DAJ CYNK

Razer Book 13 – mały laptop z ekranem 4K HDR, który uzależnia

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Razer Book 13 Windows


System operacyjny i aplikacje

Razer Book 13 pracuje pod kontrolą 64-bitowego systemu operacyjnego Windows 10 Home, który – jeśli to komuś potrzebne – można upgrade’ować do wersji Pro. Ta oferuje między innymi szyfrowanie dysku z użyciem funkcji Bitlocker, do czego przyda się wbudowany w urządzenie moduł TPM 2.0. Wersja Pro zawiera także dodatkowe funkcje biznesowe, w tym możliwość pracy w domenie.

Po pierwszym uruchomieniu komputera, na jego pokładzie znajdziemy dosyć standardowy zestaw oprogramowania, obejmujący między innymi aplikacje z pakietu Office czy kilka gier. Niektóre wymagają pobrania z Internetu, co następuje przy pierwszej próbie uruchomienia. Gdy czegoś nam brakuje, możemy sięgnąć do sklepu Microsoft Store lub dowolnego innego źródła programów dla Windowsa.

Razer Book 13 Microsoft Store

Sam Razer nie zaśmieca pamięci komputera zbędnymi aplikacjami, dając jednak narzędzie, które pozwala zapanować nad podświetleniem klawiatury. Jak już wcześniej wspominałem, w przypadku każdego klawisza możemy oddzielnie ustawić kolor podświetlenia. Do dyspozycji w aplikacji Razer Synapse mamy też predefiniowane efekty, dzięki którym podświetlenie klawiatury nie musi być „nudnie niezmienne”. Jest tu również opcja Visualizer, dzięki której podświetlenie klawiatury reaguje na muzykę odtwarzaną przez komputer.

Razer Book 13 zrzuty - Razer Synapse

Aplikacja ta daje o wiele większe możliwości. Pozwala na przykład zdecydować, jak mają się zachowywać klawisze funkcyjne po wciśnięciu z lub bez dodatkowego naciśnięcia klawisza Fn, a także włączyć tryb gry, w którym możemy deaktywować przycisk Windows oraz kombinacje Alt + Tab i Alt + F4. Można też tworzyć makra, żeby zautomatyzować powtarzalne czynności związane z klawiaturą.

Razer Book 13 zrzuty - makra

Łączność i porty

Testowany komputer umożliwia bezprzewodową łączność ze światem zewnętrznym za pomocą Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.1. Dzięki pierwszej z tych technologii mogłem bezproblemowo korzystać z Internetu oraz innych sprzętów, podłączonych do mojej domowej sieci. Bluetooth z kolei wykorzystałem do podłączenia słuchawek oraz przesyłania danych z innego komputera oraz telefonu. Przydałby się jeszcze wbudowany modem LTE lub 5G, by można było łatwo korzystać z Internetu na przykład w czasie podróży.

Razer Book 13 został wyposażony w trzy porty USB, w tym dwa typu C, obsługujące technologię Thunderbolt 4. Za ich pomocą można na przykład przesłać wysokiej jakości obraz do zewnętrznego monitora. W komplecie mamy tu również pełnowymiarowy port HDMI 2.0, a także gniazdo audio Jack 3,5 mm oraz slot na karty pamięci microSD. Taki zestaw uważam za w zupełności wystarczający.

Razer Book 13 bok otwarty

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak