DAJ CYNK

Jak Netflix robi najlepsze seriale? Rozmawiałem z Jūratė Pazikaitė o Młodym Wallanderze

Michał "Isand" Świech

Telewizja i VoD

Młody Wallander

Jak Netflix tworzy swoje najlepsze seriale? Jak wygląda praca przy takiej produkcji? Niewielu z nas miało okazję zobaczyć takie coś na żywo. Przeprowadziłem wywiad z szefową Wileńskiego Biura Filmowego Jūratė Pazikaitė. Porozmawialiśmy o serialu Młody Wallander, który był kręcony w wileńskiej dzielnicy Szeszkinia oraz o tym jak wygląda taka produkcja od środka.

Szeszkinia to na co dzień senna dzielnica nieco trącąca słusznie minionym ustrojem. Była ona zatem idealnym miejscem do nakręcenia serialu Młody Wallander. To propozycja dla fanów skandynawskich kryminałów, tym razem jednak zobaczyć można początek drogi słynnego detektywa. Serial jest dostępny na platformie Netflix. Na ten temat właśnie przeprowadziłem wywiad. Miłej lektury!

Michał Świech, TELEPOLIS.PL: Jak oceniłabyś współpracę z Netfliksem i cały proces produkcji serialu Młody Wallander?
 
Jūratė Pazikaitė, szefowa Wileńskiego Biura Filmowego: Wszystko poszło bardzo sprawnie, Wilno ma duże doświadczenie przy produkcji dużych tytułów. Pomogło to rozwiązać wszelkie wyzwania w bardzo szybki i sprawny sposób. Kręcenie na ulicach, zatrzymywanie ruchu ulicznego i praca na osiedlach mieszkalnych wymagają dobrej komunikacji pomiędzy miastem, filmowcami i samymi mieszkańcami. Miasto wykształciło swój własny styl działania podczas kręcenia serialu. Pozwoliło to filmowcom w łatwy sposób zrealizować ich zamierzenia. Rozumieli oni, że Szeszkinia to bardzo specyficzne miejsce. Rzeczowa komunikacja pomiędzy mieszkańcami i filmowcami była zatem konieczna. Trzeba było dobrej woli, otwartości, szybkiego reagowania i dzielenia się wszystkimi informacjami. W przeciwnym razie niewielkie sprawy szybko mogły stać się dużymi problemami.
 
Większość z nas nigdy nie pracowała przy takim projekcie. Czy mogłabyś opisać nam jakie kroki były niezbędne, by zmienić zwykłą dzielnicę w plan filmowy? Ważna jest choćby kwestia reakcji zwykłych mieszkańców.

 Kręcenie serialu na terenie osiedli miejskich zawsze jest wzywaniem. To całkowicie normalne, mieszka tam wiele osób i muszą odpoczywać, opuszczać swoje domy, wracać do nich, iść do pracy i tak dalej. Najważniejsze to zacząć rozmowy z lokalną społecznością najszybciej jak się da – pokazać im sceny, wziąć pod uwagę opinię mieszkańców, czasem trzeba usunąć samochody z parkingów i jednocześnie zapewnić mieszkańcom miejsca alternatywne. Trzeba też omówić wszelką pomoc.

Szeszkinia
 
Złota zasada jest taka: jeśli przekażesz mieszkańcom więcej informacji na temat serialu lub filmu, a sami filmowcy są gotowi zaoferować swoiste odszkodowanie (takie jak wyczyszczenie ławek, budowa nowych placów zabaw, wymiana okien w klatkach schodowych), to reakcje lokalnej społeczności są pozytywne. W przypadku Młodego Wallandera całe boisko do koszykówki zostało ogrodzone i zamienione na boisko piłkarskie na potrzeby jednej ze scen. Mieszkańcom się to spodobało, bo płot został już na stałe. To jednak nie koniec, ekipa filmowa zapewniła cały nowy teren do spędzania wolnego czasu. Dostawili oni nowe ławki, ustawili siłownię na wolnym powietrzu… To wszystko powstało oczywiście we współpracy z miejskimi planistami.
 
Podczas kręcenia serialu ciągle pracował cały zespół odpowiedzialny za rozmowy z mieszkańcami i szybkie odpowiedzi an ich pytania. Lokalna społeczność mogła też ciągle obserwować proces produkcji serialu. Nie każdy ma możliwość wejścia za kulisy powstawania dużego tytułu Netfliksa.
 
 Zdradziłabyś czy są plany na temat nakręcenia innych dużych produkcji filmowych lub serialowych w samym Wilnie lub na Litwie? Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie możesz zdradzić konkretnych tytułów, dlatego będziemy zadowoleni jeśli odpowiedzią będzie krótkie „tak” ;)
 
 Cóż, Wilno ciągle konkuruje z innymi europejskimi miastami, by przyciągnąć zagraniczne projekty do siebie. Cały proces od pierwszych rozmów do ostatecznej umowy potrafi zająć nawet dwa lata, dlatego lepiej jest rozmawiać o teraźniejszości. Szczególnie że w epoce światowej epidemii ciężko cokolwiek przewidzieć.
 
Jak konkretnie wyglądał proces wyboru tej konkretnej dzielnicy miasta? Był to pomysł Netfliksa czy propozycja ze strony Wilna?
 
To była nasza inicjatywa, oferta wyszła ze strony litewskich profesjonalistów, którzy pracowali nad tym projektem. Oczywiście znamy nasze miasto najlepiej, o wiele lepiej niż ktokolwiek mógłby je znać. Nasi zawodowcy przeczytali scenariusz, przeanalizowali opis miejsc i dopiero potem ruszyli na poszukiwania najbardziej pasujących lokalizacji. Chodziło o takie, w których filmowcy mogliby najlepiej rozwinąć skrzydła. 

Młody Wallander, Szeszkinia, Wilno
 
Ciekawi nas, do jakiego typu filmów i seriali najbardziej pasuje Wilno. Jakbyś miała wybrać, to jaki rodzaj by to był?
 

Statystyki naszego biura filmowego mówią, że zagraniczni twórcy najchętniej kręcą telewizyjne miniseriale. Na drugim miejscu znajdują się filmy telewizyjne. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku filmów litewskich, tutaj na pierwszym miejscu są filmy kinowe. To pokazuje wileńską różnorodność. Znajdzie się tu miejsce dla różnych gatunków.
 
 Poza Młodym Wallanderem, jaki inny film nakręcony na Litwie byś poleciła? Który najlepiej oddaje lokalną atmosferę i specyfikę?
 

Żeby najlepiej poczuć lokalną atmosferę najlepiej obejrzeć różne typy filmów i seriali. Przykładem niech będą takie produkcje jak Czarnobyl, Katarzyna Wielka, Młody Wallander, Trybunał tokijski, Wojna i Pokój, Ostatni carowie i oczywiście nie można zapomnieć o obejrzeniu czwartego sezonu Stranger Things. Ostatnią pozycję nakręcono w Wilnie tuż przed obecnymi światowymi problemami. Historia Wilna sprawia, że miasto jest unikatowe, możliwe jest znalezienie wszystkich stylów architektonicznych z różnych epok. Miasto jest otwarte i przyjazne innym kulturom od samego początku, co pozwala nam na realizację najróżniejszych pomysłów.

Jeśli Czytelnicy są zainteresowani dowiedzeniem się więcej na temat różnorodności Wilna, to serdecznie zapraszam to zapoznania się z naszymi publikacjami na ten temat. Są one dostępne na przykład tutajtutaj i tutaj.

  Wilno było jednym z pierwszych miast na Litwie, które rozpoczęły tworzenie szlaków śladami kina. Pierwszy taki otworzono w 2016. Turystyka filmowa w mieście staje się coraz popularniejsza. Wilno oferuje wiele atrakcji w tym temacie, między innymi letni projekt „Wakacje w Wilnie”. Mieszkańcy miasta mieli możliwość zwiedzania różnych krajów i poznania nowych kultur ciągle zostając w Wilnie. Niestety to efekt ograniczeń w podróżowaniu. Oczywiście filmy były nieodłączną częścią takiego zwiedzania. W miejscach publicznych mieszkańcy mieli możliwość obejrzenia fimów z różnych krajów i wziąć udział w wycieczkach śladami kręconych w Wilnie filmów. Mieszkańcy miasta doceniają, że przebywają w tak filmowym mieście ;)
 
Czy poleciłabyś serial Młody Wallander naszym czytelnikom?
 
Oczywiście, że tak! To jeden z pierwszych seriali z serii „Nettflix Originals” nakręconych na Litwie. Cały proces produkcji serialu był unikatowy, ponieważ Netflix zrobił właściwie wszystko. Od napisania scenariusza do postprodukcji i marketingu. Gwarantuje to jakość serialu i uwagę oraz uznanie światowej publiczności. To naprawdę wielka przyjemność brać udział w takich wielkich międzynarodowych projektach. Mieszkańcy Wilna kochają kino i są szczęśliwi wiedząc, że zagraniczne ekipy filmowe opisują miasto jako przyjazne ich sztuce miasto.

Zobacz: Najlepsze komedie na Netflix - październik 2020
Zobacz: Netflix: Najlepsze filmy i seriale spoza Ameryki

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News