DAJ CYNK

Huawei pomaga w cyfryzacji Muzeum Narodowego w Warszawie

Marian Szutiak

Wydarzenia

Huawei Muzeum Narodowe w Warszawie cyfryzacja

Polski oddział firmy Huawei został głównym partnerem technologicznym Muzeum Narodowego w Warszawie. Działa już wirtualny spacer po wystawie Polska. Siła Obrazu.

Na wystawie zgromadzono ponad 100 obrazów najwybitniejszych polskich malarzy XIX wieku, między innymi Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Józefa Mehoffera oraz Jana Matejki. Każdy z artystów prezentował swoją własną wizję ojczyzny, która wtedy nie istniała na mapie Europy. Zwiedzanie wystawy jest dostępne bez logowania na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zobacz: Qualcomm chce sprzedawać chipsety firmie Huawei
Zobacz: Konkurs Huawei Next-Image 2020 rozstrzygniety. Wśród nagrodzonych czterech Polaków

– Naszym zdaniem sztuka, podobnie jak technologia, nie zna ograniczeń i powinna być dostępna dla wszystkich. Możliwość podziwiania dzieł mistrzów malarstwa i ich interpretacji polskości oraz Polski, zanurzenie się w bogactwie kulturowego dziedzictwa narodowego: to wszystko nie może być zarezerwowane tylko dla tych, którzy mają fizyczną możliwość pojawienia się w muzeum. Dzięki naszemu wspólnemu projektowi, wszyscy, którzy są zainteresowani malarstwem i bogatą historią Polski, mają teraz możliwość swobodnego podziwiania wystawy w dowolnym miejscu i czasie.

– powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. komunikacji i strategii Huawei Polska

W ramach współpracy z Muzeum, każde z dzieł zostało zeskanowane w technologii 3D. Pełna wersja aplikacji, wraz z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych, będzie dostępna w drugiej połowie października tego roku. Natomiast już teraz do aplikacji została dodana ścieżka audio z nagranym oprowadzaniem przez kuratora.

Przeniesienie wystawy w świat wirtualny to dopiero początek współpracy między Muzeum a Huawei Polska. Firma zaoferowała również instytucji infrastrukturę do bezprzewodowego przesyłu danych.

– Wyposażenie Muzeum w technologię do bezprzewodowego transferu danych pozwoli nam w znaczny sposób przyspieszyć transformację cyfrową muzeum. Planujemy między innymi udostępnienie naszych zbiorów online, archiwizację oraz szereg atrakcji dla zwiedzających, w tym również inicjatywy edukacyjne.

– powiedział Łukasz Gaweł, p.o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie

Wsparcie technologiczne instytucji publicznej wpisuje się w szerszą strategię Huawei Polska, której celem jest walka z wszelkiego rodzaju wkluczeniami za pomocą najnowszej technologii. Firma aktywnie działa na rzecz aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami, jest sygnatariuszem rządowego programu „Partnerstwo na Rzecz Dostępności”, którego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Huawei wspiera osoby z niepełnosprawnościami także na inne sposoby – poprzez współpracę z Fundacją „Leżę i Pracuję” oraz jako sponsor główny Olimpiad Specjalnych.

Huawei zdaje sobie przy tym sprawę, że nie tylko niepełnosprawność może stanowić czynnik wykluczający. Także utrudniony dostęp do edukacji czy wykluczenie cyfrowe, może stanowić barierę w dążeniu do równych szans. Huawei Polska aktywnie działa na rzecz Polskiej nauki, realizując programy edukacyjne takie jak Seeds for the Future, czy współpracując z uczelniami. Niedawno podpisane zostało porozumienie z Politechniką Warszawską, na mocy którego firma przekaże do dyspozycji polskich studentów najnowszy sprzęt do pracy ze sztuczną inteligencją.

Zobacz: T-Mobile Polska i Fundacja Digital University prowadzą ogólnopolski projekt edukacyjny B.Net
Zobacz: Sztuczna inteligencja straszy? Naucz się wszystkiego na darmowym kursie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Huawei