DAJ CYNK

Asus ROG Phone 5s Pro – test wydajnego telefonu dla graczy

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Asus ROG Phone 5s Pro tył w etui


Wygląd zewnętrzny i ergonomia

Asus ROG Phone 5s Pro to przede wszystkim duży i ciężki smartfon, co – z uwagi na przeznaczenie tego modelu – ma swoje uzasadnienie. W gamingowym smartfonie liczą się wszak nie tylko wydajne podzespoły, ale także duży wyświetlacz, a ten tutaj ma przekątną 6,78 cala i dosyć szerokie, jak na obecne standardy, ramki powyżej i poniżej ekranu (lub po jego bokach, gdy trzymamy telefon poziomo). W tej nad ekranem mieści się obiektyw przedniego aparatu fotograficznego, dzięki czemu żadne wcięcie czy wycięcie w panelu AMOLED nie przeszkadza w rozgrywce. W tej samej ramce są jeszcze czujniki zbliżania i oświetlenia, a także dioda powiadomień. Tuż przy dolnej i górnej krawędzi zlokalizowane są wyloty głośników stereo.

Asus ROG Phone 5s Pro przód

Tylny panel ma atrakcyjne, kojarzące się z grami zdobienia oraz mały wyświetlacz PMOLED. Mogą być na nim prezentowane kolorowe animacje, ale także na przykład informacja o ładowaniu baterii, nadchodzącym połączeniu telefonicznym czy aktywnym Trybie X (podnosi wydajność smartfonu w grach). Na tylnym panelu jest też nieco wystająca „wyspa” fotograficzna z trzema obiektywami, pasująca kształtem do całości. Obok niej jest lampa błyskowa oraz otwór jednego z czterech mikrofonów.

Asus ROG Phone 5s Pro tył

Tylna część smartfonu ma zaokrąglone krawędzie, przez co urządzenie dobrze leży w dłoni. Warto jednak skorzystać z dołączonego do zestawu etui, ponieważ szklane „plecki” są bardzo śliskie. Etui nie jest też tak podatne na odciski palców i inne zabrudzenia, jak lśniąca obudowa testowanego smartfonu.

Przyciski głośności oraz przycisk zasilania zostały umieszczone na prawym boku urządzenia. Towarzyszy im otwór kolejnego mikrofonu, a także dwa podwójne przyciski ultradźwiękowe, które obsługują także gest przesuwania. Po przeciwnej stronie znajdziemy zasłonięty gumową zaślepką port USB-C 3.1 oraz złącze do obsługi zewnętrznego akcesorium AeroActive Cooler 5. Tu również jest wysuwana tacka na karty nanoSIM.

Asus ROG Phone 5s Pro prawy bok
Asus ROG Phone 5s Pro lewy bok


Drugi port USB-C, tym razem w standardzie 2.0, znajduje się na dole. Obok niego znalazł się otwór trzeciego mikrofonu oraz – nieco dalej – gniazdo audio Jack 3,5 mm. Na górze producent umieścił tylko otwór jeszcze jednego mikrofonu.

Asus ROG Phone 5s Pro dół

Asus ROG Phone 5s Pro góra

Biometria

Gamingowy smartfon firmy Asus został wyposażony w podeakranowy, optyczny czytnik linii papilarnych. Podczas testów nie miałem z nim żadnych problemów: przyłożony do niego palec był zawsze właściwie rozpoznawany, a odblokowanie telefonu następowało dosyć szybko. Umieszczony tu skaner wymagał jednak dłuższego przytrzymania na nim palca niż w przypadku ultradźwiękowego czytnika w Samsungu Galaxy S21+, z którego korzystam na co dzień.

Asus ROG Phone 5s Pro czytnik linii papilarnych

ROG Phone 5s Pro można odblokować również za pomocą funkcji rozpoznawania twarzy, co czasem działa nawet szybciej niż w przypadku użycia skanera odcisków palców. Wykorzystywany jest tu jednak tylko płaski obraz z przedniego aparatu, więc ten sposób należy uznać za mniej bezpieczny.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis