DAJ CYNK

MT i UKE rozpoczynają akcję antydialerską

WitekT

Wydarzenia

Przedstawiciele Ministerstwa Transportu i Urzędu Komunikacji Elektronicznej zapowiedzieli rozpoczęcie 17. maja - w Światowym Dniu Telekomunikacji - akcji antydialerskiej.

Przedstawiciele Ministerstwa Transportu i Urzędu Komunikacji Elektronicznej zapowiedzieli rozpoczęcie 17. maja - w Światowym Dniu Telekomunikacji - akcji antydialerskiej.

Analiza skarg napływających do Urzędu Komunikacji Elektronicznej pokazuje, że użytkownicy internetu nadal mają problem z dialerami. Liczba osób, które szukają pomocy w Urzędzie w tej sprawie, nie maleje i jest to około 10% skarg trafiających do Urzędu - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes UKE Anna Streżyńska.

Dodała, że użytkownicy zgłaszają się do Urzędu z prośbami o mediacje z operatorami telekomunikacyjnymi. Jak wyjaśniał prezes, operatorzy rzadko zawierają ugodę z ofiarami dialerów; najczęściej w momencie, kiedy przekroczyli czas odpowiedzi na reklamacje. Zazwyczaj operatorzy przystępują do egzekucji rachunków.

W ramach akcji antydialerskiej UKE i resort będą dążyły do propagowania zasad korzystania z internetu. Chodzi m.in. o korzystanie z programów antydialerskich oraz z dodatkowych usług, które zabezpieczają użytkowników, jak np. ustalenie maksymalnego miesięcznego limitu opłat za połączenie czy też blokada połączeń z numerami o podwyższonej płatności. Operatorzy telekomunikacyjni będą promowali te usługi, oferując je za darmo, a na swoich stronach zamieszczą programy antydialerowe.

Dyrektor Departamentu Telekomunikacji w resorcie transportu Jacek Łosik powiedział, że w ramach prac nad projektem nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, ministerstwo przygotowało propozycje zmian, które będą przeciwdziałały zagrożeniom ze strony dialerów. Wymienił m.in. wprowadzenie obowiązku automatycznego blokowania połączeń z numerami o podwyższonej płatności (dopiero na życzenie abonenta te usługi byłyby odblokowywane) oraz zobowiązanie operatorów do monitoringu ruchu i informowania klientów o generowaniu połączeń z numerami o podwyższonej płatności.

Dodatkowo w ramach akcji abonenci, wraz z rachunkami, dostaną pismo od prezesa UKE, ostrzegające o zagrożeniach ze strony dialerów.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PAP