DAJ CYNK

Satelitarny, szerokopasmowy dostęp do internetu dla szkół startuje. Oto projekt SAT4EDU

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Satelitarny, szerokopasmowy dostęp do internetu dla szkół startuje. Oto projekt SAT4EDU

SAT4EDU to pomysł na dostarczenie satelitarnego internetu szerokopasmowego dla szkół z obszarów bez dostępu lub z niewystarczającym dostępem do globalnej sieci. Dziś w Warszawie inicjatywa doczekała się wstępnej inauguracji – ruszył pilotaż tego europejskiego projektu. Akcja obejmie szkoły w Polsce, Włoszech i Grecji.

SAT4EDU to projekt satelitarnego dostępu szerokopasmowego do internetu dla szkół z obszarów zupełnie bez dostępu lub z niewystarczającym dostępem do internetu, finansowany przez Parlament Europejski i wdrażany przez Komisję Europejską. 

W wydarzeniu inaugurującym projekt wzięli udział m. in. europarlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, kuratorium oraz szkół i firm biorących udział w projekcie. 

sateliProjekt SAT4EDU ma być odpowiedzią na potrzeby europejskich szkół znajdujących się w tzw. białych obszarach. Są to miejsca na terenie Unii Europejskiej, gdzie mimo wysiłków, w dalszym ciągu nie oferuje się szerokopasmowego dostępu do internetu. Ponadto szanse na uzyskanie tego typu usługi w najbliższych latach są nadal niewielkie – najczęściej wynika to z niskiej gęstości zaludnienia, czynników demograficznych czy geograficznych. Instytucje edukacyjne w małych i odległych miejscowościach nie generują popytu umożliwiającego pokrycie kosztów budowy i utrzymania sieci szerokopasmowej. 

Mając to wszystko na względzie, Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu pilotażowego projektu SAT4EDU. Zdaniem pomysłodawców, to działanie umożliwi nie tylko sprawdzenie praktycznych aspektów dostępu satelitarnego, ale również uzyskanie realnej oceny takiego przedsięwzięcia. W pilotażu projektu dostęp do sieci szerokopasmowej uzyskają wybrane szkoły położone na obszarach permanentnie białych. 

Zobacz: SpaceX umieszcza piętnasty zestaw satelitów Starlink na orbicie

Działania obejmują:

  • instalację sprzętu (anteny odbiorczo-nadawczej, modemów i routerów zapewniających transmisję dwukierunkową),
  • zapewnienie usługi dostępu szerokopasmowego poprzez zawarcie przez konsorcjum stosownej umowy z dostawcą usług dostępu satelitarnego (np. Starlink od SpaceX, czy Astra),
  • podłączenie do szerokopasmowego internetu szkolnych komputerów – przy czym preferowane będzie podłączenie w ten sposób szkolnej sieci lokalnej. 

Szkoły biorące udział w projekcie nie ponoszą żadnych kosztów związanych zarówno z realizacją, jak i utrzymaniem zapewnionej usługi. Szkoły mogą wykorzystywać łącze dostępowe do codziennej działalności edukacyjnej, współpracy w sprawach związanych z monitorowaniem działań, czy przygotowaniem raportów dotyczących funkcjonowania usługi. Projekt w żaden sposób nie ogranicza doboru treści edukacyjnych, które realizowane są zgodnie z programami szkolnymi w krajach, których dotyczy. Pilotaż projektu jest realizowany przez konsorcjum firm pod przewodnictwem SoftCream Software i obejmuje szkoły w Polsce, Grecji i we Włoszech.

Zobacz: Dwa kolejne satelity polskiej spółki SatRevolution trafią na orbitę
Zobacz: SpaceX Starlink w Polsce! Cena internetu satelitarnego też jest kosmiczna

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PAP, SoftCream Software