DAJ CYNK

Szykują się przejęcia i konsolidacje

WitekT

Wydarzenia

Firmy telekomunikacyjne, których udział w rynku jest mniejszy niż 20% albo zostaną przejęte, albo popadną w kłopoty finansowe - uważa Ralph-Peter Seraphim, ekspert z firmy doradczej Accenture.

Firmy telekomunikacyjne, których udział w rynku jest mniejszy niż 20% albo zostaną przejęte, albo popadną w kłopoty finansowe - uważa Ralph-Peter Seraphim, ekspert z firmy doradczej Accenture.

Polski rynek usług telefonii stacjonarnej jest rozdrobniony, a zarazem zdominowany przez jednego gracza, czyli Telekomunikację Polską. Do TP należy około 90% wszystkich linii telefonicznych, a jej udział w przychodach sektora przekracza 80%. Mniejsi operatorzy muszą się łączyć. Z drugiej strony są firmy - krajowe i zagraniczne - zasobne w gotówkę, które gotowe są konsolidować rynek. W tym gronie jest KGHM, właściciel Telefonii Dialog i blisko 20% pakietu udziałów Polkomtelu. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Apetyt na przejmowanie innych firm ma też środkowoeuropejski telekom GTS, który kontrolowany jest przez byłego głównego akcjonariusza rosyjskiej firmy naftowej Jukos. W ostatnich dniach chęć przejmowania firm w Europie, w tym w naszym regionie ogłosił Telecom Italia. Polskim rynkiem może być też zainteresowana hiszpańska Telefonica, która w 2005 roku przejęła kontrolę nad Cesky Telecom (dziś - Telefonica O2).

Obiektem przejęcia stanie się Netia, czego prawie pewni są analitycy i mówią, że jest to tylko kwestia czasu. Netia do tej pory była firmą przejmującą innych graczy. Kupnem może być zainteresowany zarówno KGHM, jak i któryś z zagranicznych inwestorów branżowych. Może ono być furtką do wejścia na rynek telefonii komórkowej, Netia ma bowiem 30% akcji P4.

Bliska finalizacji jest sprzedaż przez PKN Orlen działającej w woj. płockim spółki telekomunikacyjnej Petrotel. Nabyciem tej firmy zainteresowana jest notowana na giełdzie firma telekomunikacyjno-medialna MNI, która ma wyłączność w negocjacjach. Drugi chętny to Netia. Jednak to MNI ma na razie wyłączność na negocjację, o czym pisaliśmy w tej wiadomości.

Według mediów nowy właściciel poszukiwany jest też dla spółki Crowley Data Poland. Chrapkę na tę spółkę ma m.in. notowana na giełdzie firma teleinformatyczna ATM. Przejęć należy też oczekiwać na rynku telewizji kablowej, na którym działa ponad 600 firm.

W ubiegłym tygodniu szef tej firmy Arun Sarin ponownie zadeklarował, że Vodafone jest zainteresowany dokupieniem akcji operatora sieci komórkowej Plus, o czym pisaliśmy w tej wiadomości.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Gazeta Prawna