DAJ CYNK

T-Mobile uruchamia w Krakowie prywatną sieć kampusową 5G i LTE

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

T-Mobile uruchamia w Krakowie prywatną sieć kampusową 5G i LTE

T-Mobile oddał do użytku pierwszą w Polsce prywatną sieć telekomunikacyjną stworzoną specjalnie z myślą o jednym kliencie biznesowym. Sieć kampusowa 5G została uruchomiona przez T‑Mobile w Krakowie, w lokalizacjach firmy ASTOR, w pokazowej instalacji fabryki przyszłości.

Jak tłumaczy T-Mobile, nowoczesny biznes ma coraz większe wymagania dotyczące sieci telekomunikacyjnych. Firmy oczekują już nie tylko dostępności usług, ale również gwarancji określonych trwałych parametrów jakościowych oraz zabezpieczeń przed ingerencją z zewnątrz. Odpowiedzią na takie potrzeby może być sieć kampusowa, czyli prywatna sieć komórkowa, działająca na niewielkim obszarze, najczęściej konkretnego zespołu budynków.

Zobacz: Huawei przywozi do Polski Mobilne Centrum Innowacji. Można w nim lepiej poznać technologię 5G

Co T-Mobile zbudowało w Krakowie?

Sieć kampusowa utworzona na potrzeby współtworzonego przez T‑Mobile konsorcjum hub4industry działa w dwóch lokalizacjach (ASTOR Robotics Center przy ul. Feliksa Wrobela oraz ASTOR Technology Park przy ul. Smoleńsk) i pokrywa około 2000 metrów kwadratowych hali fabrycznej oraz około 300 metrów kwadratowych centrum innowacji. 

Przy budowie sieci wykorzystano ponad 200 metrów kabli światłowodowych łączących 3 anteny sektorowe, działające w pasmach 1800 i 2100 MHz – rozwiązanie, które stosowane jest z powodzeniem m.in. w nowoczesnych centrach handlowych, stadionach czy lotniskach. 

Zobacz: Dzięki sieci 5G zobaczymy na żywo drugi koniec świata - uważa Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema

Co ważne, stacje bazowe T‑Mobile zastosowane w projekcie zapewniają zasięg sieci w zarówno w standardzie LTE, jak i 5G. Oba z nich będą wykorzystywane przez instalacje działające na terenie showroomu – Fabryki Przyszłości hub4industry.

Obie krakowskie lokalizacje połączone są siecią WAN w technologii MPLS z siedzibą Krakowskiego Parku Technologicznego oraz biurem hub:raum, inkubatora technologicznego T‑Mobile.

Sieć szkieletowa krakowskiej instalacji stworzona została z wykorzystaniem rozwiązań OpenSource – OMEC (Open Mobile Evolved Core). To pierwsze w pełni otwarte, skalowalne i wydajne rozwiązanie tego typu, zoptymalizowane pod kątem obsługi urządzeń 5G. Grupa Deutsche Telekom, do której należy T‑Mobile, jest członkiem konsorcjum, które stworzyło i rozwija OMEC. Sieć T‑Mobile w ASTOR to pierwszy w Europie przypadek wykorzystania OMEC w prywatnej sieci kampusowej.

Zobacz: Polkomtel poszukuje startupów wykorzystujących technologię 5G

Dzięki wysokowydajnej sieci kampusowej 4G i 5G zbędna staje się łączność Wi-Fi, która co do zasady nie powinna być wykorzystywana w rozwiązaniach krytycznych, ze względu na brak gwarancji niezawodności. Dla użytkowników korzystających z internetu bezprzewodowego do potrzeb domowych lub nawet biurowych chwilowa utrata sygnału Wi-Fi nie stanowi problemu. W rozwiązaniach przemysłowych takie zdarzenie może już generować poważne problemy i tu z pomocą przychodzi 4G i 5G.

ASTOR Robotics Center

Wykorzystując sieć kampusową T‑Mobile, roboty przemysłowe na hali produkcyjnej przesyłają w czasie rzeczywistym dane diagnostyczne do platformy odpowiedzialnej za wykrywanie potencjalnych nieprawidłowości w ich pracy. Także w czasie rzeczywistym monitorowane są urządzenia, pojazdy, półprodukty na linii montażowej, części w magazynach oraz trasy poruszania się ludzi. Dzięki temu rozwiązaniu na terenie fabryki można optymalizować trasy wózków widłowych oraz wiadomo na kiedy, ile i jakie komponenty należy zamówić. 

W przyszłości za sprawą technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) pracownicy będą mogli wykonywać przeglądy urządzeń na hali. 

Zobacz: Nowa aukcja 5G może ruszyć po wakacjach

Sieć kampusowa – szybkość i bezpieczeństwo

Sieć kampusowa zapewnia zwiększone cyberbezpieczeństwo. Cała infrastruktura fabryki przyszłości jest zabezpieczona zestawem rozwiązań, które także pracują on-line i działają w Security Operations Center T‑Mobile.

Mobilna sieć kampusowa oznacza również niskie opóźnienia, stabilność, a także pełna kontrolę nad tym, kto jest podłączony do sieci. Odbiorca dysponuje na wyłączność zasobami swojej sieci mobilnej, dzięki czemu nikt niepowołany nie może do niej dołączyć z zewnątrz. 

Zobacz: Właściciel T-Mobile wyłącza w Niemczech 3G, ale zostawi 2G

Jedną z największych zalet nowoczesnej sieci kampusowej jest bezpieczeństwo danych – wrażliwe dane użytkownika takiej sieci nie opuszczają terenu zakładu przemysłowego, gdyż mogą być w całości przetwarzane w wewnętrznej infrastrukturze, bez potrzeby korzystania z publicznych chmur obliczeniowych.

Zobacz: Zakończył się drugi etap refarmingu 700 MHz dla 5G
Zobacz: Miasto i gmina Chocianów staną się smart dzięki współpracy z T-Mobile. Mieszkańcy nie przestraszą się 5G?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ASTOR Robotics Center

Źródło tekstu: T-Mobile