Huawei WiFi AX3 - potężny router z Wi-Fi 6+ w kompaktowej obudowie
17 lipca 2020 roku miała miejsce polska premiera nowego routera Huawei WiFi AX3. Urządzenie to nieco wcześniej trafiło do mnie, dzięki czemu mogłem się mu przyjrzeć nieco bliżej. Po szczegóły zapraszam do poniższej recenzji.

Jak informuje Huawei, router WiFi AX3 został opracowany z myślą o gospodarstwach domowych, w których podłączonych do Internetu jest nawet kilkanaście urządzeń, służących między innymi do streamingowego odtwarzania materiałów wideo oraz do zaawansowanych gier w chmurze. Huawei WiFi AX3 wykorzystuje najnowszy standard Wi-Fi 6, który zapewnia nawet trzykrotnie szybszy przesył danych w porównaniu do wcześniejszego standardu oraz obniża o 60% poziom zakłóceń i opóźnień, co jest istotne w przypadku oglądania filmów czy grania w gry. Urządzenie może zapewnić transfer danych z prędkością dochodzącą do 3000 Mb/s, jeśli uwzględnimy oba zakresy częstotliwości (2,4 GHz i 5 GHz).
Specyfikacja routera:
- Plastikowa obudowa w kolorze białym,
- Wymiary: 225 x 159,2 x 39,7 mm, masa: 403 g,
- Czterordzeniowy procesor Gigahome 1,4 GHz,
- 256 MB RAM-u,
- Wi-Fi: 802.11a/n/ac/ax 2 x 2 i 802.11b/g/n/ax 2 x 2, MU-MIMO, prędkość do 574 Mb/s (2,4 GHz) i do 2402 Mb/s (5 GHz),
- Interfejs sieciowy: port WAN 10/100/1000 Mb/s, 3 x port LAN 10/100/1000 Mb/s,
- Funkcje oprogramowania: Huawei AI Life App, Huawei Share (Tap to Connect), Huawei HiLink & protokół 802.11v, IPv4/IPv6, PPPoE/DHCP / statyczny adres IP / Bridge WAN, timer Wi-Fi, Guest Wi-Fi, ograniczenie prędkości urządzenia, filtr adresu MAC, kontrola rodzicielska, VPN pass through, DMZ/serwer wirtualny,
- Zabezpieczenia: TrustZone Security, algorytm Anti-brute force, WPA3, Firewall, DMZ, PAP/CHAP, DMZ / ochrona przed atakami DoS,
- System operacyjny: Harmony OS,
- Zasilanie: 12 V DC, pobór mocy poniżej 24 W,
- Cena: 399 zł.
Zestaw testowy
W pudełku z routerem Huawei WiFi AX3 znalazł się tę zasilacz sieciowy oraz krótka instrukcja obsługi (w języku angielskim). Podczas testów router był podłączony do modemu UPC (łącze 600/60 Mb/s), otrzymując jeden z dostępnych stałych adresów IP. Do routera za pomocą Wi-Fi podłączony był między innymi laptop oraz smartfon ze wsparciem dla standardu Wi-Fi 6 (802.11ax).



Wygląd urządzenia, ergonomia
Gdy weźmiemy nowy router firmy Huawei do rąk, może się on nam wydać wykonanym z marnej jakości materiałów, z wręcz krzyczącego taniością plastiku. Dzięki takiej konstrukcji urządzenie zyskało na lekkości. Ponadto, wszystkie elementy zostały ze sobą idealnie spasowany i nic tu nie trzeszczy, ani nie skrzypi, nawet przy mocniejszym nacisku. Matowa powierzchnia routera nie zbiera też odcisków palców, choć, ze względu na biały kolor, wszelkie zabrudzenia, nawet te najmniejsze, są bardzo dobrze widoczne.
Huawei WiFi AX3 wyposażony jest w cztery anteny, które możemy obracać w jednej płaszczyźnie o kąt 90 stopni (około). Przyczepione są one do tylnej części routera, gdzie znajdują się również gniazdo zasilania, porty ethernetowe oraz przyciski resetowania (zagłębiony wewnątrz obudowy) i zasilania.
Po przeciwnej stronie została umieszczona dioda wskazująca pracę urządzenia. Na pochylonej górnej powierzchni znajdziemy przycisk do szybkiego parowania routera z innym urządzeniem (tzw. H buton), między innymi przy wykorzystaniu funkcji WPS. Tu również, w lewym dolnym rogu, znajduje się antena modułu NFC, służąca do jeszcze szybszego łączenia urządzeń wyposażonych w tę technologię do naszej sieci Wi-Fi.
Boki urządzenia są ścięte pod dosyć dużym kątem i zawierają otwory wentylacyjne. Elektronika sprawuje się na ogół lepiej, gdy nie ma za wysokiej temperatury.
Huawei WiFi AX3 nie ma żadnych mocowań, przy pomocy których można by powiesić urządzenie na przykład na ścianie lub suficie. Jedyną opcją przewidzianą przez producenta jest położenie go na płaskiej powierzchni o odpowiedniej wielkości. Szkoda.
Interfejs webowy i konfiguracja routera
Aby móc rozpocząć korzystanie z testowanego routera, trzeba go podłączyć do modemu internetowego, wykorzystując w tym celu port WAN, oraz dokonać wstępnej konfiguracji urządzenia, w zależności od naszych potrzeb. W moim przypadku było to połączenie ze stałym adresem, dostarczone przez UPC Polska, dlatego wymagało dodatkowych działań.
Zacząłem od podłączenia laptopa do domyślnej sieci Wi-Fi routera i uruchomieniu w przeglądarce jego interfejsu webowego, dostępnego pod adresem IP umieszczonym na naklejce na spodzie urządzenia. W zakładce Łączenie z Internetem należy wskazać, z jakim rodzajem trybu dostępu do Internetu mamy do czynienia: PPPoE, DHCP, Mostkiem (PD) czy Statyczny m adresem IP. Ja wybrałem to ostatnie i wypełniłem wszystkie pola danymi uzyskanymi od operatora.
Kolejna zakładka to Moja sieć Wi-Fi. Tu ustawień jest mniej. Wystarczy zdecydować, czy konfigurujemy sieci 2,4 GHz i 5 GHz razem czy oddzielnie oraz podajemy takie parametry, jak nazwa sieci, rodzaj zabezpieczeń i hasło dostępu. Możemy też wskazać, z jaką mocą ma pracować router Wi-Fi – niską, środkową czy maksymalną. Przy tym ostatnim ustawieniu nie było żadnego problemu, by sygnał przechodził przez ściany mojego mieszkania, przedwojenne ceglane mury o grubości dochodzącej do 40 cm.
W zakładce Zarządzaj urządzeniem widzimy przyłączone do routera urządzenia. Z tego miejsca możemy im ograniczyć maksymalną szybkość wysyłania i pobierania danych z sieci lub zablokować dostęp do Internetu. Przydatne, jeśli chcemy kontrolować wykorzystanie Internetu przez domowników lub poszczególne urządzenia. Bardziej zaawansowane ustawienia znajdziemy z kolei w zakładce Więcej funkcji.
Wszystkie opcje w interfejsie webowym routera zostały w sposób przemyślany porozmieszczane. Dzięki temu nie miałem żadnego problemu, by się w tym wszystkim odnaleźć, i szybko trafić tam, gdzie chciałem. To też całkiem potężne narzędzie, pozwalające zapanować nad wszystkimi funkcjami, które oferuje router Huawei WiFi AX3. Dodatkowo, całość wygląda bardzo estetycznie.
Podstawowe informacje o działaniu routera, a także dostęp do ustawień związanych z podłączonymi do sieci urządzeniami czy funkcją Kontrola rodzicielska, otrzymamy po zainstalowaniu na smartfonie aplikacji Huawei AI Life. Link do niej, w postaci kodu QR, znajdziemy w instrukcji dołączonej do routera. W aplikacji musimy dodać posiadane urządzenie, skanując kod QR na jego obudowie. Gdy to nie zadziała (tak było w moim przypadku), trzeba dodać urządzenie ręcznie. Wystarczy wybrać odpowiedni model z listy i gotowe. Prawie – telefon powinien być podłączony do routera za pomocą Wi-Fi. Oczywiście, trzeba też podać ustawione w routerze hasło dostępu do panelu administracyjnego.
Wi-Fi 6 na co dzień
Testowane urządzenie może pracować w jednym z trzech trybów zasilania: ściana, standard i uśpienie. Pierwszy tryb powoduje największe zużycie energii, ale zapewnia jednocześnie najlepszy zasięg, przydatny szczególnie w sytuacji, gdy podłączone do Internetu urządzenia znajdują się dalej i oddzielone są dodatkowymi barierami, na przykład ścianami. Tryb ten jest najlepszą opcją dla mnie, z uwagi na grube, ceglane mury pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w moim mieszkaniu.
Huawei obiecuje, że router WiFi AX3 pozwala osiągnąć prawie 3 Gb/s przy przesyłaniu danych, z czego około 2,4 Gb/s przy wykorzystaniu pasma 5 GHz. Aby to sprawdzić, podłączyłem dwa komputery z Wi-Fi 6 z routerem i kopiowałem kilkugigabajtowy plik z jednego na drugi. Maksimum, które osiągnęła transmisja danych, wyniosła prawie 1,2 Gb/s (2 x 600 Mb/s).
Drugi zestaw testów polegał na sprawdzeniu szybkości przesyłania danych w przypadku występowania przeszkody na drodze połączenia Wi-Fi w postaci grubej, ceglanej ściany (lub dwóch). W tym przypadku jeden laptop był podłączony przewodowo do routera (połączenie o teoretycznej przepustowości 1 Gb/s), natomiast drugi laptop był podłączony za pomocą Wi-Fi 6. Tu również sprawdzenie szybkości polegało na kopiowaniu dużego, kilkugigabajtowego pliku z jednego komputera do drugiego (oba wyposażone w dyski SSD z sekwencyjnym odczytem danych na poziomie 3 GB/s). Wyniki pomiarów zebrałem w tabeli.
Scenariusz | Szybkość maksymalna |
Laptop z Wi-Fi 6 blisko routera | 943 Mb/s |
Laptop oddzielony od routera ceglanym murem (30 cm) | 660 Mb/s |
Laptop oddzielony od routera dwiema ścianami (ok. 70 cm cegieł) | 350 Mb/s |
Przy okazji powyższego testu doszedłem między innymi do wniosku, że miło by było, gdyby testowany router był wyposażony w złącza kablowe szybsze niż 1000 Mb/s. Pozwoliłoby mi to zaprzęgnąć do testu dysk sieciowy NAS, dysponujący łączem LAN o przepustowości 10 Gb/s.
Huawei WiFi AX3 nieźle sobie za to radzi sobie z pokonywaniem przeszkód w postaci ścian. Z nimi mój własny router (Wi-Fi 5) nie radzi sobie najlepiej, dlatego używam kilku dodatkowych urządzeń polepszających pokrycie zasięgiem Wi-Fi mieszkanie, w którym mieszkam i pracuję.
Podczas wykonywania niektórych testów zmierzyłem również pobór mocy routera oraz temperaturę jego obudowy. Pierwsza z mierzonych wielkości nigdy nie przekroczyła 24 W, tak jak obiecuje producent, zadowalając się na ogół kilkunastoma watami. Jeśli natomiast chodzi o temperaturę, to podczas intensywnej pracy router potrafi się nieźle nagrzać, nawet do 47°C (spód obudowy). Warto przy tej okazji zaznaczyć, że testowany router ma tylko pasywny układ chłodzenia, dzięki czemu jest bezgłośny.
Podsumowanie
Standard Wi-Fi 6 powoli zdobywa rynek, za czym idzie wzrost obsługujących go urządzeń, w tym routerów. Sprzęt tego typu ma w swojej ofercie również Huawei. Debiutujący właśnie w Polsce model WiFi AX 3 to przede wszystkim ładnie wykonane, kompaktowe i lekkie urządzenie, które powinno się spodobać użytkownikom. Gdyby jeszcze materiał, z którego wykonano obudowę, nie sprawiał wrażenia bycia tanim plastikiem, który dodatkowo dosyć mocno się rozgrzewa podczas intensywnego korzystania z routera.
Huawei WiFi AX3 zapewnia przyzwoite osiągi, nawet jeśli na przeszkodzie stoi całkiem solidna ceglana ściana lub dwie. Wtedy jest nieco wolniej, ale wciąż na akceptowalnym poziomie. Standard Wi-Fi 6 pozwala podłączyć do niego wiele urządzeń (do 128), które nie tylko będą mogły korzystać z szybkiego połączenia, ale również z niższych niż w przypadku Wi-Fi 5 opóźnień. To ostatnie jest szczególnie ważne na przykład dla miłośników gier online. W urządzeniu Huaweia mamy do czynienia z Wi-Fi 6+, z którego skorzystamy wtedy, gdy mamy na przykład smartfon Huawei ze wsparciem dla tej technologii. W takim przypadku osiągi są jeszcze lepsze.
Zaletą routera jest również rozbudowany, ale prosty w obsłudze webowy panel administracyjny. Znajdziemy tu zarówno podstawowe ustawienia, jak i te bardziej zaawansowane, dzięki czemu uzyskamy dostęp do wszystkich funkcji obsługiwanych przez urządzenie. Najważniejsze informacje o pracy routera oraz kilka ustawień znajdziemy również w aplikacji mobilnej firmy Huawei.
Router Huawei WiFi AX3 w wersji z procesorem czterordzeniowym został wyceniony w Polsce na 399 zł. Biorąc pod uwagę, że routery z Wi-Fi 6 potrafią kosztować dużo więcej, należy uznać tę cenę za całkiem atrakcyjną. Gdy jednak jest to dla nas za dużo, możemy kupić wariant z dwurdzeniowym procesorem, który kosztuje w Polsce 249 zł.
Wady:
- Materiał obudowy przypomina tani plastik,
- Na białej obudowie widać każde zabrudzenie,
- Mocne nagrzewanie się obudowy przy intensywnej pracy.
Zalety:
- Elegancki wygląd, wysoka jakość wykonania,
- Kompaktowe rozmiary, niska masa,
- Wysoka funkcjonalność,
- Łatwość konfiguracji, aplikacja mobilna,
- Dobre osiągi, Wi-Fi 6+,
- Atrakcyjna cena.