DAJ CYNK

realme GT to prawdziwy zabójca flagowców, tylko zdjęcia mu nie wychodzą

Anna Rymsza (Xyrcon)

Testy sprzętu

Ekran realme GT
Ekran z wyższej półki

Ekran realme GT to miłe zaskoczenie. Chroni go gruba folia, której warto się pozbyć, jeśli zależy Ci na precyzyjnym sterowaniu dotykowym i jakości obrazu. Szkło Dragontrail jest bardzo przyjemne w dotyku, a powłoka oleofobowa skutecznie redukuje odciski palców na ekranie. Nie mogę jedynie wybaczyć realme, że zastosowało tu „kołnierz” z ciemnego tworzywa wokół ekranu. Fakt, cała bryła wygląda przez to szczuplej, ale też taniej.

Poza tym elementem konstrukcyjnym nie mam powodów do narzekania. Ekran Super AMOLED ma przekątną 6,43 cala, rozdzielczość 2400 × 1080 i przyjemnie zaokrąglone rogi. Poza „kołnierzem” ma jeszcze niewielką czarną ramkę, ale mimo tego zajmuje ponad 90% frontowej powierzchni telefonu. Panel wyszedł z fabryki Samsunga, czym realme chętnie się chwali. W ustawieniach telefonu można wybrać częstotliwość odświeżania 60 Hz, 120 Hz lub zdecydować się na automatyczne zmiany.

Maksymalna jasność ekranu może dojść do 1000 nitów. Podczas pomiarów na białej planszy, zajmującej cały ekran, jasność sięgała 340 nitów. Bardzo cenię sobie równe podświetlenie – różnica między górną i dolną częścią ekranu to raptem 2 nity! Nie jest to najjaśniejszy ekran, jaki ostatnio oglądałam. Mimo tego wciąż mogę komfortowo korzystać z realme GT na zewnątrz, gdy już zdecyduję się narazić na czerwcowy solar terror.

realme GT – kolorymetria

Odwzorowanie barw stoi na wysokim poziomie. ΔE to średnio 0,05, maksymalny wynik to 0,36, mierzone w trybie „delikatnym”, czyli sRGB. Poza nim realme GT ma też tryb „żywy”, czyli P3 i „olśniewający”, w którym wszystkie kolory są podkręcone. Nie zabrakło mechanizmów poprawiających rozdzielczość oglądanych filmów i imitujących HDR na materiałach SDR.

Gamut ekranu w całości pokrywa się z przestrzenią sRGB i jest w stanie wyświetlić całą przestrzeń DCI-P3 po lekkiej kalibracji. Zabrakło tu niestety kontroli RGB, ale można posiłkować się kontrolą temperatury wyświetlanych kolorów. Powyższe wykresy ilustrują wyniki pomiarów w trybie sRGB i z domyślną temperaturą barw. Przy tych ustawieniach ekran wyświetla prawidłowo 95,7% barw przestrzeni DCI-P3, ale jego gamut jest większy – 113%.

Głośniki stereo, gniazdo jack 3,5 mm i system Dolby

Głośniki stereo stały się dla mnie ważne, gdy zaczęłam pracować w domu. Przy biurku stoję w słuchawkach, ale pozostałe 36 metrów mieszkania z betonu i złomu przemierzam z telefonem. Na nim oglądam wykłady, egzotyczne przepisy i gram. Dobre głośniki w telefonie z dnia na dzień zyskały dla mnie znaczenie.

Tu również realme GT staje na wysokości zadania, choć nie rzuca na kolana przestrzenią. Na pewno nie będę słuchać na tych głośnikach muzyki, ale dźwięk z nich nie jest nieprzyjemny. Wysterowane zostały z naciskiem na średnie tony i dobrze się na nich słucha podcastów i rozmawia z zestawem głośnomówiącym.

Nie zabrakło tu gniazdka na słuchawki, a i przetwornik audio nie jest zły. Nieco pomaga system Dolby Atmos, dzięki któremu dźwięk w słuchawkach zyskuje nieco przestrzeni.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: wł.