DAJ CYNK

Miedź + Woda = Przepis na sukces? Wyjątkowe AiO Alphacool (Test)

Przemysław Banasiak

Testy sprzętu

Miedź + Woda = Przepis na sukces? Wyjątkowe AiO Alphacool (Test)
Podsumowanie

Alphacool Eisbaer Pro HPE Aurora 360 to gotowy układ chłodzenia cieczą, którego test zajął mi bardzo dużo czasu. Powód? Do samego końca nie wiedziałem jak ocenić ten sprzęt. Z jednej strony dostajemy solidne AiO o dobrej wydajności i kulturze pracy, które może pochwalić się miedzianą chłodnicą. Radiator ma wysokie zagęszczenie finów na poziomie 18 FPI, gdzie konkurencja często ogranicza się do 10-15 FPI. Do tego dochodzi pompa w postaci DC-LT2, czyli wydajnego rozwiązania używanego w pełnowymiarowych układach LC.

Z drugiej jednak strony - mimo lepszego radiatora i pompki - nie jest to rozwiązanie ani najwydajniejsze na rynku, ani nawet najcichsze. Nie zrozumcie mnie źle. W obu tych przypadkach jest bardzo dobrze, ale niestety nie "najlepiej". Jako winowajcę wskazałbym użyte wentylatory. Chociaż miłe dla oka za sprawą rozbudowanego RGB LED (aż 20 diod w każdym wentylatorze!), to średnica łopatek jest mniejsza niż w klasycznych jednostkach 120 mm. To ma spore przełożenie zarówno na wydajność, jak i kulturę pracy.

Miedź + Woda = Przepis na sukces? Wyjątkowe AiO Alphacool (Test)

Mocną stroną Alphacool Eisbaer Pro HPE Aurora 360 jest możliwość uzupełniania cieczy, jak i rozszerzenia układu o kolejne elementy (blok dla karty graficznej, dodatkowy radiator). Obie te czynności są proste. Mamy tutaj dedykowany otwór, wygodne narzędzie do jego odkręcania oraz na wężach znalazły się szybkozłączki z systemem antyprzeciekowym. Dodanie kolejnego elementu jest banalnie prost i nie wymaga żadnej wiedzy czy nawet wyjmowania AiO z komputera. To swoisty łącznik między światem gotowych zestawów All in One, a w pełni autorskich kładów LC.

Miedź + Woda = Przepis na sukces? Wyjątkowe AiO Alphacool (Test)
No właśnie, ale czy to w ogóle ma sens? I tutaj rodzi się problem. Jako entuzjasta PC chce odpowiedzieć - TAK! Ale jako osoba znająca rynek komputerowy od podszewki odpowiedź nie jest już tak oczywista. Wydaje mi się, że chociaż te możliwości są oryginalne i mało kto je oferuje na rynku to są również niszowe. Przeciętny konsument nie lubi i nie chce grzebać w swoim komputerze. Co więcej rozszerzając układ jesteśmy ograniczeni tylko do specjalnych części od Alphacool.

Miedź + Woda = Przepis na sukces? Wyjątkowe AiO Alphacool (Test)

A jak Alphacool Eisbaer Pro HPE Aurora 360 wypada cenowo? No i to kolejny zgrzyt utrudniający ocenę. W polskich sklepach mowa o cenie około 999 złotych. To sporo. I chociaż ma to uzasadnienie w jakości wykonania, całkowicie miedzianym radiatorze i wydajnej pompie DC-LT2 to mimo wszystko na rynku są lepsze alternatywy. Jeśli chcesz by było cicho, wydajnie i kolorow to Arctic Liquid Freezer II ARGB w wersji 360 lub 420 mm za 600-700 złotych będzie lepszym wyborem. Alphacool Eisbaer Pro HPE Aurora 360 to rozwiązanie dla entuzjastów, a nie zwykłych użytkowników PC.

Alphacool Eisbaer Pro HPE Aurora 360

Ocena: 7/10

Zalety:

  • Możliwość uzupełniania cieczy w układzie
  • Możliwość dodania elementów do układu
  • Miedziana chłodnica o wysokim FPI
  • Wydajna i cicha pompka DC-LT2
  • Rozbudowany zestaw akcesoriów
  • Bogate podświetlenie RGB LED
  • Dobra kultura pracy
  • Dobra wydajność

Wady:

  • Powyżej 50% RPM robi się głośno
  • Tylko 2 lata gwarancji
  • Wysoka cena

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis/Przemysław Banasiak, Alphacool