DAJ CYNK

Test telefonu Apple iPhone 4 - cz.2

Lech Okoń (LuiN)

Testy sprzętu

Szum wokół iPhone’ów z roku na rok staje się coraz większy. Co roku wszystko zaczyna się od wyliczania jakich to znowu wad Apple nie usunął ze swojego nowego telefonu. Potem mamy wymienianie olbrzymiej ilości telefonów, które podobno oferują to samo, albo i więcej, ale za połowę ceny iPhone’a. Następnie mamy falę krzyków, jakie to pranie mózgu Apple robi za pomocą swojego marketingu oraz jak głupi są użytkownicy iPhone’ów. A jeśli ktokolwiek powie, że iPhone mu się podoba, na start dostaje plakietkę "fanboy". Druga część testu.

Trudno też się przyczepić do jakości dźwięku. Gdy chodzi o jakość wideo prym wiedzie obecnie Nokia N8 - z praktycznym bezstratnym zoomem, genialną jakością dźwięku i jeszcze większą ilością rejestrowanych detali. Moim zdaniem jednak iPhone 4 lepiej radzi sobie z filmami przy bardzo słabych warunkach oświetleniowych (np. wieczorem w pomieszczeniach) - w Nokii N8 widoczne jest silne odszumianie, przez co obraz staje się mniej naturalny niż ten na iPhone’ie 4. Dioda doświetlająca może być włączona również podczas kręcenia filmów. Przy dłuższej zabawie w fotografa/kamerzystę zdarzało się, że telefon rozgrzewał się.

Galeria dostępna jest jako skrót w menu aparatu fotograficznego lub bezpośrednio z pulpitu, pod ikoną Zdjęcia. Po wejściu do aplikacji zobaczymy listę albumów. Oprócz "Rolki z aparatu" mogą znaleźć się tu inne albumy, które łatwo zsynchronizujemy za pomocą iTunes. Po otworzeniu danego albumu zobaczymy siatkę miniatur, którą przesuwać można w pionie. Na dole siatki znajdują się dwa panele: albumy oraz miejsca. Ten drugi powoduje wyświetlenie mapy na której rozmieszczone są nasze zdjęcia w zależności od lokalizacji ich wykonania. Mamy też możliwość udostępniania, kopiowania oraz zdalnego drukowania naszych zdjęć. Podczas oglądania nagranych przez nas plików wideo towarzyszy nam belka nawigacyjna prezentująca zamiast typowego paska postępu, klatki z filmu. Trudno o lepszy sposób na szybkie wyszukiwanie interesujących nas fragmentów nagrań. Galeria pracuje niesamowicie szybko i nie musimy czekać na wygenerowanie się miniatur, co jest typowe w telefonach konkurencji.

iPod: muzyka i filmy

Muzykę i filmy, które chcemy wgrać na telefon musimy najpierw przygotować na komputerze. Synchronizujemy je z iTunes, a potem przesyłamy z iTunes do telefonu. O ile zgodność rozmaitymi formatami plików audio nie powinna sprawiać problemu, o tyle już gorzej będzie gdy chodzi o formaty plików wideo. Będziemy musieli właściwie ograniczyć się jedynie do plików kodowanych do MPEG-4, a te w innych formatach najpierw skonwertować. Jest jednak możliwość wyjścia z tej sytuacji bez tracenia czasu na konwersję: aplikacja yxplayer2 za 3,99 euro. Program obsługuje większość popularnych formatów wideo - z MKV, FLV, WMV, ASF i AVI włącznie, w tym pliki kodowane DivX-em i XviD-em w rozdzielczości HD. Na upartego działają nawet napisy, jednak jedynie formatach SMI, SUB i STR. Pliki wideo w tym wypadku wgrywamy do telefonu również przez iTunes, jednak w menu zarządzania aplikacjami na telefonie (transfer jest bardzo szybki, rzędu kilkunastu megabajtów na sekundę). Niezależnie od użytego programu, iPhone 4 oferuje szybkie przewijanie oglądanych plików wideo oraz powiększanie filmu na pełny ekran drogą kadrowania (cały czas zachowywane są proporcje pliku).



Pliki wideo zakupione w iTunes (seriale, filmy, teledyski etc.) lub jedynie z iTunes zsynchronizowane, trafiają do wspólnej z plikami muzycznymi aplikacji iPod. W aplikacji znajdziemy skróty do zgromadzonej muzyki posegregowanej według albumów, gatunków czy wykonawców, jak i odrębne kategorie wideo, książki audio, podcasty czy iTunes U - uniwersytet iTunes z materiałami edukacyjnymi (głównie darmowymi).



Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News