DAJ CYNK

Miedź + Woda = Przepis na sukces? Wyjątkowe AiO Alphacool (Test)

Przemysław Banasiak

Testy sprzętu

Miedź + Woda = Przepis na sukces? Wyjątkowe AiO Alphacool (Test)
Masz wydajny procesor i szukasz odpowiedniego chłodzenia? Alphacool kusi gotowym zestawem All in One, który wyposażony jest w miedziany radiator o wysokim FPI oraz oferuje możliwość dokładania kolejnych elementów. Wszystko to doprawione rozbudowanym podświetleniem RGB LED. Dzisiaj sprawdzamy jak sprawdza się to w praktyce!

 

W ostatnich latach procesory AMD i Intela zaczęły oferować znacznie więcej rdzeni i wątków, a więc i wyższą wydajność w grach i programach. Fizyki jednak nie da się oszukać - oznacza to również wyższy pobór mocy, a więc i większe temperatury. Widoczne jest to zwłaszcza w przypadku flagowych jednostek oraz przy podkręcaniu (OC). Czerwoni i Niebiescy nawet nie próbują już udawać i nie dołączają do swoich najdroższych procesorów fabrycznych układów chłodzenia.

Alphacool stawia na miedzianą chłodnice i wydajną pompę DC-LT2

Konsumenci składający wydajne zestawy komputerowe do grania lub pracy muszą sięgać po układy chłodzenia od firm trzecich. W ostatnich latach popularnością cieszą się tzw. AiO (All in One), czyli gotowe zestawy chłodzenia cieczą. Względem klasycznych coolerów powietrznych są one wydajniejsze, cichsze i prostsze w montażu. Do tego nie zasłaniają banków dla pamięci RAM, nie kolidują z kartą graficzną, a wiele osób twierdzi, że po prostu lepiej wyglądają.

Na rynku AiO mamy do wyboru wiele różnych producentów i modeli. Jednak większość z nich to gotowe rozwiązania OEM firmy Asetek (rzadziej CoolIT) tylko z doklejonym logo danej marki oraz ewentualnie własnymi wentylatorami. Dotyczy to nawet tak dużych graczy jak MSI, Corsair, NZXT i inni. Mało jest układów All in One, które od początku do końca są autorskie. Wśród tych firm można wymienić między innymi Alphacool, Arctic, Cooler MasterDeepcool czy EKWB.

Miedź + Woda = Przepis na sukces? Wyjątkowe AiO Alphacool (Test)

Dzisiaj na warsztat bierzemy Alphacool Eisbaer Pro HPE Aurora 360. Jest to ciekawe chłodzenie z aż trzech powodów. Prócz wcześniej wymienionej autorskiej konstrukcji dochodzi tutaj jeszcze miedziana chłodnica o wysokim zagęszczeniu finów (stąd dopisek HPE) oraz możliwość łatwej rozbudowy układu o kolejne elementy - blok wodny dla karty graficznej czy dodatkowy radiator zwiększający pojemność cieplną całego układu.

Miedź + Woda = Przepis na sukces? Wyjątkowe AiO Alphacool (Test)
Na uwagę w niemieckim AiO zasługuje też zdecydowanie szeroka kompatybilność z wieloma różnymi gniazdami procesora. I to nie tylko na papierze - podstawa jest naprawdę duża. Prócz nowszych i starszych procesorów konsumenckich jak AMD Ryzen czy Intel Core w grę wchodzą również jednostki HEDT i do stacji roboczych jak seria AMD Threadripper czy Intel Xeon.

Alphacool Eisbaer Pro HPE Aurora 360:

  • Rozmiar: 392 x 124 x 30 milimetrów
  • Materiał radiatora: Miedź
  • Materiał bloko-pompki: Miedź (niklowana) + ABS
  • Rodzaj i długość węży: Gumowe (TPV), 400 mm
  • Obsługiwane gniazda: AMD AM5, AM4, TR4, sTRX4, sWRX8, Intel LGA 1700, 1200, 115x, 2066, 2011(-3), 3647, 4189
  • Wentylatory: 120-milimetrowe; do 2500 RPM
  • Podświetlenie: Tak, RGB LED (bloko-pompka i wentylatory)
  • Gwarancja: 2 lata
  • Inne: otwór do uzupełniania cieczy, możliwość rozbudowy układu
  • Cena: ok. 999 złotych

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis/Przemysław Banasiak, Alphacool