DAJ CYNK

Intel NUC 13 Pro, czyli idealny sprzęt na pożegnanie (Test)

Przemysław Banasiak

Testy sprzętu

Intel NUC 13 Pro, czyli idealny sprzęt na pożegnanie (Test)
Podsumowanie

Intel NUC 13 Pro (Arena Canyon) to dowód na to, że nie warto oceniać książki po okładce. W miniaturowej obudowie, która mieści się w dłoni schowano wydajne podzespoły. Mowa o mocy, która wystarczy nie tylko do prostej pracy biurowej, ale i bardziej zaawansowanych zadań. Łącznie z grą w tytuły sieciowe czy starsze produkcje. Fanów AAA też może zainteresować to rozwiązanie, bo złącze Thunerbolt 4 pozwala na podłączenie zewnętrznych kart graficznych.

Niebiescy kolejny raz udowodnili, że znają się nie tylko na procesorach. Mimo niewielkich wymiarów i niskiej masy, użyty Intel Core i7-1360P nie ma problemów z przegrzewaniem. Nie jest to wcale takie oczywiste biorąc pod uwagę, że to jednostka 12-rdzeniowa. Wiele osób ma słabsze CPU w swoich „klasycznych”, dużych zestawach komputerowych i laptopach. A wszystko to przy zachowaniu dobrej kultury pracy.

wszystko to przy zachowaniu dobrej kultury pracy.

BIOS jest w większości zablokowany, ale na szczęście użytkownikowi pozostawiono sporo przydatnych opcji. Możemy tutaj zmienić tryb pracy układu chłodzenia (Balanced, Cool, Quiet), ustalić jak ma wyglądać ładowanie po USB, sterować diodami, zmieniać ustawienia pamięci VRAM czy karty sieciowej, skonfigurować HDMI CEC i audio, zmienić kolejność bootowania i ekran ładowania czy wreszcie ustawić hasło. Oczywiście to nie są opcje dla entuzjastów, ale większość osób dostaje więcej niż normalnie potrzeba.

wszystko to przy zachowaniu dobrej kultury pracy.

Pobór mocy jest adekwatny do wydajności. Nawet pod pełnym obciążeniem widzieliśmy maksymalnie 62,5 W, co zostawia spory zapas na urządzenia podłączone do Intel NUC. Oczywiście nieco więcej da się wycisnąć przy użyciu programów typu „power virus”, ale nie ma to większego sensu. Dołączony zasilacz to rozwiązanie 120 W, wielkością i masą (ok. 355 gramów) przypomina rozwiązania laptopowe. Na plus trzeba też zaliczyć adapter montażowy VESA, który pozwala na instalację komputera za monitorem, telewizorem, pod biurkiem czy na ścianie.

Intel NUC 13 Pro, czyli idealny sprzęt na pożegnanie (Test)

Czy Intel NUC 13 Pro (PNUC13ANKi7) to rozwiązanie bez wad? Zasadniczo… tak! Robi wszystko to czego można oczekiwać od tej klasy urządzenia i robi to lepiej niż poprzednia generacja. Tak naprawdę jedynym mankamentem może być cena – około 2499 złotych za wersje „gołą” (bez SSD i RAM). W sklepach da się znaleźć tańsze rozwiązania, głównie chińskie. Ale one przeważnie oferują gorszą jakość, kulturę pracy czy specyfikację.

Innymi słowy jeśli szukacie małego komputera, który będzie względnie cichy i nie będzie pobierał dużo prądu – bierzcie Intel NUC 13 Pro (Arena Canyon) w ciemno. Przynajmniej tak długo jak dostępny jest w sprzedaży. Niestety Intel wycofał się z rynku NUC i więcej tego typu komputerów od Niebieskich nie zobaczymy, a szkoda.

Intel NUC 13 Pro (PNUC13ANKi7)

Ocena: 9/10

Zalety:

  • Niska masa
  • Mały rozmiar
  • Montaż VESA
  • Niski pobór mocy
  • Dobra kultura pracy
  • HDMI z funkcją CEC
  • Wysoka wydajność CPU
  • Sporo dostępnych złączy
  • Obsługa materiałów wideo 4K
  • Możliwość podłączenie eGPU

Wady:

  • Dość wysoka cena

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis/Przemysław Banasiak