DAJ CYNK

Tańszy roaming trochę później

sirmark

Wydarzenia

Zawiłości unijnej procedury legislacyjnej sprawiły, że wyjeżdżający za granicę Europejczycy odczują redukcję cen roamingu najpewniej dopiero od września, a nie, jak zapowiadano wcześniej, już od wakacji.

Zawiłości unijnej procedury legislacyjnej sprawiły, że wyjeżdżający za granicę Europejczycy odczują redukcję cen roamingu najpewniej dopiero od września, a nie, jak zapowiadano wcześniej, już od wakacji. O czym pisaliśmy w tej wiadomości.

Skąd opóźnienie, skoro Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w wersji uzgodnionej z krajami członkowskimi już 23 maja, a w czwartek potwierdzili je formalnie w tzw. "porozumieniu politycznym" zebrani w Luksemburgu ministrowie ds. telekomunikacji?

To jeszcze nie koniec procesu legislacyjnego - dopiero 25 czerwca ministrowie ostatecznie zatwierdzą tekst rozporządzenia po końcowych poprawkach wniesionych przez prawników i tłumaczy. Wejście w życie zaś nastąpi dzień po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, co przez niemieckie przewodnictwo w UE jest zapowiedziane na 29 czerwca.

Od wejścia w życie operatorzy telekomunikacyjni będą mieli miesiąc na poinformowanie klientów o wejściu "eurotaryf" w życie i ich wysokości. Konsumenci będą mieli dwa miesiące na decyzję, czy chcą z nich skorzystać; jeśli tak, to zostaną przełączeni w ciągu miesiąca - czyli zapewne na przełomie sierpnia i września. Będą mieli także prawo wybrać inne proponowane przez operatora taryfy, jeśli uznają je za lepsze.

Nowa eurotaryfa roamingowa zakłada maksymalne ceny na poziomie 49 eurocentów za rozmowę wychodzącą (2,27 zł z VAT) i 24 eurocenty za przychodzącą (1,11 zł z VAT).

W Unii Europejskiej średnia cena za połączenie z wykorzystaniem roamingu to 1,15 euro i zdaniem KE jest to co najmniej pięć razy tyle, ile wynosi rzeczywisty koszt takiej usługi.

Zgodnie z kompromisem, po trzech latach rozporządzenie wygaśnie, chyba że Komisja Europejska uzna, że ceny wciąż wymagają regulacji. KE ma też obserwować rynek pod kątem ewentualnego uregulowania cen wiadomości SMS, MMS i przesyłania danych, nieobjętych obecnym rozporządzeniem.

Obok detalicznych stawek, rozporządzenie reguluje też stawki hurtowe. Maksymalną stawkę w rozliczeniach hurtowych między operatorami ustalono na 30 eurocentów. Ten limit zacznie obowiązywać dwa miesiące po wejściu w życie rozporządzenia.

Rozporządzenie zakłada też całkowitą przejrzystość opłat: przy przekraczaniu granicy użytkownicy będą dostawać SMS-y z dokładnymi stawkami, a operatorzy mają prowadzić bezpłatne infolinie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PAP