DAJ CYNK

Test BenQ W2700 - już wiem, czym zastąpić swój obecny projektor

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Jakość obrazu

BenQ W2700 obraz

BenQ W2700 wyświetla obraz o maksymalnej rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli i robi to bardzo dobrze. Należy przy tym jednak zwrócić uwagę na fakt, że przy oglądaniu materiału wideo na ekranie o przekątnej 2 m z odległości około 4 m nie zobaczymy spektakularnej różnicy pomiędzy 4K i FullHD. Robiłem takie porównania z posiadanym projektorem BenQ W1070, który wyświetla właśnie obraz o maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Jeśli chodzi o tryb HDR, to w tym przypadku wiele zależy od materiału wideo, którym dysponujemy. Filmy demo, prezentujące możliwości tej technologii, wyświetlone przez BenQ W2700 wyglądają rewelacyjnie. Niewiele gorzej jest w przypadku niektórych filmów lub seriali, dostępnych na przykład w serwisie Netflix.

Testowany projektor nie należy do najjaśniejszych, więc gdy przyjdzie nam ochota coś obejrzeć w dzień, warto pomyśleć o efektywnym sposobie zasłaniania okien. W moim przypadku są to rolety zewnętrzne, które doskonale spełniają swoją rolę, całkowicie odcinając dopływ światła z zewnątrz. Jeśli chodzi o jednolitość jasności, to ta jest największa na środku ekranu i spada wraz z odległością od tego miejsca. Najgorzej sytuacja wygląda na rogach ekranu, gdzie zmniejszenie jasności sięga ponad 20%, w porównaniu ze środkiem. Nieźle wypada za to kontrast, oczywiście jeśli zasłonimy okna, a także odpowiednio go wyregulujemy. Skorzystać możemy tu również z systemu dynamicznej przysłony, która poprawia kontrast w przypadku jaśniejszego oświetlenia zewnętrznego. To zdecydowanie pomaga w odbiorze filmu lub gry. Przy tych ostatnich nie zauważyłem smużenia obrazu przy szybkim ruchu, co zdarza się czasem nawet w monitorach gamingowych.

BenQ W2700 kreskówka

Wyświetlany obraz jest ostry, o ile nie przesadzimy z odległością projektor – monitor. Zaletą jest to, że ustawiania ostrości następuje mechanicznie, za pomocą pokrętła na obiektywie, podobnie jak regulacja powiększenia. Podobnie jest z ustawieniem obiektywu w pionie (góra – dół) – zamiast kręcić całym projektorem, małe niedopasowania obrazu możemy regulować pokrętłem przy obiektywie. Ostrość obrazu była w zasadzie taka sama w środku, jak i na zewnątrz. Nie zauważyłem takiego spadku, jak w przypadku testowanego niedawno projektora marki Epson.

Projektor marki BenQ oferuje kilka trybów kolorów, z których najbardziej nasycone barwy ma tryb Vivid, a najbardziej użyteczny według mnie jest tryb Cinema. W tym ostatnim przypadku zmierzony współczynnik ΔE2000 wyniósł średnio 2,6 (po wyłączeniu opcji Brilliant Colour). Po kalibracji obrazu za pomocą kolorymetru udało się zejść z tym wynikiem do 1,5. Należy więc uznać, że BenQ W2700 radzi sobie bardzo dobrze z wyświetlaniem prawidłowych kolorów.

BenQ W2700 plansza 2

BenQ W2700 plansza 3

A co z geometrią? Tu także jest nieźle, co pokazały testy wykonane za pomocą kilku plansz testowych. Niestety, na zdjęciach wygląda to znacznie gorzej niż w rzeczywistości (przekłamania wprowadzone przez aparat oraz obróbką zdjęć). Projektor należy pochwalić za bardzo sprawnie działającą funkcje korekcji zniekształcenia trapezowego – działa ona tak dobrze, że nie ma czego poprawiać ręcznie. Tak przynajmniej było u mnie.

BenQ W2700 plansza 1

BenQ W2700 plansza 4

Jeśli nie dysponujemy materiałem wideo w jakości 4K, projektor może go przeskalować właśnie do 2160p. Skalowanie z FullHD do 4K wygląda bardzo dobrze i – z pewnej odległości – w zasadzie nie widać różnicy między obrazem, który jest oryginalnie w 4K, a obrazem skalowanym.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak