DAJ CYNK

Testy alternatywnego źródła zasilania BTS-ów

sirmark

Wydarzenia

Wyniki badań prowadzonych przez Motorolę, potwierdziły efektywność alternatywnych źródeł energii przy zasilaniu zdalnych stacji bazowych GSM.

Testy przeprowadzone przez Motorolę udowodniły skuteczność alternatywnych źródeł zasilania: energii słonecznej i wiatru. Wyniki badań potwierdziły efektywność obu źródeł energii przy zasilaniu zdalnych stacji bazowych GSM (BTS). Zastosowanie kombinacji ogniw słonecznych i turbin wiatrowych pozwoliło osiągnąć 1200 watów, czyli ilość energii wystarczającą do zasilenia BTS-a średniej wielkości oraz instalacji rezerwowego łącza mikrofalowego.

Alternatywne źródła zasilania stacji bazowych pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacji sieci - wykorzystanie energii słonecznej i wiatru eliminuje potrzebę korzystania z kosztownych w użytkowaniu generatorów.

Na obszarach takich jak środkowa Afryka operatorzy ponoszą olbrzymie koszty związane z zasilaniem elementów infrastruktury - często wynoszą one 2/3 sumy przeznaczonej na działania operacyjne. - mówi Mohammad Akhtar, wiceprezes działu produktów GSM/UMTS w Motoroli. Korzystanie z ekologicznie zasilanych stacji BTS pozwala na obniżenie nakładów operacyjnych, co może mieć kluczowe znaczenie dla operatorów budujących sieci na rynkach rozwijających się.

Trwające rok testy zostały przeprowadzone przez Motorolę w ośrodku GSM w Swindon w Wielkiej Brytanii. W trakcie badań inżynierowie firmy współpracowali z uniwersytetami w Bristolu, Bath oraz Surrey. Testowano wydajność systemu łączącego energię słoneczną i wietrzną, a także działanie baterii, z których pobierana jest energia w wypadku niedostatecznej ilości światła słonecznego lub wiatru.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Motorola