Acer ConceptD 3 Ezel – test unikalnego laptopa dla grafików
Acer ConceptD 3 Ezel to niecodzienny laptop przygotowany z myślą o pracy z multimediami. Sprawdzamy, jak spisuje się w swojej roli.

Co jest bardziej wymagające dla laptopa: praca z multimediami czy granie w gry komputerowe? Jak to często bywa, odpowiedź powinna brzmieć „to zależy”. Nie da się jednak ukryć, że nie każdy komputer będzie się nadawał na maszynę do obróbki zdjęć czy montażu filmów. I tutaj wkracza on, cały na biało (dosłownie): Acer ConceptD 3 Ezel. To niecodzienna konstrukcja, która może się pochwalić nie tylko solidną specyfikacją, ale także kilkoma unikalnymi funkcjami, które powinni docenić wszyscy twórcy.
Acer ConceptD 3 Ezel - specyfikacja techniczna:
- Wymiary: 358 x 249 x 23,9 mm , masa: 2,2 kg
- Ekran: IPS o przekątnej 15,6 cali, 1920x1080 pikseli, 141 ppi, matowa powierzchnia, dotykowy,
- Procesor: Intel Core i7-10750H (6 rdzeni / 12 wątków, 2,6 - 5,0 GHz)
- RAM: 16 GB LPDDR4, dwukonałowa,
- Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1650 Max-Q,
- Dysk twardy: 512 GB SSD M.2 NVMe PCIe 3.0,
- Dostępne złącza: 2x USB 3.2 Gen 2, 1x USB-C z Thunderbolt 3, 1x HDMI, 1x Mini DsiplayPort, 1x RJ-45, 1x gniazdo jack 3,5 mm, 1x gniazdo kart SD, 1x złącze zasilania,
- Łączność: Wi-Fi 6 (802.11ax) i Bluetooth,
- Zasilanie: akumulator o pojemności 74 Wh, zasilacz 135 W,
- Cena: ok. 8500 zł
Do testów otrzymaliśmy wariant wyposażony w procesor Intel Core i7-10750H, układ graficzny Nvidia GeForce GTX 1650 Max-Q, 16 GB RAM oraz dysk SSD NVMe o pojemności 512 GB. To, co powinno być jednak szczególnie interesujące, to wyświetlacz o przekątnej 15,6” z niemal perfekcyjnym odwzorowaniem kolorów, który możemy obrócić do pozycji tabletu lub „namiotu”. Jest on także kompatybilny z dołączonym do zestawu rysikiem firmy Wacom, który z pewnością przykuje uwagę niejednego cyfrowego artysty.



Warto nadmienić, że aktualnie nie znajdziemy w polskich sklepach identycznej konfiguracji, co w przypadku naszego testowego sampla. W oficjalnym sklepie producenta dostępny jest natomiast nieco lepiej wyposażony wariant z kartą GeForce GTX 1650Ti Max-Q oraz dyskiem 1 TB. Zapłacimy za nią 8699 zł.
Co w zestawie?
W kartonie z Acerem ConceptD 3 znajdziemy… drugi karton. Dopiero w nim spakowany jest sam laptop. Poza tym jednak zestaw akcesoriów nie jest szczególnie rozbudowany i zawiera wyłącznie zasilacz 135 W (którego niestety nie ma na zdjęciach, ponieważ wraz z samplem otrzymaliśmy w jego miejsce zamiennik o wyższej mocy).
Wygląd i wykonanie
Wystarczy spojrzeć na Acer ConceptD 3 Ezel, by zrozumieć, że mamy do czynienia z laptopem nietypowym. Generalnie laptop charakteryzuje się prostą, minimalistyczną stylistyką, a jedyne, co przykuwa uwagę, to oryginalny „garb” na jego pokrywie. Ten garb to element mechanizmu pozwalającego na obracanie wyświetlacza, ale do tego jeszcze wrócimy. Generalnie funkcjonalność ma tutaj priorytet, choć i wygląd bynajmniej nie odstrasza.
Klapa urządzenia pokryta została ceramicznym wykończeniem. W przypadku otrzymanego przez nas sampla ma ona kolor biały – zresztą podobnie jak większość pozostałych elementów. Materiał ma się charakteryzować wysoką wytrzymałością na plamy oraz zarysowania. Rzeczywiście – w toku testów obudowa wydawała się całkiem nieźle znosić codzienne używanie. Na pewno nie musimy się martwić o odciski palców i drobne zarysowania. Zdobień jest tu raczej niewiele, jeśli nie liczyć graweru z logo ConceptD oraz wspomnianego już dodatkowego zawiasu wyświetlacza.
Co z pewnością wyróżnia Acer ConceptD 3 na tle wielu współczesnych laptopów, to bogaty zestaw portów. Jasne, urządzenie nadal pozostaje jak na swoje 15,6” w miarę kompaktowe, jednak udało się to osiągnąć bez poświęcania funkcjonalności – i za to olbrzymi plus.
Z lewej strony znajdziemy gniazdo Kensington Lock, gniazdo zasilania, złącze HDMI, USB-C z Thunderbolt 3 oraz złącze Mini DisplayPort. Umieszczono tu także przycisk zasilania ze zintegrowanym skanerem linii papilarnych oraz miejsce na dołączony do zestawu rysik Wacom. Mamy tu także masywny wylot powietrza.
Po prawej stronie również znajdziemy wylot powietrza, ale nie tylko. Umieszczono tutaj również dwa pełnowymiarowe porty USB 3.2 Gen 2, RJ-45, gniazdo kart SD oraz złącze jack 3,5 mm.
Co mamy z tyłu laptopa? Kolejne wyloty powietrza! Nie ma ich jedynie od frontu – tutaj znalazło się za to miejsce na diody sygnalizujące stan urządzenia.
Spód urządzenia również wykończono w kolorze białym, tak jak resztę obudowy. Mamy tu kolejny wylot powietrza, dwie gumowane nóżki oraz głośniki. Znajdziemy tu także 14 śrubek pod gumowymi zaślepkami, po których odkręceniu dostaniemy się do podzespołów urządzenia.
Odkręcenie dolnej pokrywy nie jest trudne, ale ze względu na obecność zaślepek potrafi być dość czasochłonne. Kiedy już się z nim uporamy, naszym oczom ukazuje się masywny jak na sprzęt klasy układ chłodzenia oraz… ograniczone możliwości samodzielnego upgrade’u. Jako że RAM jest lutowany, wymienić możemy jedynie dysk SSD NVMe.
Pokrywę laptopa bez problemu podniesiemy jedną ręką. Tutaj naszym oczom ukazuje się matowy wyświetlacz ze stosunkowo wąską czarną ramką. Został on zabezpieczony taflą szkła Gorilla Glass 5. Jak już wspomniałem, możemy go obrócić wokół centralnie umieszczonego zawiasu, dzięki czemu komputer może przybrać formę tabletu lub charakterystycznego „namiotu”. Praktyczna rzecz. Co ważne, choć sam zawias chodzi z bardzo dużym oporem, to przynajmniej w każdej pozycji komputer pozostaje wyjątkowo stabilny, za co duży plus dla projektantów.
Pulpit roboczy, podobnie jak pokrywa, został wykończony białą powłoką ceramiczną. Duży szklany touchpad umieszczono centralnie, natomiast powyżej znalazło się miejsce dla klawiatury z charakterystycznym pomarańczowym podświetleniem. Co ciekawe, producent nie pokusił się o dodanie bloku numerycznego, choć po bokach zostało sporo wolnego miejsca. Mamy tu natomiast głośniki, umieszczone przy samym zawiasie.
Jakość wykonania jest bez wątpienia jego mocną stroną. Aluminiowa obudowa pokryta powłoką ceramiczną jest i trwała, i bardzo przyjemna w dotyku. Spasowanie elementów również nie budzi zastrzeżeń, a komputer w każdym ustawieniu pozostaje stabilny, co przy jego nietypowej konstrukcji wcale nie jest takie oczywiste. Mówiąc krótko – trzyma poziom, którego oczekiwałbym od sprzętu dla profesjonalistów.
Trzeba natomiast odnotować, że ta solidna konstrukcja mimo wszystko trochę waży – konkretnie 2,2 kg. Nie jest to może problemem przy transporcie, ale bywa już kłopotliwe, gdybyśmy chcieli korzystać z niego jak z klasycznego mobilnego tabletu.
Klawiatura i touchpad
Acer ConceptD 3 Ezel wyposażono w klawiaturę nożycową. Nie ma tutaj bloku numerycznego, co wydaje się niezrozumiałą decyzją ze strony producenta. Niewykorzystanego miejsca po lewej i prawej jest sporo, a klawisze numeryczne z pewnością przydałyby się w urządzeniu pozycjonowanym jako sprzęt do pracy.
Ale nie jest to jedyna dyskusyjna decyzja ze strony producenta. Irytujący, szczególnie dla osób dużo pracujących z tekstem, może być także fakt zastąpienia przycisków Home, PgUp, PgDn i End klawiszami multimedialnymi. Na szczęście to zmienimy z poziomu UEFI. Nie zmienimy natomiast działania przycisków F1-F12, pod które domyślnie przypisane są narzucone przez producenta skróty do określonych funkcji, a ich tradycyjne działanie wymaga wciśnięcia klawisza Fn.
Trzeba jednak oddać, że mimo tych uwag z klawiatury korzysta się dobrze. Klawisze są duże i mają przyjemny, dobrze wyczuwalny skok i czytelną typografię. Są co prawda nieco zbyt głęboko osadzone względem pulpitu roboczego, co może początkowo przeszkadzać podczas pisania, jednak po pewnym czasie idzie się do tego przyzwyczaić.
Kontrowersyjną kwestią może się natomiast okazać zastosowane przez producenta pomarańczowe podświetlenie. Prywatnie bardzo je lubię – nie męczy wzroku i nie rozprasza, kiedy korzystamy z komputera w słabszym oświetleniu. Ma jednak pewien minus, który daje się we znaki w przypadku białej wersji laptopa – jeśli włączymy je za dnia, tekst na klawiszach robi się nieczytelny. Na szczęście problem ten łatwo rozwiązać – wystarczy za dnia wyłączać podświetlenie.
Szklany touchpad jest duży i przyjemny w dotyku. Oferuje bardzo dobry ślizg, poprawnie obsługuje gesty, a korzystanie z niego to czysta przyjemność. W zasadzie nie byłoby się tu do czego przyczepić, gdyby nie to, że przez jego duże rozmiary podczas pisania bardzo łatwo zahaczyć o niego nadgarstkiem.
Głośniki
Od urządzenia przeznaczonego do obróbki multimediów można by oczekiwać porządnych głośników, oferujących wysoką jakość dźwięku. Acer ConceptD 3 Ezel bynajmniej na tym polu nie zawodzi. Choć akcent położone na wyższe zakresy, tak jak ma to miejsce w przypadku większości głośników laptopowych, brzmienie jest pełne i niepozbawione niski tonów.
Kamera
Acer ConceptD 3 Ezel wyposażony został w kamerę o typowych dla większości laptopów parametrach, tj. rozdzielczości 1280x720 oraz bez systemu autofokus. Jakoś oferowanego przez nią obrazu wypada przeciętnie. Nawet w dobrym świetle w kadrze jest sporo szumu, a detale rozmyte. Mimo to powinna sprawdzić się do przeprowadzenia od czasu do czasu rozmowy wideo.
Biometria
Na pokładzie Acer ConceptD 3 Ezel znajdziemy skaner linii papilarnych umieszczony z boku urządzenia. Jest to jedyne rozwiązanie biometryczne, które otrzymujemy do dyspozycji, gdyż producent nie zdecydował się na zastosowanie kamery z funkcją rozpoznawania twarzy.
Czytnik odcisków palców działa tak sprawnie i niezawodnie. Jedyne, do czego można się przyczepić, to jego lokalizacja. Sięganie na oślep do umieszczonego z boku obudowy przycisku zasilania może być uciążliwe, kiedy akurat pracujemy z laptopem ustawionym na biurku. Pozycję taką wymusza jednak niecodzienna kostrukcja laptopa – czytnik umieszczony w pobliżu klawiatury w trybie tabletu byłby całkowicie niedostępny.
Wyświetlacz
Acer ConceptD 3 Ezel wyposażony został w matrycę IPS o przekątnej 15,6”, rozdzielczości 1920x1080 oraz odświeżaniem 60 Hz. Matryca jest matowa i pozwala na sterowanie dotykiem.
Jasność maksymalna |
Temperatura bieli |
Kontrast | Błąd ΔE | Pokrycie gamutu |
393 cd/m² | 6583K | 1375:1 | Średni: 3,51 Maksymalny: 10,61 |
sRGB: 96,3% Adobe RGB: 68% DCI P3: 70,5% |
Ekran charakteryzuje się zagęszczeniem pikseli na poziomie ok. 141 PPI.
Pokrycie gamutów: sRGB / Adobe RGB / DCI-P3
Jednym z atutów tutejszego wyświetlacza ma być bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Producent chwali się pełnym pokryciem gamutu sRGB oraz błędem ΔE poniżej 2. Według naszych pomiarów pokrycie palety sRGB rzeczywiście wynosi 96,3 procent, czyli bardzo blisko wartości deklarowanej przez producenta, ale już fabryczna kalibracja pozostawia trochę do życzenia – średni błąd ΔE wyniósł 3,51. Nie są to może bardzo duże przekłamania, ale do zastosowań profesjonalnych warto wykonać kalibrację we własnym zakresie.
Oprogramowanie
Acer ConceptD 3 Ezel sprzedawany jest razem z systemem operacyjnym Windows 10 Pro. Jeśli dodatkowe aplikacje instalowane, przez producenta, jest ich zaskakująco niewiele.
Jedną z dwóch aplikacji producenta jest Acer Care Center. To typowe centrum zarządzania, instalowane na większości laptopów w zasadzie każdej marki. Jego główną pomóc nam w konserwacji urządzenia, w związku z czym znajdziemy tu takie funkcje jak zarządzenie aktualizacjami, autostartem, oczyszczanie dysku z niepotrzebnych plików itd. Aplikacja może pochwalić się przyjemnym dla oka, czytelnym interfejsem i generalnie w swojej roli sprawdza się całkiem w porządku.
Druga to ConceptD Palette. Ma ona ciut bardziej ograniczoną funkcjonalność, sprowadzającą się głównie do monitorowania wykorzystania zasobów systemowych oraz pozwalającą skorzystać z niestandardowych opcji podziału ekranu. Szczególnie ta druga funkcja okazuje się bardzo przydatna i pozwala dodatkowo poprawić produktywność podczas pracy z kilkoma programami.
Rysik
Wspominałem już, że jedną z unikalnych cech laptopa Acer ConceptD 3 Ezel jest dołączony do zestawu rysik firmy Wacom. Został on wyposażony w dwa fizyczne przyciski i charakteryzuje się rozpoznawaniem nacisku w 4096 stopniach. Ma on nawet swoje specjalne miejsce w obudowie komputera, w specjalnym otworze z lewej strony.
Raczej nie muszę tłumaczyć, że taki rysik to nie lada gratka dla osób regularnie pracujących z programami graficznymi. Tutaj dostajemy go w cenie zestawu i sprawdza się bardzo dobrze, reagując na polecenia bez opóźnień i poprawnie rejestrując siłę nacisku. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, byłby to wyłącznie rozmiar rysika. Jest on dość wąski – dużo węższy niż typowy długopis i rysiki dołączane do tabletów graficznych.
Podzespoły i wydajność
Otrzymany przez nas Acer ConceptD 3 Ezel został wyposażony w procesor Intel Core i7-10750H. To sześciordzeniowa i dwunastowątkowa jednostka wykonana w litografii 14 nm, którą znajdziemy głównie w latopach gamingowych. Charakteryzuje się ona taktowaniem bazowym rzędu 2,6 GHz oraz 5,0 GHz w trybie Turbo przy TDP rzędu 45 W.
Dodatkowo na pokładzie znalazło się także miejsce dla dedykowanego układu graficznego Nvidia GeForce GTX 1650 Max-Q, również znaną głównie z laptopów gamingowych, aczkolwiek głównie tych z niższej półki cenowej.
Wreszcie specyfikację uzupełnia 16 GB pamięci DDR4 pracującej w trybie Dual Channel oraz dysk NVMe PCIe 3.0 o pojemności 512 GB.
PCMark 10 | Corona Benchmark 1.3 | Cinebench | 3DMark |
Essentials: 9361 Productivity: 7184 Digital Content Creation: 4843 |
2 368 300 Rays/s | R20: 2404 R23 Multi Core: 5599 R23 Single Core: 1144 |
Time Spy: 3100 Time Spy Stress Test: 98,0% |
Taka konfiguracja zapewnia naprawdę przyzwoitą wydajność, która bez wątpienia przyda się podczas pracy z multimediami. Rozbijając to na czynniki pierwsze, wydajność procesora porównywalna jest z niskonapięciowymi układami Intel Core 11. generacji. Biorąc pod uwagę gabaryty testowanego laptopa, można by oczekiwać ciut więcej, jednak to nadal duży zapas mocy obliczeniowej, który z pewnością przyda się np. podczas montażu filmów. Znacznie lepsza niż w ultrabookach jest natomiast wydajność układu graficznego.
Z tym że jest tu pewien haczyk. Jeśli wydajność układu graficznego faktycznie jest naszym priorytetem, to w podobnej cenie znajdziemy laptopy gamingowe wyposażone w karty klasy GeForce RTX 2070. Na ich tle bohater testu wypada jednak blado.
Mając na uwadze powyższe, raczej nie wyobrażam sobie, by ktoś kupował Acer ConcpetD 3 Ezel jako maszynę do grania. Nie oznacza to jednak, że pograć się na nim nie da. Zastosowana konfiguracja pozwala np. na odpalenie kultowego Wiedźmina 3 w rozdzielczości Full HD i ustawieniach Wysokich przy ok. 50 FPS. Przekładając to na nieco szerszy kontekst, jeśli pogodzimy się z koniecznością stosowania pewnych cięć graficznych, powinniśmy być w stanie pograć w większość nowych tytułów.
Biorąc pod uwagę docelowe zastosowanie Acer ConceptD 3 Ezel jako mobilnej stacji roboczej, istotne jest to, że wysoka moc obliczeniowa utrzymywana jest także na zasilaniu bateryjnym. Po odłączeniu od gniazdka zachowywane jest ok. 90 procent maksymalnej wydajności.
Kultura pracy
Biorąc pod uwagę, że w przypadku testowanego laptopa dostajemy całkiem wydajne podzespoły zamknięte we względnie kompaktowej obudowie, pewne obawy może budzić kultura pracy. Na całe szczęście Acer ConceptD 3 Ezel nie daje raczej pod tym względem powodów do narzekań.
Temperatury podzespołów pod obciążeniem były wysokie, ale w przypadku sprzętu tej klasy nie jest to raczej zaskoczeniem. Procesor potrafił nagrzać się do niecałych 100 stopni Celsjusza, natomiast w przypadku GPU najwyższą odnotowaną temperaturą było 86 stopni Celsjusza. Obudowa aż tak ciepła nie jest, choć nadal potrafi być gorąco. Szczególnie od spodu, gdzie zmierzyliśmy nawet 50 stopni Celsjusza. Na całe szczęście pulpit roboczy jest zdecydowanie chłodniejszy, osiągając pod obciążeniem całkiem znośne 31-33 stopni Celsjusza.
W trybie spoczynku tutejszy układ chłodzenia pozostaje praktycznie niesłyszalny, natomiast pod obciążeniem natężenie dźwięku sięgało maksymalnie 45 dBa (mierzone z odległości 1 m). To całkiem rozsądny wynik, szczególnie mając na uwadze zastosowane podzespoły. Niestety niepożądane dźwięki dobywają się nie tylko z układu chłodzenia – laptopa przyłapaliśmy również na piszczeniu cewek, które wyraźnie słychać w cichym otoczeniu.
Pobór mocy i zasilanie
Do zasilania Acer ConceptD 3 wykorzystamy dedykowany zasilacz o mocy 135 W. Niestety nie przewidziano możliwości ładowania z wykorzystaniem portu USB-C, a szkoda – nawet gdyby wymusiło to ograniczenie wydajności, miło byłoby mieć awaryjnie taką opcję.
Jeśli chodzi o realny pobór prądu, w toku testów watomierz pokazał maksymalnie 120 W, choć był to jednorazowy incydent. Typowy pobór mocy pod obciążeniem mieścił się natomiast w przedziale 90-95 W. Warto pochwalić niskie zużycie energii w spoczynku – na pulpicie wynosiło jedynie 12 W.
Acer ConceptD 3 Ezel wyposażony został w akumulator o pojemności 74 Wh, który według deklaracji producenta wystarczać ma na nawet 18 godzin pracy z dala od gniazdka. Oczywiście te obietnice można od razu włożyć między bajki, bo podczas codziennego używania laptop zdecydowanie tak długo nie wytrzyma. Mimo to w naszym teście poradził sobie bardzo dobrze, notując 9 godzin i 32 minuty pracy z dala od gniazdka. Przy mniej intensywnym używaniu bariera 10 godzin powinna być spokojnie do pokonania.
Podsumowanie
Czy Acer ConceptD 3 Ezel rzeczywiście jest idealnym laptopem dla osób pracujących z multimediami? Tak i nie. Jest to sprzęt niszowy, zaprojektowany z myślą o bardzo konkretnych zastosowaniach. Nie każdy będzie wykorzystać jego pełny potencjał, a wtedy zakup bohatera testu trochę mija się z celem. W swojej niszy jednak Ezel spisuje się bardzo dobrze i chylę czoła przed inżynierami Acera, bo przygotowali kawał naprawdę udanego, a przy tym innowacyjnego laptopa.
Co tak bardzo przypadło mi do gustu w testowanym modelu? Kilka rzeczy. Na pewno na pochwały zasługuje wysoka jakość wykonania urządzenia oraz bardzo dobry czas pracy na jednym ładowaniu. To atuty, którymi powinien się charakteryzować każdy laptop do zastosowań profesjonalnych i bardzo się cieszę, że Acer takich podstaw nie zaniedbał. Ale oczywiście główną atrakcją są tutaj niecodzienna konstrukcja odchylanego ekranu oraz aktywny rysik w zestawie. Jeden i drugi został zrealizowany bardzo dobrze.
Nie ukrywam, jest tutaj kilka obszarów, które mogłyby zostać dopracowane nieco lepiej. Wizerunkowo największym problemem jest fabryczna kalibracja wyświetlacza, która odbiega nieco od deklarowanych przez producenta wartości, choć jest stosunkowo łatwo ją skorygować. Żałuję także, że przy klawiaturze zabrakło bloku numerycznego i funkcji ładowania przez USB. Jedno i drugie w sprzęcie nastawionym na produktywność byłoby mile widziane. Generalnie jednak większość moich zastrzeżeń do bohatera testu jest raczej mniejszego kalibru i bynajmniej nie przekreślają jego zalet.
W takim razie czy warto kupić Acer ConceptD 3 Ezel? Tak jak wspomniałem wcześniej, będzie to zależało głównie od tego, czy damy radę wykorzystać jego unikalne cechy: nietypową konstrukcję oraz dedykowany aktywny rysik. Jeśli tak, to z pewnością okaże się on udanym zakupem. Jeśli nie, wtedy cena ok. 8500 zł staje się w mojej ocenie zbyt wygórowana, a na rynku znajdziemy wiele opcji bardziej opłacalnych. Tylko czy coś w tym złego? Bynajmniej. Niszowość Acer ConceptD 3 Ezel jest jednym z jego największych atutów i wielkie brawa dla producenta, że ma odwagę tworzyć tak unikalne maszyny.
OCENA: 8/10
Wady:
- Wysoka cena
- Fabryczna kalibracja ekranu gorsza niż deklaruje producent
- Klawiatura bez bloku numerycznego
- Lutowana pamięć RAM
- Brak ładowania za pośrednictwem USB-C
- Sporadyczne piszczenie cewek
Zalety:
- Obracany wyświetlacz
- Aktywny rysik Wacom w zestawie
- Wysoka jakość wykonania
- Długi czas pracy na jednym ładowaniu
- Wyświetlacz z pełnym pokryciem gamutu sRGB
- Wysoka wydajność
- Rozbudowany zestaw portów