJ CYNK

Co Netia zyska dzięki umowie z TP

WitekT

Wydarzenia

Prezesi Telekomunikacji Polskiej i Netii ogłosili nowe zasady współpracy obu firm. To ważna deklaracja, a za nią mają pójść konkrety. Do końca stycznia spółki mają tylko zakończyć polubownie szesnaście sporów sądowych, a później rozpocząć negocjacje umów.

Prezesi Telekomunikacji Polskiej i Netii ogłosili nowe zasady współpracy obu firm. To ważna deklaracja, a za nią mają pójść konkrety. Do końca stycznia spółki mają tylko zakończyć polubownie szesnaście sporów sądowych, a później rozpocząć negocjacje umów.

Do czerwca ma być podpisana umowa RIO, która określa wszystkie warunki wymiany ruchu głosowego między operatorami, włączając w to kolokacje wymaganego do tego sprzętu. Umowa w życie ma wejść we wrześniu. Co ciekawe, nowe RIO UKE ogłosił latem zeszłego roku, czyli efektywnie w życie wejdzie po roku, kiedy być może UKE ogłosi RIO 2007.

W efekcie nowego RIO spadną hurtowe stawki rozliczeń między operatorami, co prawdopodobnie negatywnie odbije się na przychodach obu spółek. Mimo to TP zależy na zmianie warunków rozliczeń, bo teraz wiążą ją bardzo niekorzystne umowy o wymianie ruchu telekomunikacyjnego z Netią - jeszcze na zasadzie bill and keep, czyli zakładającej zachowanie pełnej opłaty za połączenie po stronie sieci inicjującej. Przez to Netia miała możliwość sprzedaży ruchu do TP innym operatorom ze 100-procentową marżą.

Od zeszłego roku Netia może sprzedawać Internet klientom TP dzięki bitstream access. Szerzej o jej cenniku pisaliśmy w tej wiadomości. Według przedstawicieli Netii, wyniki sprzedaży po kilku tygodniach są bardzo dobre, choć nie chcieli podać dokładniejszych danych. Wcześniej rzeczniczka Netii informowała, że na infolinię dzwoni 500 potencjalnych klientów w ciągu godziny.

W ciągu kilku kolejnych tygodni Netia chce podpisać umowę na WLR, a po kolejnych trzech - zaoferować klientom TP swój własny abonament. Zespoły obu operatorów będą także negocjować warunku uwolnienia pętli lokalnej (LLU). Dzięki przejęciu "ostatniej mili" Netia chce zaoferować zaawansowane usługi takie, jak np. telewizja internetowa i wideo na żądanie.

Pełniący obowiązki prezesa Netii Paweł Karłowski powiedział, że przygotowywana nowa strategia Netii będzie stawiała na większą równowagę między klientami biznesowymi a indywidualnymi. Do tej pory Netia koncentrowała się na ofercie dla firm. Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy nowa strategia operatora zostanie ogłoszona. Według Karłowskiego nową, 5-letnią strategię poznamy "wkrótce" po objęciu stanowiska przez nowego prezesa Netii Mirosława Godlewskiego. Jak na razie, Netia podała w połowie listopada, że zrewiduje na pewno w dół założenia finansowe na 2007 rok. Spółka uznała, że założenia dotyczące przychodów z usług w oparciu o technologię WiMAX były zbyt optymistyczne i postanowiła znacznie zmniejszyć zakłady na tę technologię.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Rzeczpospolita, PAP, wł