DAJ CYNK

Acer ConceptD 3 Ezel – test unikalnego laptopa dla grafików

Arkadiusz Bała (ArecaS)

Testy sprzętu

Klawiatura i touchpad

Acer ConceptD 3 Ezel wyposażono w klawiaturę nożycową. Nie ma tutaj bloku numerycznego, co wydaje się niezrozumiałą decyzją ze strony producenta. Niewykorzystanego miejsca po lewej i prawej jest sporo, a klawisze numeryczne z pewnością przydałyby się w urządzeniu pozycjonowanym jako sprzęt do pracy.

Ale nie jest to jedyna dyskusyjna decyzja ze strony producenta. Irytujący, szczególnie dla osób dużo pracujących z tekstem, może być także fakt zastąpienia przycisków Home, PgUp, PgDn i End klawiszami multimedialnymi. Na szczęście to zmienimy z poziomu UEFI. Nie zmienimy natomiast działania przycisków F1-F12, pod które domyślnie przypisane są narzucone przez producenta skróty do określonych funkcji, a ich tradycyjne działanie wymaga wciśnięcia klawisza Fn.


Trzeba jednak oddać, że mimo tych uwag z klawiatury korzysta się dobrze. Klawisze są  duże i mają przyjemny, dobrze wyczuwalny skok i czytelną typografię. Są co prawda nieco zbyt głęboko osadzone względem pulpitu roboczego, co może początkowo przeszkadzać podczas pisania, jednak po pewnym czasie idzie się do tego przyzwyczaić.

Acer ConceptD 3 Ezel

Kontrowersyjną kwestią może się natomiast okazać zastosowane przez producenta pomarańczowe podświetlenie. Prywatnie bardzo je lubię – nie męczy wzroku i nie rozprasza, kiedy korzystamy z komputera w słabszym oświetleniu. Ma jednak pewien minus, który daje się we znaki w przypadku białej wersji laptopa – jeśli włączymy je za dnia, tekst na klawiszach robi się nieczytelny. Na szczęście problem ten łatwo rozwiązać – wystarczy za dnia wyłączać podświetlenie.

Acer ConceptD 3 Ezel

Szklany touchpad jest duży i przyjemny w dotyku. Oferuje bardzo dobry ślizg, poprawnie obsługuje gesty, a korzystanie z niego to czysta przyjemność. W zasadzie nie byłoby się tu do czego przyczepić, gdyby nie to, że przez jego duże rozmiary podczas pisania bardzo łatwo zahaczyć o niego nadgarstkiem.

Głośniki

Od urządzenia przeznaczonego do obróbki multimediów można by oczekiwać porządnych głośników, oferujących wysoką jakość dźwięku. Acer ConceptD 3 Ezel bynajmniej na tym polu nie zawodzi. Choć akcent położone na wyższe zakresy, tak jak ma to miejsce w przypadku większości głośników laptopowych, brzmienie jest pełne i niepozbawione niski tonów.

Kamera

Acer ConceptD 3 Ezel wyposażony został w kamerę o typowych dla większości laptopów parametrach, tj. rozdzielczości 1280x720 oraz bez systemu autofokus. Jakoś oferowanego przez nią obrazu wypada przeciętnie. Nawet w dobrym świetle w kadrze jest sporo szumu, a detale rozmyte. Mimo to powinna sprawdzić się do przeprowadzenia od czasu do czasu rozmowy wideo.

Acer ConceptD 3 Ezel - próbka z aparatu
Zdjęcie wykonane wbudowaną kamerą przy oświetleniu studyjnym

Biometria

Na pokładzie Acer ConceptD 3 Ezel znajdziemy skaner linii papilarnych umieszczony z boku urządzenia. Jest to jedyne rozwiązanie biometryczne, które otrzymujemy do dyspozycji, gdyż producent nie zdecydował się na zastosowanie kamery z funkcją rozpoznawania twarzy.


Czytnik odcisków palców działa tak sprawnie i niezawodnie. Jedyne, do czego można się przyczepić, to jego lokalizacja. Sięganie na oślep do umieszczonego z boku obudowy przycisku zasilania może być uciążliwe, kiedy akurat pracujemy z laptopem ustawionym na biurku. Pozycję taką wymusza jednak niecodzienna kostrukcja laptopa – czytnik umieszczony w pobliżu klawiatury w trybie tabletu byłby całkowicie niedostępny.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: własne

Źródło tekstu: własne