DAJ CYNK

OnePlus 8T przyciąga wyglądem, zachwyca ekranem i zatrzymuje osiągami

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

OnePlus 8T w ręce


Interfejs systemowy i aplikacje

OnePlus 8T pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 11 z interfejsem Oxygen OS 11. Domyślnie jest on podzielony na ekran główny (pulpity) i szufladę z aplikacjami, ale możemy używać też samych pulpitów, gdzie będą zgromadzone skróty do aplikacji. Te na pulpitach możemy łączyć w foldery. Na lewo od pulpitów znajduje się ekran wyszukiwarki Google i kart Discovery z najważniejszymi informacjami.

OnePlus 8T zrzuty - pulpity

Jak w niemal każdym smartfonie, interfejs systemowy możemy w pewnym zakresie dostosować do własnych preferencji. Obejmuje to ikony, czcionki, tapety, kolory oraz widżety. Możemy też ukryć obiektyw przedniego aparatu w ciemnym pasku w górnej części ekranu. Co ciekawe, daje to wrażenie zmniejszenia wyświetlania, ponieważ na tym pasku nie są umieszczane żadne informacje. Na ogół w tym miejscu pozostaje zegar czy ikonki stanu lub innych powiadomień. Natomiast nawigować po systemie możemy za pomocą gestów lub ekranowych przycisków Wstecz, Strona główna i Ostatnio używane.

OnePlus 8T zrzuty - personalizacja interfejsuTestowany smartfon używa aplikacji systemowych firmy Google, na przykład tych do dzwonienia i obsługi wiadomości tekstowych. Są tu również klienty najważniejszych usług giganta z Mountain View. OnePlus instaluje na pokładzie flagowca również kilka własnych narzędzi, takich jak Galeria, Gry, OnePlus Switch (ułatwia przesiadkę na nowy smartfon) czy Community (społeczność OnePlusa). Tylko nie wiem, po co tu są aż dwie aplikacje do przeglądania plików i innych operacji na nich: Pliki (Google) i Menedżer Plików (OnePlus). Żadnej z nich nie można odinstalować.

OnePlus 8T zrzuty - aplikacje

Inne ciekawe rozwiązania interfejsu OnePlusa 8T, to na przykład funkcja Szybko Odpowiadaj w Trybie Poziomym, co działa na przykład w aplikacji WhatsApp. Wystarczy kliknąć na powiadomienie i użyć pływającej klawiatury do udzielenia odpowiedzi. Tryb „W kieszeni” zapobiega z kolei efektom przypadkowych dotknięć ekranu telefonu, gdy trzymamy go w tytułowej kieszeni. W czasie testów nie zauważyłem, by ta funkcja była nadgorliwa i utrudniała normalne korzystanie ze smartfonu. Ciekawa jest też funkcja Szybkie Uruchamianie, dzięki czemu przytrzymując palec na czytniku linii papilarnych po odblokowaniu telefonu możemy szybko dostać się do jednej z dostępnych tu aplikacji lub funkcji (listę możemy edytować)

OnePlus 8T zrzuty - dodatkowe funkcje

Łączność

Najnowszy flagowiec marki OnePlus obsługuje najnowsze standardy łączności bezprzewodowej, na czele z 5G oraz Wi-Fi 6. O ile jednak tego drugiego mogłem z powodzeniem używać (przy użyciu odpowiedniego routera Wi-Fi), o tyle w Szczecinie z 5G w sieci Plus nie udało mi się skorzystać. Podobnie było z takimi technologiami, jak VoLTE czy VoWiFi. Samo LTE działało bardzo dobrze, sprawnie łapiąc zasięg. OnePlus 8T oferuje również dwukanałowe przyspieszenie sieci, dzięki czemu można korzystać jednocześnie z Wi-Fi i danych mobilnych. Przyspiesza to pobieranie danych oraz zwiększa stabilność połączenia.

OnePlus 8T SIM

Jeśli chodzi o jakość połączeń głosowych, to nie mam do tego żadnych zastrzeżeń. Swoich rozmówców słyszałem głośno i wyraźnie, a dźwięk podczas połączenia był czysty. Podczas testów używałem kart SIM sieci Plus oraz Orange (nju mobile).

OnePlus 8T telefonowanie

Do dyspozycji mamy tu również moduł NFC, dzięki czemu smartfon może być przez nas wykorzystany do wykonywania płatności zbliżeniowych. Łączność Bluetooth z kolei pozwoliła mi na sprawne podłączenie zewnętrznych słuchawek i głośnika oraz niezakłócone korzystanie z nich. Mogłem również przesłać pliki z i do innego smartfonu oraz z i do laptopa.

Flagowy OnePlus może oczywiście korzystać z systemów satelitarnych GPS i podobnych w celu szybkiego określenia dokładnej do kilku metrów lokalizacji smartfonu. Przydać się to może do nawigowania po nieznanej okolicy, szczególnie w połączeniu z cyfrowym kompasem.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak