DAJ CYNK

Elektrim chce rozmawiać z Vivendi

WitekT

Wydarzenia

Elektrim proponuje Vivendi dialog dotyczący Polskiej Telefonii Cyfrowej pomimo faktu, że sąd arbitrażowy w Wiedniu uznał, iż 48% akcji PTC zawsze należało do Elektrimu, a ich transfer do kontrolowanego przez Vivendi Elektrimu Telekomunikacja okazał się nieważny.

Elektrim proponuje Vivendi dialog dotyczący Polskiej Telefonii Cyfrowej pomimo faktu, że sąd arbitrażowy w Wiedniu uznał, iż 48% akcji PTC zawsze należało do Elektrimu, a ich transfer do kontrolowanego przez Vivendi Elektrimu Telekomunikacja okazał się nieważny.

Nie zgadzamy się jednak z oskarżeniami o kradzież aktywów ET, jakiej mielibyśmy dokonać. [...] Powinniśmy usiąść do stołu i negocjować, jesteśmy gotowi do negocjacji - powiedział przemawiając na czwartkowym Walnym Zgromadzeniu Vivendi prezes Elektrimu Piotr Nurowski, kandydujący do RN koncernu z ramienia mniejszościowych akcjonariuszy Vivendi.

Tradycyjnie, inną wizję problemu udziałowców PTC miał jednak zarząd Vivendi. Spotykaliśmy się już jakieś 15-16 razy w tej sprawie i nadal jesteśmy w stałym kontakcie; o ile wiem również nasi prawnicy także nadal się spotykają - odpowiedział publicznie na przemówienie Piotra Nurowskiego przedstawiciel zarządu Vivendi.

Jeśli Pan jednak twierdzi, że nie posiadamy udziałów PTC, a jednocześnie Elektrim przyjął pieniądze za wniesienie tych aktywów do ET, to jest to pewna niekonsekwencja. Jeśli Elektrim chce te aktywa z powrotem, powinien zwrócić pieniądze, jakie za nie otrzymał - odpowiedział publicznie na przemówienie Piotra Nurowskiego przedstawiciel zarządu Vivendi.

Vivendi zainwestowała w Polsce 1,8 mld euro w 1999 roku, sądząc że nabywa od Elektrimu kontrolę nad PTC poprzez wniesienie do Elektrimu Telekomunikacja 48% udziałów operatora. Zakwestionował to jednak w sądzie arbitrażowym w Wiedniu inny udziałowiec PTC - Deutsche Telekom.

Obecnie jednak to Elektrim SA figuruje w KRS jako 48% udziałowiec PTC, i według tego rejestru ET nie ma żadnych udziałów największego w Europie Środkowo - Wschodniej operatora telefonii komórkowej.

Obecnie międzynarodowe i polskie sądy rozpatrują liczne pozwy jakie Vivendi złożyła przeciw Elektrimowi SA i DT, i odwrotnie.

Piotr Nurowski powiedział w czasie walnego Vivendi, które zaczęło się w czwartek o godzinie 15:00, że kandyduje do RN Vivendi z ramienia APPAC i jest właścicielem 1000 akcji francuskiego koncernu. Przewodniczący APPAC powiedział zaś, że proponuje kandydaturę Piotra Nurowskiego, zamiast Andrzeja Olechowskiego - kandydata z ramienia zarządu Vivendi do RN koncernu.

Obydwaj polscy kandydaci twierdzą, że chcą pomóc w rozwiązaniu międzynarodowego sporu o kontrolę nad PTC.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: ISB