DAJ CYNK

Samsung Galaxy Z Fold4 – koreański “składak” jest coraz lepszy (test)

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Samsung Galaxy Z Fold4 wyświetlacz


Wyświetlacz i jakość obrazu

Samsung Galaxy Z Fold4 ma dwa wyświetlacze Dynamic AMILED 2X, które potrafią odświeżać obraz z częstotliwością do 120 Hz. Producent deklaruje, że częstotliwość jest dynamicznie dobierana do potrzeb, więc może być czasem nawet niższa niż 60 Hz. Tę ostatnią częstotliwość możemy włączyć na stałe.

Większy, zginany panel ma przekątną 7,6 cala i rozdzielczość 1812 x 2176 pikseli. Z kolei mniejszy, okładkowy wyświetlacz ma przekątną 6,2 cala i rozdzielczość 904 x 2316 pikseli. Daje to zagęszczenie punktów na poziomie odpowiednio około 373 ppi oraz 401 ppi, co przekłada się na ostry, pozbawiony poszarpanych krawędzi obraz. Oba panele AMOLED zapewniają również doskonały kontrast, świetne kolory oraz wysoką jasność, która przekłada się na dobrą czytelność w każdych warunkach, nawet przy mocnym świetle słonecznym.

Samsung Galaxy Z Fold4 mały wyświetlacz

Zmierzona maksymalna jasność obu wyświetlaczy w trybie automatycznym przekroczyła 1000 nitów, co jest bardzo dobrym wynikiem. Przy ustawieniach ręcznych zmierzone wartości zbliżały się do 500 nitów oraz do około 800 nitów po włączeniu opcji Większa jasność. Szczegóły w tabeli poniżej.

Ekran Ustawienia ręczne Ustawienia ręczne + Większa jasność Ustawienia automatyczne
Wewnętrzny 461 nitów 785 nitów 1028 nitów
Zewnętrzny 477 nitów 806 nitów 1049 nitów


Podobnie jak w przypadku innych smartfonów firmy Samsung, do dyspozycji mamy tu dwa tryby ekranu. Domyślnie włączony jest tryb żywy z bardziej nasyconymi i, subiektywnie patrząc, lepiej wyglądającymi kolorami, z możliwością ręcznej regulacji balansu bieli. Jest też tryb naturalny, gdzie kolory są bardziej stonowane, ale jest też większa zgodność barw z gamą sRGB. Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć, że w ustawieniach wyświetlacza możemy włączyć tryb ciemny, z którego osobiście cały czas korzystam (używam na co dzień Samsunga Galaxy S22 Ultra), a także filtr światła niebieskiego, który nosi tu nazwę Ochrona wzroku.

Samsung Galaxy Z Fold4 zrzuty - ekran

Wróćmy jeszcze na chwilę do jakości kolorów na obu wyświetlaczach. Wyniki pomiarów kolorymetrycznych w zakresie temperatury bieli, pokrycia i objętości gamy oraz współczynnika ∆E umieściłem w poniższych tabelach. Są one bardzo dobre, chociaż w przypadku średniej ∆E mogłoby być lepiej.

Wyświetlacz wewnętrzny
Tryb ekranu Temperatura bieli Pokrycie Gamy Objętość Gamy Średnie ∆E (MAX)
Żywy 7051 K 100% sRGB
98,6% AdobeRGB
100%% DCI P3
197,8% sRGB
136,3% AdobeRGB
140,1% DCI P3
4,64 (10,43)
Naturalny 6632 K 94,5% sRGB
70,7% AdobeRGB
73,9% DCI P3
105,0% sRGB
72,4% AdobeRGB
74,4% DCI P3
1,32 (4,05)
 
Wyświetlacz zewnętrzny
Tryb ekranu Temperatura bieli Pokrycie Gamy Objętość Gamy Średnie ∆E (MAX)
Żywy 7087 K 99,3% sRGB
97,3% AdobeRGB
96,8%% DCI P3
193,4% sRGB
133,2% AdobeRGB
137,0% DCI P3
5,12 (12,41)
Naturalny 6631 K 96,5% sRGB
73,8% AdobeRGB
76,9% DCI P3
109,7% sRGB
75,6% AdobeRGB
77,7% DCI P3
2,08 (4,30)


Oba wyświetlacze testowanego smartfonu obsługują funkcję Always On Display, wyświetlając na wygaszonym ekranie aktualną godzinę i datę oraz powiadomienia. Informacje te mogą być pokazane zawsze, przez kilka sekund od dotknięcia ekranu, według ustalonego harmonogramu lub po przyjściu nowego powiadomienia. Samsung pozwala na wybór stylu zegara, kolorów oraz dodanie dodatkowego obrazu. Możliwości personalizacyjnych jest tu sporo.

Podobnie jak w poprzedniku, wewnętrzny ekran smartfonu Galaxy Z Fold4 możemy obsługiwać za pomocą pióra S Pen. Musi to jednak być akcesorium przygotowane specjalnie z myślą o tym smartfonie. Próba użycia pióra na przykład z Galaxy S22 Ultra kończy się pokazaniem odpowiedniego komunikatu.

Samsung Galaxy Z Fold4 S Pen komunikat

Głośniki i jakość dźwięku

Samsung Galaxy Z Fold4 został wyposażony w głośniki stereo z wylotami skierowanymi w górę i w dół. Grają one bardzo dobrze, świetnie radząc sobie na przykład muzyką rockową i występującymi w niej tonami niskimi, średnimi i wysokimi. Do szczęścia brakuje tylko subwoofera z głębszymi basami, ale to typowa cecha dla smartfonów. Jeśli jesteśmy miłośnikami muzyki, w której niczego nie brakuje, lepiej jest jednak sięgnąć po w miarę dobre słuchawki. Dobrze się sprawdzą na przykład najnowsze bezprzewodowe słuchawki Samsunga, model Galaxy Buds2 Pro.

Samsung Galaxy Z Fold4 Buds2 Pro

Galaxy Z Fold4 nie należy do najgłośniejszych smartfonów. Maksimum zmierzone przeze mnie w odległości około 60 cm od głośników wyniosło 79 dB dla dzwonków oraz 77 dB w przypadku słuchania muzyki strumieniowanej z Internetu. To jednak wciąż bardzo dobre wyniki, więc nie powinniśmy się martwić, że przegapimy dzwoniący telefon. Pomocą może służyć również zegarek na nadgarstku, który zawibruje, gdy ktoś do nas zadzwoni. Użyć możemy na przykład najnowszego Galaxy Watch5 Pro.

Samsung Galaxy Z Fold4 Watch5 Pro


Dźwięk możemy dostosować do własnych preferencji, czemu służą opcje zgromadzone w menu Jakość dźwięku i efekty. Znajdziemy tu nastawy Dolby Atmos (również dla gier), korektor graficzny, Skaler UHQ (poprawia rozdzielczość dźwięku dla muzyki i filmów), a także funkcję Adapt Sound. Ta ostatnia dostosowuje dźwięk do naszego słuchu na podstawie wieku lub przeprowadzonego testu.

Samsung Galaxy Z Fold4 zrzuty - dźwięk

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak / Telepolis.pl