DAJ CYNK

Honor Magic5 Pro. To może być smartfon roku (test)

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu


Aparat

Ogromny moduł fotograficzny na tyle obudowy nie jest tylko na pokaz – kryje trzy aparaty 50 Mpix, w tym szerokokątny oraz z peryskopowym teleobiektywem. Dodatkowo znajdują się tam trzy czujniki wspierające pracę aparatów: czujnik 3D ToF, czujnik temperatury barwowej i czujnik migotania.

Główny aparat wykorzystuje przygotowaną specjalnie dla tego modelu matrycę w formacie 1/1,12 cala i optykę 23 mm z przysłoną f/1,6. Nie zabrakło stabilizacji OIS i EIS. 

Druga jednostka 50 Mpix to aparat szerokokątny z matrycą 1/1,56" i polem widzenia 122 stopnie (przysłona f/2,0), a trzecia to aparat z teleobiektywem peryskopowym (Sony IMX858, f/3,0, 90 mm) z OIS, który zapewnia optyczny zoom 3,5x, hybrydowy 10x, a także cyfrowy 100x. Z przodu znalazł się aparat 12 Mpix, któremu towarzyszy czujnik głębi 3D.

Aplikacja jest prosta i przejrzysta, przypomina te z innych smartfonów chińskich producentów. Zakładki w dolnej części ekranu pozwalają przełączać się między trybami przysłona (do zdjęć z regulowanym rozmyciem), nocne, portret, standardowymi trybami zdjęcie i film, zaawansowanym trybem Film i zdjęciowym profesjonalnym (z opcją zapisu w formacie RAW) oraz w zakładce więcej – zwolnionym tempem, panoramą, filmem poklatkowym, naklejką, supermakrem, trybem Wiele filmów, trybem wysokiej rozdzielczości, skanerem dokumentów i trybem historie.

W głównym trybie zdjęciowym można łatwo przełączać się przyciskami między szerokim kątem 0,6x oraz trybami 1x, 3,5x i 10x. Pośrednie i większe zoomy do cyfrowego 100x osiąga się za pomocą wysuwanej z boku przedziałki.

Nie brakuje przełączników HDR i rozpoznawania scen. W rogu ekranu znajduje się jeszcze jedna ikonka – wykrywanie ruchu. To funkcja, która  ma ułatwiać robienie zdjęć poruszających się obiektów – np.  psa czy biegacza. Aparat robi wtedy automatycznie zdjęcia po wykryciu ruchu. Maksymalny zoom spada w tym trybie do 5x.

Jakość zdjęć jest bardzo dobra, aparat doskonale sobie radzi w każdych warunkach oświetleniowych. Ładne są kolory, które niekiedy zbyt mocno podkręcane są przez AI i HDR, ale w granicach rozsądku. Dobra są ostrość, kontrast i nasycenie. W ujęciach krajobrazowych, fotografii ulicznej, czy podczas robienia zdjęć portretowych, a nawet w zbliżeniach przedmiotów Honor Magic5 Pro pozwala na zrobienie fotek niemal od jednego strzału, nie trzeba się bardzo starać.

Szczególnie dużo frajdy daje zoom. Ten optyczny 3,5x pozwala uzyskać niemal idealne pod względem ostrości ujęcia, co przy tym poziomie zbliżenia stwarza niesamowite możliwości fotografowania. Dobrze sprawdza się także hybrydowy 10x i w wielu sytuacjach uzyskany obraz nie będzie się niczym różnił pod względem jakości od fotek 3,5x. Wyższe wartości są jednak dość kłopotliwe. Cyfrowy zoom 50x czy 100x wymagają podparcia, bo z ręki praktycznie nie da się zrobić w miarę ostrego zdjęcia, a efekt jest i tak nie zawsze zachwycający.

Zdjęcia z aparatu - różne ujęcia

Z mojego punktu widzenia Honor Magic5 Pro fenomenalnie spisywał się jako narzędzie pracy. Robiłem nim zdjęcia na konferencjach prasowych, w różnych warunkach oświetleniowych, czasami ze sporego oddalenia na dużym zoomie i w pełni nadawały się do wykorzystania. Podczas spotkań prasowych aparat sprawdzał się też do zdjęć nowych, wprowadzanych na rynek telefonów, wykorzystałem też Magic5 Pro do wykonania myślę, że całkiem udanych zdjęć do recenzji sprzętu.

Zdjęcia z zoomem 3x, 10x i 50x

Honor Magic5 Pro dobrze sobie radzi w nocy. Automatyczny tryb nocny pozwala na robienie wyraźnych zdjęć bez wychodzenia z głównego trybu aparatu. Nadmiar oświetlenia, np. z lamp czy neonów, może powodować jednak zbyt mocną ekspozycję tych obszarów kadru, wtedy warto ręcznie to skorygować podczas fotografowania. Nieźle wychodzą też zdjęcia nocne z zoomem 3,5x i 10x, można więc wybrać się na fotospacery po zmroku, licząc na naprawdę udane ujęcia.

Zdjęcia nocne

Świetnie sprawdza się też aparat szerokokątny, który pozwala także z niezłymi efektami robić zdjęcia makro. Po włączeniu trybu supermakro dostajemy do dyspozycji dwa poziomu zbliżenia – 1x i 2x – i ten drugi w niesamowity sposób pozwala wyławiać niewidoczne normalnie dla oka szczegóły. Jak zawsze jednak pojawia się w takich sytuacjach problem skutecznego utrzymania kadru, w czym aparat bardzo pomaga, ale uchwycenie bez rozmycia owada buszującego w kielichu kwiatu okazało się trudnym wyzwaniem. Mimo wszystko można próbować, widać w tej funkcji duży potencjał.

Zdjęcia w trybie makro

Kamera

Honor Magic5 Pro pozwala nagrywać wideo w maksymalnej rozdzielczości 4K w 60 kl./s, za to nie ma trybu 8K – co może nieco dziwić, bo telefon powinien sobie z tym dobrze radzić. Co więcej, nagrywanie w 4K ograniczone jest do klipów o długości 15 min, co od razu sygnalizuje wskaźnik upływającego czasu.

Maksymalny zoom wynosi 10x, natomiast po przełączeniu na aparat szerokokątny liczba klatek na sekundę 4K spada do 30. W głównym aparacie i tele nad stabilizacją czuwa OIS ze wsparciem EIS, natomiast optycznej stabilizacji nie znajdziemy w aparacie szerokokątnym. Nigdzie w opcjach nie ma przełącznika stabilizacji, więc trzeba korzystać ze stałych ustawień domyślnych. W podstawowym trybie kamery otrzymujemy ponadto opcję nagrywania nocnego, a także tryb upiększania.

Druga zakładka Film to zaawansowany tryb z dodatkowymi opcjami: nagrywaniem w HDR10+, a także w tryb Nastrój filmu AI. Na belce skrótów znajdziemy ponadto dwa przełączniki: tryb slo-mo, tryb LOG do obróbki w postprodukcji i tryb LUT, który pozwala wybrać dodatkowe efekty filmowe. Obraz rejestrowany jest w szerokim, kinowym formacie w 24 klatkach na sekundę. 

Jakość nagrań jest bardzo dobra, zarówno w trybie standardowym, jak i szerokim. Stabilizacja świetnie się sprawdza w każdych warunkach – można iść czy kręcić kamerą,  a obraz jest równy i płynny. Ładne są kolory, dynamika, kontrast i szczegółowość, a do  Magic5 Pro rejestruje wysokiej jakości dźwięk. Na pewno z tym telefonem można myśleć o wielu ambitnych realizacjach, niezależnie od warunków nagrywania.

Wszystkie filmy nagrywane Honorem Magic5 Pro można ponadto szybko wyedytować bezpośrednio z galerii – otwiera się wtedy oddzielna aplikacja, w której czeka nie tylko zestaw standardowych filtrów oraz edycja (wycinanie fragmentów, obrót, nakładanie napisów itd.), ale także w przypadku filmów nagranych trybie LOG zastosować filtry kinowe LUT.

Wideo w 4K w 30 kl./s

Wideo w 4K w 30 kl./s

Wideo w 4K w 30 kl./s

Wideo szerokokątne w 4K w 30 kl./s

Wideo w 4K w 6 0 kl./s

Wideo w formacie kinowym 1080p w 24 fps z efektem LUT "W słońcu"

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl