DAJ CYNK

Intel NUC 13 Pro, czyli idealny sprzęt na pożegnanie (Test)

Przemysław Banasiak

Testy sprzętu

Intel NUC 13 Pro, czyli idealny sprzęt na pożegnanie (Test)
Testy wydajności

Testy wydajności przeprowadzaliśmy na systemie Windows 11 zaktualizowanym do najnowszej wersji. Wszelakie zbędne programy działające w tle (np. Microsoft OneDrive) były wyłączone. Używaliśmy standardowego zestawu aplikacji pomiarowych. Mowa między innymi o CPU-Z, Cinebench R23, CrystalDiskMark czy 3DMark. Wszystkie w najnowszych wersjach w momencie tworzenia publikacji. Nie zabrakło też klasycznych programów jak Mozilla Firefox czy Netflix.

Trudno jednoznacznie wypowiadać się na temat specyfikacji, gdy Intel NUC 13 Pro (Arena Canyon) jest dostępny zarówno w wersji barebone (bez SSD i RAM), jak w już gotowych zestawach. Wszystko tak naprawdę będzie zależeć od Was. Oczywiście nie licząc rzadkich promocji przeważnie taniej wychodzi kupić „golasa” i samemu dołożyć brakujące podzespoły. Można oszczędzić w ten sposób kilkaset złotych. Nasz konfiguracja testowa obejmuje raczej popularne i przystępne cenowo SSD i RAM, które wybrałaby większość użytkowników.

Intel NUC 13 Pro, czyli idealny sprzęt na pożegnanie (Test)

W przypadku pracy biurowej, przeglądania internetu czy oglądania filmów i seriali testowany komputer sprawdza się idealnie. Mocny procesor, szybki nośnik półprzewodnikowy oraz duża pamięć RAM sprawia, że wszystko ładuje się w oka mgnieniu. Nie ma problemów nawet z wieloma (50+) zakładkami w przeglądarce czy dużymi arkuszami w Microsoft Office.

Intel NUC 13 Pro, czyli idealny sprzęt na pożegnanie (Test)

Co ciekawe Intel NUC 13 Pro nadaje się również jako komputer do grania. Nawet w przypadku zintegrowanego układu Intel Iris Xe (96 EU) bez problemu możemy grać w tytuły sieciowe. W przypadku rozdzielczości Full HD taki Counter-Strike: Global Offensive notował średnio 200/160/85 FPS (ustawienia Low/Mid/High). Obyło się tutaj bez większych spadków. League of Legends to średnio 167/134/91 FPS (Low/Mid/Very High), a Teamfight Tactics to stabilne jak skała 60 FPS na maksymalnych ustawieniach.

​  Intel NUC 13 Pro, czyli idealny sprzęt na pożegnanie (Test) [Kliknij i przeciągnij, by przenieść.] ​

W przypadku bardziej zaawansowanych gier też da się pograć, ale „szału nie ma” – Civilization VI to 48/40/25 FPS (Low/Medium/High), a Total War: Warhammer III to 34/29/25 FPS. Na upartego dałoby się nawet pograć w rodzimego Cyberpunka 2077, ale z pewnością nie w FullHD. By osiągnąć 30 FPS trzeba zejść do rozdzielczości 1600 x 900 pikseli (i wszystkie ustawienia dać na najniższe). Obserwacje te potwierdzają testy wydajności w programie 3DMark.

  Wynik ogólny Wydajność CPU Wydajność iGPU
3DMark Night Ride 18 474 20 543 11 764
3DMark Fire Strike 4969 21 651 5373
3DMark Time Spy 1931 9347 1694
 

Intel ma jednak asa w rękawie – dzięki złączu Thunderbolt 4 można tutaj z łatwością podłączyć zewnętrzną kartę graficzną. To znacząco podnosi wydajność w grach. Decydując się na coś ze średniego segmentu cenowo-wydajnościowego jak NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti nie ma się co martwić o procesor, bo nie będzie on ograniczał GPU.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis/Przemysław Banasiak