DAJ CYNK

Huawei WiFi AX3 - potężny router z Wi-Fi 6+ w kompaktowej obudowie

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Wi-Fi 6 na co dzień

Huawei WiFi AX3 anteny

Testowane urządzenie może pracować w jednym z trzech trybów zasilania: ściana, standard i uśpienie. Pierwszy tryb powoduje największe zużycie energii, ale zapewnia jednocześnie najlepszy zasięg, przydatny szczególnie w sytuacji, gdy podłączone do Internetu urządzenia znajdują się dalej i oddzielone są dodatkowymi barierami, na przykład ścianami. Tryb ten jest najlepszą opcją dla mnie, z uwagi na grube, ceglane mury pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w moim mieszkaniu.

Huawei obiecuje, że router WiFi AX3 pozwala osiągnąć prawie 3 Gb/s przy przesyłaniu danych, z czego około 2,4 Gb/s przy wykorzystaniu pasma 5 GHz. Aby to sprawdzić, podłączyłem dwa komputery z Wi-Fi 6 z routerem i kopiowałem kilkugigabajtowy plik z jednego na drugi. Maksimum, które osiągnęła transmisja danych, wyniosła prawie 1,2 Gb/s (2 x 600 Mb/s).

Drugi zestaw testów polegał na sprawdzeniu szybkości przesyłania danych w przypadku występowania przeszkody na drodze połączenia Wi-Fi w postaci grubej, ceglanej ściany (lub dwóch). W tym przypadku jeden laptop był podłączony przewodowo do routera (połączenie o teoretycznej przepustowości 1 Gb/s), natomiast drugi laptop był podłączony za pomocą Wi-Fi 6. Tu również sprawdzenie szybkości polegało na kopiowaniu dużego, kilkugigabajtowego pliku z jednego komputera do drugiego (oba wyposażone w dyski SSD z sekwencyjnym odczytem danych na poziomie 3 GB/s). Wyniki pomiarów zebrałem w tabeli.

Scenariusz Szybkość maksymalna
Laptop z Wi-Fi 6 blisko routera 943 Mb/s
Laptop oddzielony od routera ceglanym murem (30 cm) 660 Mb/s
Laptop oddzielony od routera dwiema ścianami (ok. 70 cm cegieł) 350 Mb/s
 
Huawei WiFi AX3 zrzuty szybkość jedna ściana
Szybkość połączenia Wi-Fi 6 przez jedną ścianę
Huawei WiFi AX3 zrzuty szybkość dwie ściany
Szybkość połączenia Wi-Fi 6 przez dwie ściany

Przy okazji powyższego testu doszedłem między innymi do wniosku, że miło by było, gdyby testowany router był wyposażony w złącza kablowe szybsze niż 1000 Mb/s. Pozwoliłoby mi to zaprzęgnąć do testu dysk sieciowy NAS, dysponujący łączem LAN o przepustowości 10 Gb/s.

Huawei WiFi AX3 nieźle sobie za to radzi sobie z pokonywaniem przeszkód w postaci ścian. Z nimi mój własny router (Wi-Fi 5) nie radzi sobie najlepiej, dlatego używam kilku dodatkowych urządzeń polepszających pokrycie zasięgiem Wi-Fi mieszkanie, w którym mieszkam i pracuję.

Podczas wykonywania niektórych testów zmierzyłem również pobór mocy routera oraz temperaturę jego obudowy. Pierwsza z mierzonych wielkości nigdy nie przekroczyła 24 W, tak jak obiecuje producent, zadowalając się na ogół kilkunastoma watami. Jeśli natomiast chodzi o temperaturę, to podczas intensywnej pracy router potrafi się nieźle nagrzać, nawet do 47°C (spód obudowy). Warto przy tej okazji zaznaczyć, że testowany router ma tylko pasywny układ chłodzenia, dzięki czemu jest bezgłośny.

Huawei WiFi AX3 profil przód

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak