DAJ CYNK

Microsoft CloudPC – Twój pracodawca da Ci Windowsa w przeglądarce

Anna Rymsza

Aplikacje

Microsoft CloudPC

Już niedługo Twój służbowy komputer zmieni się nie do poznania. Jego specyfikacja straci znaczenie, być może nawet nie będzie na nim firmowego Windowsa… a może w ogóle będziesz pracować na prywatnym tablecie, a firmowy system uruchomisz zdalnie w przeglądarce.

Latem pojawiły się pierwsze informacje o CloudPC. To platforma Microsoftu, przygotowana specjalnie dla firm, którym potrzebne jest łatwe zarządzanie i ogromna elastyczność. Kupowanie komputerów dla pracowników takiej elastyczności nie da, zwłaszcza jeśli potrzeby pracowników osób są zmienne. Potrzeba pracy zdalnej dodatkowo komplikuje sytuację.

To zdalny dostęp do Windowsa uruchomionego w maszynie wirtualnej w chmurze. Pracownicy mogą połączyć się z dowolnego urządzenia i dowolnego miejsca na świecie i mieć dostęp do potrzebnych w pracy aplikacji. Po stronie administracji zaś odpadnie sporo zadań związanych z utrzymywaniem komputerów. Bazą dla tego rozwiązania jest platforma Windows Virtual Desktop.

Zobacz: Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze
Zobacz: Windows 10: Panel Sterowania został zablokowany
Zobacz: Windows 10 ma już 70% rynku i na tym nie koniec

Właśnie poznaliśmy nieco więcej szczegółów usługi Microsoft CloudPC. Wiemy już, że została dla niej zarejestrowana domena cloudpc.microsoft.com. Logując się na tej stronie będzie można uzyskać dostęp do maszyny wirtualnej – wszystkie obliczenia będą wykonywane po stronie serwera, a przeglądarka przekaże obraz z pulpitu, Twoje kliknięcia i wpisywany tekst. Będą też dostępne aplikacje zdalnego pulpitu dla Windowsa 10, macOS, iOS i Androida.

Microsoft planuje na początek udostępnić maszyny wirtualne z trzema konfiguracjami:

  • Lite (ogólnego zastosowania, najtańsza): 2 vCPU, 4 GB RAM-u, 96 GB SSD;
  • Standard (dla wyższych wymagań): 2 vCPU, 8 GB RAM-u, 96 GB SSD;
  • Advanced (z przyspieszeniem sprzętowym dla przetwarzania grafiki): 3 vCPU, 8 GB RAM-u, 40 GB SSD.

Co powiesz na taki model pracy? Dla mnie brzmi kusząco.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: WalkingCat