DAJ CYNK

Polska firma już myśli o 6G. Trwają prace

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Chociaż w Polsce nie mamy jeszcze prawdziwego 5G, na świecie coraz częściej mówi się o 6G. Prace nad łącznością przyszłej generacji prowadzone głównie w Azji, ale także na naszym kontynencie i to z udziałem polskiej firmy.

Standard 5G rozwija się w Polsce dość opornie, jednak na świecie coraz częściej mówi się o przyszłej generacji, czyli 6G. Planowany na przyszłą dekadę standard wdrażany jest testowo w Chinach czy Korei Południowej. 6G przyniesie wiele nowych rozwiązań, z czego najbardziej przemawiają do wyobraźni prędkości pobierania sięgające w teorii nawet 1 terabita na sekundę (Tbps). Realnie na razie możliwe są prędkości rzędu 100 Gbps.

Zobacz: 200 Gb/s w sieci mobilnej? W 6G to możliwe

Polacy też pracują nad 6G

Prace nad rozwojem przyszłego standardu trwają nie tylko w Azji, ale także na naszym kontynencie. Udziałem w europejskich projektach 6G pochwaliła się polska firma IS-Wireless, znana już z przemysłowych wdrożeń 5G.

Nie poprzestajemy na tym i dlatego jednocześnie pracujemy nad kolejną generacją łączności mobilnej, czyli 6G

 – mówi Sławomir Pietrzyk, prezes i założyciel IS-Wireless. 

Zespół polskiej firmy uczestniczy w dużych europejskich programach badawczych nad technologią 6G. Eksperci IS-Wireless współtworzą nowy standard łączności mobilnej. Czy nie jest za wcześnie, by już teraz myśleć o przyszłej generacji?

Zdaniem Sławomira Pietrzyka zaangażowanie w rozwój nowego standardu na wczesnym etapie to okazja, by mieć realny wpływ na kształt sieci mobilnych przyszłości. 

Rozwiązania 5G, które oferujemy dziś klientom na całym świecie, są efektem wielu lat działalności badawczo-rozwojowej naszego zespołu. Angażując się w badania nad 6G w ramach międzynarodowych projektów idziemy podobną ścieżką. Współtworzymy nowy standard i mamy realny wpływ na to, jak będzie działać nowa technologia, aby móc później dostarczać rozwiązania w powstającej technologii

 – wyjaśnia prezes IS-Wireless,

Zespół R&D z IS-Wireless pracuje obecnie nad fundamentami technologii 6G m.in. w europejskich programach badawczych. Firma bierze udział w dwóch z trzech projektów w ramach ścieżki „SNS JU - Stream C” finansowanych przez Komisję Europejską: 6G-Bricks oraz 6G-Sandbox. 

Polska firma pracuje nad stworzeniem środowiska i narzędzi do testowania i dalszego rozwoju 6G, aby zdefiniować tę technologię i jej działanie. W obu programach wykorzystywane są wcześniejsze doświadczenia firmy z zakresu rozwoju 5G. 

IS-Wireless wyjaśnia, że prowadzi badania nad 6G, bo chce być w gronie liderów łączności mobilnej. Gdy nowa technologia osiągnie odpowiedni poziom dojrzałości, firma będzie mogła zaproponować klientom nowe produkty. 

Technologia 6G jest na razie na etapie definiowania wymagań. Docelowe standardy dla tej technologii będą gotowe ok. 2029 r., ale pierwsze wersje specyfikacji pojawią się już w latach 2025-26.

Od niedawna w Krakowie działa pierwsza w Polsce prywatna sieć 5G w modelu otwartym, do której IS-Wireless dostarczył część radiową. Rozwiązania firmy wdrażane są również w Wielkiej Brytanii i w Azji. 

Zobacz: Chiny testują 6G. Tak szybko jeszcze nie było
Zobacz: Samsung już myśli o 6G i prędkości 1 Tbps. Oto, jaki jest plan

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock