DAJ CYNK

Huawei wprowadza ultra szybką transmisję danych do sieci optycznych oraz zwiększa ich pojemność

Marian Szutiak

Wydarzenia

Na tegorocznym Ultra-Broadband Forum firma Huawei zaprezentowała rozwiązanie sieci optycznej 600G oferujące regulowaną prędkość pojedynczej fali do 600 Gb/s. Metoda ta jest oparta na najnowszych układach OptiXtreme oDSP i także najwyższą w branży ICT pojemność pojedynczego włókna - 40 Tb.

Coraz bardziej wzrasta zapotrzebowanie na przepustowość sieci internetowej. Jest to spowodowane rozwojem chmur obliczeniowych, Big Data i technologii AI, a także coraz bliższą komercjalizacją 5G oraz dużą liczbą nowych usług świadczonych przez Internet. Jak podaje raport niezależnej firmy analityczno-doradczej IHS, koszt transmisji bitowej sieci optycznych zaczął spadać w tempie około 30% rocznie po wdrożeniu na szeroką skalę technologii 100G w 2011 roku. Ostatnie 3 lata przyniosły także rozwój rozwiązań transmisji danych o dużej przepustowości 100G/200G. Chcąc sprostać wymaganiom, operatorzy poszukują ultraszybkich sieci transmisyjnych, które minimalizują całkowity koszt posiadania (TCO) i przesyłu danych.

Nowe rozwiązanie Huaweia wykorzystuje układy OptiXtreme oDSP firmy, charakteryzujące się sprawnością spektralną na poziomie 8 bit/s/Hz, co jest wartością o 50% wyższą niż w obecnej technologii 400G w single-wavelength. Rozwiązanie to wprowadza takie ulepszenia w stosunku do poprzedniej generacji szybkich transmisji jak:

  • wyższe współczynniki pojedynczej długości fali - przepustowość pojedynczej fali jest regulowana w zakresie od 100G do 600G, osiągając - jak podaje Huawei - najwyższą wydajność spektralną w branży,
  • zwiększoną odległość i szybkość transmisji - nowa technologia CMS (channel-matched shaping) umożliwia automatyczne dopasowanie systemu transmisyjnego do środowiska kanału sieciowego w czasie rzeczywistym i natychmiastowe kompensowanie pojawiających się zakłóceń;osiąga się w ten sposób optymalną wydajność przesyłu, przy jednoczesnym zwiększeniu przepustowości pojedynczej fali i obniżeniu kosztu jednego bitu,
  • moduł neuronowy AI, który wykonuje oznaczanie w czasie rzeczywistym i automatyczną optymalizację wydajności dla wszystkich długości fal w sieci optycznej; ponadto, współpracując z technologią Network Cloud Engine (NCE) Huawei, wykonuje on autonomiczną optymalizację i aktywną ochronę sieci optycznych, jak również zapewnia wczesne ostrzeżenia.

- Jesteśmy podekscytowani możliwościami, jakie daje rozwiązanie Huawei. Z niecierpliwością czekamy, aby wspierać operatorów w osiągnięciu maksymalnej przepustowości światłowodów, poprawy wydajności pracy i redukcji kosztu TCO – powiedział Richard Jin, prezes Huawei Transmission Network Product Line.

Zobacz: Kabel światłowodowy o długości 6000 km połączył Kamerun z Brazylią
Zobacz: Nowy światłowód połączy Europę z Ameryką Łacińską
Zobacz: Internet na Dolnym Śląsku powinien przyspieszyć. Powstała Dolnośląska Unia Światłowodowa

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Huawei