DAJ CYNK

Operator dostarczy 5G z satelitów. Pierwsze wyniesie misja SpaceX

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Hiszpański operator Sateliot uruchamia projekt łączności 5G dostarczanej z niskiej orbity okołoziemskiej. Firma planuje rozmieścić na niej ponad 250 satelitów, a pierwsze wyniesie misja SpaceX w lipcu.

Operator Sateliot z siedzibą w Barcelonie i San Diego realizuje ogromny projekt stworzenia sieci nanosatelitów telekomunikacyjnych rozmieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Mają one zapewnić łączność 5G na potrzeby internetu rzeczy NB-IoT, po kosztach porównywalnych z naziemnymi sieciami komórkowymi,

Sateliot pracuje nad projektem już od kilku lat, a dziś firma pochwaliła się nowym kontraktem z Exolaunch, niemiecką firmą, która specjalizuje się w wynoszeniu satelitów na orbity okołoziemskie. Firma znana jest ze współpracy z SpaceX czy polską firmą Creotech, która planuje zamieszczenie na orbicie satelity EagleEye.

Sateliot zamierza umieścić na orbicie LEO 250 satelitów w ciągu 3 lat, zapewniając 100% pokrycia na całym ziemskim globie i łączność z ponad ośmioma milionami urządzeń. Projekt ma zapewnić łączność w szerokich zastosowaniach: od monitoringu statków na morzach poprzez rybołówstwo, przemysł naftowy i gazowy, transport i logistykę, ochronę środowiska, rolnictwo, aż po zastosowania konsumenckie, z których będzie można korzystać dzięki elektronice noszonej.

Kuchenki mikrofalowe na orbicie okołoziemskiej

Umowa z Exolaunch zakłada, w ramach startu Transporter-11 firmy SpaceX, zaplanowanego na lipiec 2024 roku, hiszpański operator umieści na orbicie cztery satelity CubeSat 6 U o nazwach Sateliot_1, Sateliot_2, Sateliot_3 i Sateliot_4. Na orbitę wyniesie je rakieta Falcon 9. Ma to być pierwszy krok do realizacji komercyjnej fazy przedsięwzięcia.

Satelity CubeSat 6 U, określane przez firmę jako nanosatelity, mają wymiary 20 x 10 x 35 centymetrów, są mniej więcej wielkości kuchenki mikrofalowej i ważą 10 kilogramów. Będą krążyć na wysokości około 600 kilometrów, a ich żywotność wynosi ponad pięć lat. 

W ciągu kolejnych 18 miesięcy Sateliot zamierza wynieść na orbitę 60 kolejnych satelitów, co pozwoli firmie na większą skalę świadczyć usługi 5G IoT z orbity LEO.

Sateliot opisuje się jako „pierwszy operator 5G IoT w przestrzeni kosmicznej”. Firma podejmuje już współpracę z operatorami naziemnymi, np. z hiszpańska Telefonicą, z która przeprowadzono już pierwsze testy nowego rozwiązania. W sumie operator przyciągnął już zainteresowanie 400 klientów w 50 krajach na całym świecie. 

Sateliot podkreśla, że tworzy przez nią system łączności jest w pełni zgodny z wytycznymi 3GPP, a do korzystania z sieci nie będą potrzebne specjalne urządzenia – wystarczą te, które dziś łączą się z 5G.

Zobacz: Wyjdą na kosmiczny spacer. Powód jest nietypowy
Zobacz: Spektakularny lot SpaceX Elona Muska. Wylądowali spaloną rakietą 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Sateliot

Źródło tekstu: Sateliot ,opracowanie własne