DAJ CYNK

Motorola RAZR 40 – skórzane maleństwo z wielkim wnętrzem (test)

Marian Szutiak

Testy sprzętu

Motorola RAZR 40 wyświetlacz


Wyświetlacz i jakość obrazu

Motorola RAZR 40 została wyposażona w 6,9-calowy zginany wyświetlacz o rozdzielczości 1080 x 2640 pikseli. Daje to zagęszczenie punktów na poziomie 413 ppi, dzięki czemu obraz na ekranie jest zawsze ostry, a poszarpane krawędzie nie rzucają się w oczy.

Zastosowany tu panel AMOLED zapewnia doskonałe wręcz doskonałą jakość obrazu. Kolory wyglądają bardzo dobrze niezależnie od kąta patrzenia, a my nie musimy się za bardzo martwić, że są przekłamane. Dodatkowo, w trybie „nasyconym” wyświetlane na ekranie kolory pokrywają całą gamę sRGB. Adobe RGB i DCI P3. Tak dobrze jeszcze nie było w żadnym smartfonie, który miałem okazję testować.

Kolory Temperatura bieli Pokrycie Gamy Objętość Gamy Średnie ∆E (MAX)
Naturalne 6766 K 94,5% sRGB
66,9% AdobeRGB
69,8% DCI P3
99,6% sRGB
68,6% AdobeRGB
70.6% DCI P3
0,19 (2,56)
Nasycone 7405 K 100% sRGB
100% AdobeRGB
100% DCI P3
96,3% sRGB
135,3% AdobeRGB
139,1% DCI P3
0,24 (5,73)


Motorola RAZR 40 zrzuty - kolory

Wykorzystana technologia ekranu powoduje, że mamy tu do czynienia z ogromnym kontrastem, który razem z wysoką jasnością maksymalną ekranu sprawia, że obraz jest czytelny w każdych warunkach, nawet w słoneczny dzień na zewnątrz. Zmierzone przeze mnie maksimum w trybie ręcznym wyniosło 510 nitów, natomiast w trybie automatycznym osiągnęło 863 nity. Szczytowa jasność jest jeszcze wyższa, ale ciężko ją zmierzyć, ponieważ dotyczy małych fragmentów obrazu.

Warto w tym miejscu dodać, że równie czytelny i ładny kolorystycznie jest zewnętrzny ekran, na którym możemy między innymi zobaczyć godzinę czy powiadomienia, a także podgląd z głównego zestawu aparatów fotograficznych.

Motorola RAZR 40 fotografowanie mały ekran

W ustawieniach wyświetlacza możemy zmienić kolory oraz ich temperaturę (kilkupozycyjny suwak). Do wyboru mamy tu również dwie opcje dotyczące częstotliwości odświeżania obrazu, z maksimum na poziomie 144 Hz i 60 Hz. Jest też ciemny motyw, który możemy włączyć na stałe lub zgodnie z harmonogramem, a także filtr światła niebieskiego (Podświetlenie nocne).

Motorola RAZR 40 zrzuty - ustawienia obrazu

Jest tu również funkcja Podgląd powiadomień. Pozwala ona podejrzeć powiadomienia wprost z wygaszonego ekranu.

Motorola RAZR AoD

Głośniki i jakość dźwięku

Motorola RAZR 40 ma dwa głośniki do odtwarzania multimediów, które jednak nie grają równo. Ten na górze, służący również jako głośnik słuchawki, ma dźwięk bardziej przytłumiony, z odciętymi niektórymi tonami. Ten na dole odtwarza wszystko, z wyjątkiem głębszych basów. Pracując razem dają one dobry jakościowo dźwięk, nawet przy maksymalnej głośności. Tylko czasem zdarza się, że najwyższe tony brzmią niezbyt przyjemnie dla uszu.

Maksymalna głośność zmierzona w odległości około 60 cm od głośników wyniosła 80,7 dB. Tak było podczas słuchania muzyki z Tidala. Niemal tak samo głośno było podczas odtwarzania zapisanych w pamięci dzwonków, więc raczej nie grozi tu nam przegapienie dzwoniącego telefonu.

Składany smartfon Motoroli nadaje się do słuchania muzyki czy oglądania filmów, jednak by nie stracić basów, lepiej jest sięgnąć po w miarę dobre słuchawki lub zewnętrzny głośnik. Podłączyć je możemy do RAZR 40 za pomocą portu USB-C lub Bluetooth.

Motorola RAZR 40 słuchawki


Jakość dźwięku możemy nieco zmodyfikować za pomocą tego, co znajdziemy w menu Dolby Atmos w systemowych ustawieniach dźwięku. Domyślnie jest uruchomiony Inteligentny dźwięk, czyli funkcja, która dopasowuje parametry do tego, czego słuchamy. Możemy również ręcznie wskazać na przykład muzykę czy film i dodatkowo skorzystać z korektora graficznego i innych opcji. Do dyspozycji mamy też funkcję Różne poziomy dźwięku (w ustawieniach systemowych), dzięki której możemy sterować głośnością wielu aplikacji.

Motorola RAZR 40 zrzuty - ustawienia dźwięku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis.pl