DAJ CYNK

NetWorkS! - tu najciekawsza jest przyszłość

Witold Tomaszewski

Dyskusje o rynku

NetWorkS! dość prężnie przeprowadza proces przebudowy sieci Centertela i T-Mobile. Półmetek minięty, koniec prac za niecały rok. Ostatnio publikowaliśmy o tym sporo informacji, trudno polemizować z twardymi faktami takimi, jak wzrost liczby stacji czy zasięgu 3G. Warto jednak pogdybać o przyszłości, czyli jaką rolę NetWorkS! może jeszcze odegrać na rynku.

NetWorkS! dość prężnie przeprowadza proces przebudowy sieci Centertela i T-Mobile. Półmetek minięty, koniec prac za niecały rok. Ostatnio publikowaliśmy o tym sporo informacji, trudno polemizować z twardymi faktami takimi, jak wzrost liczby stacji czy zasięgu 3G. Warto jednak pogdybać o przyszłości, czyli jaką rolę NetWorkS! może jeszcze odegrać na rynku.

Zobacz: Muszyński o postępach prac spółki NetWorkS! [wideo].

Felieton jest odpowiedzią na wpis Macieja Zengela, dyrektora strategii współpracy międzyoperatorskiej w Orange, opublikowanego kilka dni temu na łamach TELEPOLIS.PL.

Zobacz: Zengel: tak NetWorkS! wygląda od kuchni.

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że Centertel i T-Mobile po zakończeniu modernizacji będą dysponowali najnowocześniejszymi sieciami w Europie. Na pewno będzie to też najbardziej gęste sieci stacji bazowych w Polsce. Choć Polkomtel także modernizuje teraz swoją infrastrukturę, to nie rozbudowuje jej o nowe lokalizacje. Stacje Midasa (czyli HSPA+ na 900 MHz i LTE na 1800 MHz) w większości przypadków nadają z lokalizacji należących do operatora Plusa. To nie jest i nie będzie sieć jakości i gęstości porównywalnej z NetWorkS! Sytuację P4, wspomagającym się roamingiem krajowym w trzech dużych sieciach, znają wszyscy - tu najlepiej nie jest, nawet nie ma co komentować.

NetWorkS! ma jednak na sumieniu grzech pierworodny. Jest nim oparcie całej sieci w dużej mierze na siatce dla 900 MHz. A to oznacza, że stacje 1800 i 2100 MHz nie są rozplanowane optymalnie. Modernizacja sieci zmienia to tylko w niewielkim stopniu. Czy czas na to przyjdzie po zakończeniu wszystkich prac? Zobaczymy.

W ramach działu Dyskusje o rynku, swoje stanowiska na różne sprawy mogą przedstawiać firmy działające na rynku telekomunikacyjnym. Po 3 dniach ja na nie odpowiadam zgadzając się z nimi, nie zgadzając, bądź rozwijając dany temat. W ten sposób powstaje coś na zasadzie dwugłosu, przez co dyskusja staje się ciekawsza. Dzisiejszy tekst będzie kontynuacją tematu podjętego przez Macieja Zengela. Zainteresował mnie fakt otwarcia NetWorkS! na współpracę z szeroko pojętą grupą Zygmunta Solorza-Żaka (Polkomtel i Midas, czyli Aero2, Mobyland i Centernet) i P4. Myślę, że szczególnie temu ostatniemu przypadkowi warto bliżej się przyjrzeć.

P4 wygrało ostatni konkurs na 1800 MHz. Startując w wyścigu po pasmo zadeklarowało, że wybuduje 3,2 tys. stacji wykorzystujących tę częstotliwość, z czego połowę w miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców i w małych gminach. Biorąc pod uwagę aktualną rozległość sieci P4, wymagane może być postawienie nowych masztów.

Zobacz: Są rezerwacje 1800 MHz dla P4 i T-Mobile.

Zarówno Centertel, jak i T-Mobile, sprzedają maszty zbędne po modernizacji. Jest ich prawie 3 tys. P4 odkupi ich część pasującą do planów budowy sieci 1800 MHz, czy może zadecyduje, że to już czas na przyłączenie się do jednego z dwóch dużych sojuszy na rynku? Jeżeli wejść, to tylko korzystać z lokalizacji, czy może podzielić się także częstotliwościami? Zobaczmy, jak wyglądałby scenariusz z "mocnym" wejściem P4.

Operator

900 MHz

1800 MHz

2100 MHz

Centertel

6,8 MHz (ciągłe)

9,6 MHz (ciągłe)

15 MHz (ciągłe)

Polkomtel

9 MHz (2,8+6,2)

9,6 MHz (2,4+7,2)

15 MHz (ciągłe)

PTC

9 MHz (4,4+4,6)

19,6 MHz (12,4+7,2)

15 MHz (ciągłe)

P4

5 MHz (ciągłe)

15 MHz (ciągłe)

15 MHz (ciągłe)

Aero2

5 MHz (ciągłe)

0

0

CenterNet

0

9,8 MHz (ciągłe)

0

Mobyland

0

9,8 MHz (ciągłe)

0

Połączone podmioty

Grupa ZSŻ

14 MHz (7,8+6,2)

29,2 MHz (19,6+2,3+7,2)

15 MHz (ciągłe)

NetWorkS!

15,8 MHz (4,4+10,4)

29,2 MHz (12,4+16,8)

30 MHz (ciągłe)

Alianse z P4

NetWorkS! z P4

20,8 MHz (5+4,4+10,4)

44,2 MHz (27,4+16,8)

45 MHz (30+15)

Grupa ZSŻ z P4

19 MHz (12,8+6,2)

44,2 MHz (34,5+2,3+7,2)

30 MHz (ciągłe)


P4 może być po drodze z NetWorkS! Można sobie pogdybać w następujący sposób:
  • T-Mobile ma identyczne zobowiązania dotyczące budowy sieci 1800 MHz na nowo pozyskanych częstotliwościach, a P4 na pewno będzie mocno zależeć na jak największej obniżce kosztów wypełnienia warunków rezerwacji,
  • Centertel i T-Mobile mają pewne problemy związane z budową sieci HSPA+ na 900 MHz, wynikające z dużego ruchu 2G. Dodatkowo, Centertel ma zaledwie 6,8 MHz w tym paśmie. Wejście P4 mogłoby sprawę budowy pojemnej i wydajnej sieci wyraźnie ułatwić,
  • w polskich sieciach działa bardzo dużo telefonów 2G. Do obsłużenia generowanego przez nich ruchu bardzo przydatna jest sieć GSM na 1800 MHz. Z kolei do budowy pojemnej i wydajnej sieci LTE potrzeba 20 MHz. Kontrybucja P4 w tej kwestii byłaby cenna,
  • jeżeli Centertelowi faktycznie tak mocno zależy na częstotliwości 800 MHz i tegorocznej (przynajmniej według zapowiedzi UKE) aukcji, to jeżeli ją wygra, to portfolio NetWorkS! wraz z P4 będzie jeszcze bardziej zróżnicowane i wzajemnie się uzupełniające. Nie tylko jeżeli chodzi o pasma, ale i technologie na częstotliwościach zasięgowych (poniżej 1 GHz) i pojemnościowych (powyżej),
  • P4 ma umowy na roaming krajowy zarówno z Centertelem, jak i T-Mobile. Przepływy finansowe mogą być wielostronne.

Tak mi mówi moja intuicja, że P4 może być najbardziej po drodze z NetWorkS!-em. Nie jest to moduł wróżki, ale może poszczęści mi się jak w wypadku nju mobile? ;-)

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News