DAJ CYNK

Wystartował "V Kongres Technologiczny"

WitekT

Wydarzenia

Prawie dwa tysiące uczestników, kilkudziesięciu akredytowanych dziennikarzy, goście z całego świata - w piątek rano w gmachu Politechniki Warszawskiej rozpoczął się V Kongres Technologiczny.

Prawie dwa tysiące uczestników, kilkudziesięciu akredytowanych dziennikarzy, goście z całego świata - w piątek rano w gmachu Politechniki Warszawskiej rozpoczął się V Kongres Technologiczny.

Ten kongres miał wyglądać inaczej. Także moje wystąpienie miało być inne. Kongres był pomyślany jako święto nauki i technologii. Przeżywamy jednak w kraju tragedię i nie czas na świętowanie. Nawet jeżeli miałoby ono dotyczyć technologii - powiedział prezes Polkomtela Jarosław Bauc podczas powitania gości.

W związku z tragedią w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej i trwającą żałobą narodową władze Plusa podjęły decyzję o rezygnacji z dnia otwartego, planowanego na 25. listopada.

Jarosław Bauc powiedział, że podczas V Kongresu Technologicznego chce pokazać Plusa, który dyskretnie towarzyszy swoim klientom w domu, w pracy, po godzinach w czasie wolnym i w podróży.

Będziecie mogli Państwo zobaczyć i wypróbować najnowsze rozwiązania powstałe we współpracy Polkomtela z naszymi partnerami właśnie w tych obszarach - powiedział Jarosław Bauc nawiązując do prezentacji w Parku Technologicznym, gdzie pokazane zostaną praktyczne zastosowania technologii mobilnych sieci Plus i partnerów.

Prezes Nokii Olli-Pekka Kallasvuo przedstawił telefonię mobilną jako najdynamiczniej rozwijający się sektor gospodarki na świecie. Już prawie półtora miliarda osób korzysta z telefonii komórkowej. Dziennie przybywa 1,3 mln nowych użytkowników komórek. Telefonia komórkowa nie jest tylko przywilejem bogatych krajów - dynamicznie rozwija się na całym świecie.

Wiele osób swoje pierwsze w życiu połączenie telefoniczne wykonuje z telefonu komórkowego. Podobnie jest z Internetem mobilnym - powiedział Olli-Pekka Kallasvuo.

Prezes Nokii podkreślił, że dzięki rozwojowi technologii mobilnych wkraczają one w zupełnie nowe obszary życia. Już dziś muzyka jest nieodzownym elementem telefonu komórkowego. Rozpoczyna działalność telewizja mobilna - pierwszy azjatycki serwis telewizyjny rozpoczął działalność w Wietnamie. Aparaty fotograficzne i kamery w telefonach też stały się już codziennością, podobnie jak gry.

W biznesie telefonia komórkowa może zdecydowanie zwiększyć mobilność przedsiębiorstw i ich pracowników. Według badań tylko 1% do 3% skrzynek e-mailowych w firmach przestawione jest na platformę mobilną.

Nadszedł już czas dla prezesów korporacji, aby poważnie potraktowali mobilność, głownie dla zwiększenia efektywności przedsiębiorstw - powiedział Olli-Pekka Kallasvuo.

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Włodzimierz Kurnik witając gości Kongresu podkreślił wagę partnerstwa między nauką a biznesem. Wynalazek bez wdrożenia nie jest innowacją - podkreślił profesor Kurnik, wskazujac na konieczność finansowego zaangażowania się w badania naukowe firm prywatnych, tak aby obie strony korzystały na tej współpracy dla dobra swoich społeczności.

Rektor Politechniki podkreślił też, że warszawska uczelnia ma ambicje stania sie uniwersytetem trzeciej generacji, w którego laboratoriach będą powstawały wynalazki znajdujące powszechne zastosowanie, dzięki ich upowszechnieniu przez biznes.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Plus