DAJ CYNK

Sony Xperia 1 III – świetny smartfon dla tradycjonalistów

Marian Szutiak (msnet)

Testy sprzętu

Sony Xperia 1 III w ręce przód


Interfejs systemowy i aplikacje

Xperia 1 III pracuje pod kontrola systemu Android 11, lekko zmodyfikowanym przez firmę Sony. Ekran główny jest podzielony na pulpity i szufladę ze skrótami do wszystkich aplikacji. Na lewo od pulpitów znajduje się panel aplikacji Google, który możemy wyłączyć w ustawieniach. Sam interfejs wygląda bardzo schludnie i łatwo się po nim poruszać\.

Sony Xperia 1 III zrzuty - pulpity

Interfejs systemowy możemy w pewnym stopniu dostosować do własnych preferencji, na przykład zmieniając tapetę, która może być animowana lub statyczna. Zmienić możemy też rozmiar czcionki oraz innych elementów „wystroju”, a także sposób nawigacji po systemie (przyciski ekranowe lub gesty). O to ostatnie jesteśmy pytani już podczas wstępnej konfiguracji smartfonu.

Sony Xperia 1 III zrzuty - interfejs

Flagowiec Sony został wyposażony w funkcję o nazwie Boczny sensor. Jest to panel pokazujący się po dwukrotnym stuknięciu w krawędź ekranu, w którym znajdziemy skróty do wybranych aplikacji i funkcji. Zawartość tę można zmieniać. Niektóre aplikacje możemy uruchomić w pływających oknach, które można dowolnie przesuwać oraz zmieniać ich rozmiar.

Sony Xperia 1 III zrzuty - boczny sensor

Sony w Xperii 1 III korzysta z aplikacji systemowych firmy Google, a także klientów podstawowych usług amerykańskiego giganta. Są tu również aplikacje własne Japończyków, jak choćby odtwarzacz muzyki oraz zaawansowane aplikacje fotograficzne (o nich więcej na następnej stronie). Przy wstępnej konfiguracji smartfonu możemy zdecydować o zainstalowaniu (lub nie) kilkunastu dodatkowych programów, które – jeśli je wybierzemy – zostaną pobrane z Internetu.

Sony Xperia 1 III zrzuty - aplikacje

Jednym ze skrótów na liście aplikacji jest link do strony, na której można skorzystać z 3-miesięcznego darmowego dostępu do subskrypcji Tidal HiFi.

Łączność

Jak przystało na flagowy smartfon, Xperia 1 III została wyposażona w komplet współczesnych standardów łączności. Do dyspozycji mamy 5G, które pozwala skorzystać ze wszystkich tego typu sieci w Polsce (sprawdzałem z kartą SIM Plusa), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 i NFC. Podczas testów wszystko działało prawidłowo. 5G i Wi-Fi pozwalało korzystać z Internetu, za pomocą Bluetooth łączyłem ze smartfonem słuchawki oraz komputer (przesyłanie plików), a za pomocą NFC płaciłem zbliżeniowo w sklepie.

Sony Xperia 1 III telefonowanie

Do jakości połączeń głosowych nie mam również żadnych zastrzeżeń. Xperia 1 III obsługuje technologie VoLTE i Wi-Fi Calling. Z obu mogłem korzystać, jeśli w telefonie była umieszczona karta SIM sieci Plus. Z VoLTE i Wi-Fi Calling nie mogłem korzystać, gdy używałem karty SIM sieci Orange (nju mobile), choć Xperia 1 III jest wymieniana przez pomarańczowego operatora jako wspierająca te technologie. Być może jest to kwestia oprogramowania.

Sony Xperia 1 III SIM

Xperia 1 III może również służyć do nawigowania po nieznanym terenie. Wykorzystać przy tym możemy odbiornik satelitarny oraz kompas cyfrowy. Fiksacja połażenia telefonu jest szybka, nawet wewnątrz budynku, ma też akceptowalną dokładność (do kilku metrów).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Marian Szutiak (Telepolis)