DAJ CYNK

Teufel CINEBAR 11 MK2: soundbar 2.1 z mocnym basem nie tylko do kina (test)

Mieszko Zagańczyk

Testy sprzętu


Sterowanie i wybór opcji

Poza dotykowym panelem na obudowie soundbara sterowanie zestawem umożliwia pilot, na którym znajdują się przyciski do źródeł dźwięku (TV, HDMI, Bluetooth, AUX, OPT), a także przełączniki trybu dźwięku – do wyboru jest muzyka, głos oraz tryb nocny. W tym ostatnim niskie częstotliwości są tłumione, a całość brzmienia jest kompresowana, co ma minimalizować nadmierny hałas, który mógłby przeszkadzać innym.

Duży manipulator pośrodku pilota pozwala na zwiększenie głośności oraz wyciszanie. W połączeniach Bluetooth możliwe jest też sterowanie muzyką. Są też osobne przyciski do regulacji tonów średnich oraz niskich. Dzięki standardowi CEC zestawem można też sterować, posługując się pilotem od telewizora.

Teufel CINEBAR 11

Naciskając przycisk na pilocie, można wejść do menu soundbara, gdzie znajdują się dodatkowe ustawienia dźwiękowe. Można wzmocnić lub zmniejszyć pasma dźwięku, wybrać różne tryby pracy przestrzennej, a także włączyć lub wyłączyć kompresję DRC. Jest tam także opcja pozwalająca określić odległość (0,3-12 m) słuchacza od Cinebara, co jest ważne dla pogłębienia efektu przestrzenności. Podobne ustawienia dostępne są dla subwoofera i opcjonalnych głośników tylnych. 

Jak Teufel CINEBAR 11 sprawdza się w kinie domowym?

Teufel CINEBAR 11 MK2 wzbogacony został o wirtualny dźwięki surround Dynamore, którego nie było w starszej edycji. Jest to własne rozwiązanie opracowane przez firmę Teufel, które ma rekompensować brak Dolby Atmos. Można je w każdej chwili włączyć i wyłączyć za pomocą osobnego przycisku na pilocie.  

Szybko się przekonałem, że to genialne rozwiązanie. Mimo że Teufel CINEBAR 11 MK2  to w podstawowej wersji zestaw 2.1, efekt surround jest zaskakująco skuteczny. Oczywiście dodanie głośników tylnych w układzie 4.1 usatysfakcjonowałoby bardziej wymagających koneserów kinowego brzmienia, ale nawet w podstawowym układzie czuć wyraźnie przestrzenność rozciągającą się w szerokiej scenie od centrum na boki. Jeżeli firm ma bogatą ścieżkę dźwiękową, można nawet wyłowić poszczególne dźwięki w panoramie surround. 


Wyłączenie Dynamore powoduje przejście Cinebara na standardowy tryb Dolby Audio – tu już dźwięk jest wyraźnie punktowy, a korzyść w porównaniu do głośników w telewizorze może nie być tak wyraźna, zwłaszcza gdy w odbiorniku jest dobry zestaw.  

Korzyści z Dynamore najbardziej słychać w odpowiednim oddaleniu od źródła dźwięku. Jeżeli soundbar ustawiony jest bliżej niż 1 metr, to efekt słabnie – warto więc trochę się oddalić. W przypadku filmów to naturalne, ale gdy będziemy chcieli przybliżyć się podczas gry na konsoli, by zwiększyć immersję, to przestrzenność jest mniejsza. Dlatego dobrze jest w razie potrzeby skorzystać z ustawień odległości w menu Cinebara – minimalnie może to być 0,3 m.

Subwoofer mimo płaskich wymiarów daje solidnego kopa, a filmy sensacyjne z dobrymi efektami dźwiękowymi wręcz czuć na pod nogami. Nie ma w tym  jednak przesady – w optymalnym ustawieniu bas jest mocny, ale nie ogłuszający. Drgania niskich częstotliwości wzmacniają ścieżkę dźwiękową, ale nie dominują w niej. Gdyby jednak bas wydawał się zbyt mocny, można go dostroić, korzystając z menu Cinebara 11, jak również z pokrętła na obudowie subwoofera.   

Teufel CINEBAR 11

Cały zestaw gra z mocą, ale czysto i subtelnie. Żeby jednak w pełni doświadczyć najlepszych wrażeń brzmieniowych, warto go trochę podkręcić, bo na niższych poziomach głośności nie wybrzmiewa tak efektownie, co nie znaczy, że źle.    

Współpraca z urządzeniami mobilnymi

Chociaż Teufel CINEBAR 11 stworzony został z myślą o kinie domowym, to dobrze działa też ze smartfonami i tabletami. Sparowanie  tych urządzeń przez  jest banalnie proste – wystarczy przytrzymać na pilocie klawisz „Bluetooth” i wybrać w ustawieniach mobilnego sprzętu „Teufel CINEBAR 11”. Później wszystko jest też automatycznie włączane ponownie bez żadnych dodatkowych czynności – wystarczy tylko włączyć soundbar i przełączyć źródło dźwięku.

Posługując się pilotem soundbara, można pauzować i wznawiać odtwarzanie muzyki (np. ze Spotify czy TIDAL-a), ściszać i pogłaśniać ją, a także przeskakiwać do kolejnych utworów. Wszystko działa niezawodnie.

A jak Teufel CINEBAR 11 spisuje się do słuchania muzyki? Byłem zaskoczony - naprawdę dobrze. Soundbary nawet wysokiej jakości nie zawsze sobie z tym radzą, nawet gdy dają świetne efekty kinowe. W tym przypadku o niczym takim nie ma mowy – Teufel gra rewelacyjnie i przełączenie się z mojego zestawu muzycznego z dużymi kolumnami nie powodowało poczucia, że coś tracę.

Teufel CINEBAR 11

W niektórych nagraniach czy stylach muzycznych nadmiar basu potęgowany przez subwoofer będzie trochę przeszkadzał, ale wystarczy go wyregulować na panelu, by rozwiązać problem. 

Podczas słuchania muzyki nieźle sprawdza się też Dynamore. Bez tego trybu barwa dźwięku wydaje się cieplejsza, bardziej naturalna, wręcz namacalna – bo bardziej punktowa – i będzie dobrym wyborem dla osoby siedzącej blisko, która chce po prostu nasycić się muzyką. Za to efekt przestrzenności to lepsza opcja podczas domowej imprezy czy po prostu, gdy będziemy chcieli wypełnić dźwiękiem całe mieszkanie. Muzyka staje się wtedy szersza, rozbrzmiewa wszędzie, choć traci na tym jej głębia. Nie na tyle jednak, by zrezygnować z efektu.


Podsumowanie

Teufel CINEBAR 11 MK2 to bardzo udany model ze średniej półki cenowej. Jest świetnie wykonany, a należący do zestawu subwoofer T6 dzięki bezprzewodowemu połączeniu oraz opcji ustawienia w pionie lub poziomie stwarza duże możliwości dostosowania brzmienia do własnych potrzeb. Duża moc belki z ośmioma głośnikami wspierana przez rozwiązanie Dynamore sprawdza się podczas oglądania filmów, ale ładnie brzmi, gdy odtwarzana jest muzyka, zapewnia też dobre wrażenia w grach. Niezależnie od wybranego źródła, brzmienie Cinebara jest pełne mocy, wyraziste, ale też, gdy potrzeba subtelne.  

Mankamentem  Cinebara jest brak wsparcia dla Dolby Atmos, co dla bardziej wymagających użytkowników będzie dyskwalifikujące. Jednak Dynamore w dużym stopniu to rekompensuje, a tworzony dzięki temu rozwiązaniu efekt przestrzenności stanowi bardzo ciekawe rozszerzenie sceny dźwiękowej.

Teufel CINEBAR 11 MK2 nie jest też zbyt konkrecyjny cenowo w porównaniu do podobnych zestawów innych producentów, jak Samsung, którzy oferują Dolby Atmos w podobnym pułapie cenowym. Trudno więc uznać niemiecki soundbar za propozycję obowiązkową – Teufel wycenił urządzenie nieco zbyt wysoko

Teufel CINEBAR 11

OCENA: 8/10

WADY

  • Brak wsparcia dla Dolby Atmos
  • HDMI tylko w wersji 2.0
  • Jest nieco zbyt wysoko wyceniony w stosunku do możliwości

ZALETY

  • Świetna jakość wykonania
  • Elegancki wygląd
  • Pomysłowa konstrukcja subwoofera z możliwością ustawienia na płasko
  • Rozwiązanie Dynamore zwiększające efekt surround
  • Bardzo dobre brzmienie, także w muzyce
  • Opcja rozbudowy o dodatkowy głośniki (4.1)    

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl