DAJ CYNK

Znamy Polaków niosących Ogień Olimpijski

WitekT

Wydarzenia

7. lipca o godz. 11.00 w siedzibie PKOL ogłoszony został oficjalny skład pięcioosobowej polskiej ekipy, która weźmie udział w Sztafecie Olimpijskiej Turyn 2006.

7. lipca o godz. 11.00 w siedzibie PKOL ogłoszony został oficjalny skład pięcioosobowej polskiej ekipy, która weźmie udział w Sztafecie Olimpijskiej Turyn 2006.

Przed konferencją prasową w Centrum Olimpijskim odbył się Wielki Finał Sztafety Olimpijskiej. Spośród blisko 5900 osób zarejestrowanych na stronie www.sztafetaolimpijska.pl wybrano dwanaście - udzieliły one najciekawszych odpowiedzi uzasadniając chęć udziału w Sztafecie. Te dwanaście osób wzięło udział w teście z wiedzy Olimpijskiej. W Komisji oceniającej ich odpowiedzi zasiedli m.in. Adam Krzesiński z PKOL i Włodzimierz Szaranowicz oraz Przemysław Babiarz z TVP.

Trzech szczęśliwych zwycięzców Wielkiego Finału to: Dorota Kitlas, Walenty Siemaszko i Marek Płodzik. Te trzy osoby poniosą znicz razem z Robertem Korzeniowskim i Kamilem Durczokiem w styczniu 2006 roku w okolicach Mediolanu. Sztafeta zakończy się zapaleniem Ognia Olimpijskiego podczas Ceremonii Otwarcia Igrzysk 10 lutego 2006 roku w Turynie. Honorowy patronat nad akcją objął Polski Komitet Olimpijski. Kampania prowadzona jest przez Partnera Prezentującego Sztafety Olimpijskiej - firmę Samsung Electronics.

Kilka słów o Sztafecie Olimpijskiej

Sztafeta Olimpijska to dla wielu osób wyjątkowa szansa wniesienia bezpośredniego wkładu w Igrzyska Olimpijskie oraz zetknięcia z najbardziej prestiżowym symbolem sportu – Ogniem Olimpijskim.

Sztafeta rozpocznie się w Rzymie 8. grudnia 2005 roku. W trakcie jej trwania 10 tysięcy uczestników będzie miało okazję nieść znicz z Ogniem Olimpijskim przez każdy region i każdą włoską prowincję. Uczestnicy mają 64 dni na pokonanie trasy o długości ponad 11300 km.

Zgodnie z duchem Sztafety Olimpijskiej włoscy biegacze będą mieli szansę niesienia Ognia Olimpijskiego przez regiony, w których mieszkają. W każdym mieście leżącym na trasie sztafety Samsung zorganizuje we współpracy z lokalnymi władzami uroczyste imprezy promujące Igrzyska Olimpijskie oraz samą Sztafetę.

Informacja o polskich uczestnikach Sztafety

Robert Korzeniowski – 37 lat, jest jedynym polskim sportowcem, który ma w dorobku cztery złote medale Igrzysk Olimpijskich. Od 1996 roku, kiedy wywalczył olimpijskie złoto w Atlancie uznawany za najlepszego zawodnika w swojej dyscyplinie. W 1997 r. został mistrzem świata, a w 1998 r. zwyciężył w mistrzostwach Europy. Z Sydney przywiózł dwa złote medale - za zwycięstwa w chodzie na 20 km i 50 km. Mistrzostwo świata wywalczył również w 2001 i 2003 r. W sierpniu 2004 r. został mistrzem olimpijskim na igrzyskach w Atenach w chodzie sportowym na dystansie 50 km.

Kamil Durczok – 37 lat, zaczynał pracę w 1991 roku w Radiu Katowice. W wieku 24 lat został dyrektorem Radia Top w Katowicach. W 1994 roku zaczął współpracować z Telewizją Katowice, gdzie przeprowadzał wywiady z politykami. Miał własny program Rozmowy tygodnia. Pisał felietony do Trybuny Śląskiej. Na antenie ogólnopolskiej debiutował w programach Studio parlamentarne i Przegląd publicystyczny w TV Polonia. Potem prowadził Forum w TVP 1 i W centrum uwagi. Obecnie można go oglądać w Wiadomościach i w Debacie.

Dorota Kitlas – 15 lat, urodziła się w Białymstoku. Mieszka w Słomiance, małej wsi w województwie podlaskim. Zdała do trzeciej klasy Gimnazjum w Jasionówce. Jej ulubione przedmioty to geografia i historia. Pasjonuje się zwierzętami, piłką nożną i narciarstwem. Dużo czasu poświęca grze na alcie w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Jasionówce. Wolny czas latem najchętniej spędza z końmi, doskonaląc umiejętności jeździeckie.

Walenty Siemaszko – 54 lata, mieszka w Lipinach, miasteczku w woj. zachodniopomorskim. Ukończył fizykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1978 r. pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół w Lipianach (uczy w gimnazjum i liceum, jest również wychowawcą klasy maturalnej). Żonaty, trójka dzieci. Interesuje się sportem, brydżem i scrabblem.

Marek Płodzik – 56 lat, mieszka w Warszawie, z zawodu jest inżynierem mechanikiem. Zdobył najwięcej punktów podczas testu z wiedzy o Igrzyskach Olimpijskich.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Samsung