Zapomnij o druku 3D. Nowy patent IBM idzie o krok dalej
Nowe rozwiązanie ma spory potencjał, mimo iż jest tylko patentem. Może ono zrewolucjonizować rynek półprzewodników, ale także wspomóc leczenie.

IBM uzyskało w USA patent na technologię umożliwiającą transport mikropartykuł z wykorzystaniem inteligentnych materiałów tworzonych metodą druku 4D. Rozwiązanie to opiera się na zastosowaniu stopów z pamięcią kształtu lub polimerów reagujących na bodźce zewnętrzne, takie jak temperatura, światło, magnetyzm czy prąd elektryczny.
Nowe rozwiązanie będzie używane w medycynie i przemyśle
Po deformacji wspomniane materiały wracają do pierwotnej formy, co pozwala naukowcom inicjować ruch materiału i wykorzystywać go do transportu bardzo drobnych cząsteczek - takich, których przeniesienie tradycyjnymi metodami byłoby niewykonalne lub bardzo trudne.



Cały proces zaczyna się od ustawienia trasy oraz warunków środowiskowych przez użytkownika, a także ustalenia rozmiaru, kształtu, wagi i składu ładunku. Na tej podstawie algorytm uczenia maszynowego wybiera odpowiedni bodziec (np. naświetlenie), aby wywołać zmianę w wybranych obszarach materiału 4D. Dzięki temu jedna część materiału generuje ruch, który z kolei wywołuje równą, przeciwną reakcję w innej części układu.
System IBM jest wyposażony w inteligentne mechanizmy nadzorujące przebieg transportu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek przeszkody bądź odstępstwa od pierwotnego planu, algorytm odpowiednio reaguje, pozwalając na niemal bezobsługową realizację zadania. Gdy materiały dotrą do celu, wszystkie bodźce zewnętrzne zostają wyłączone, co umożliwia bezpieczne dostarczenie mikropartykuł.
Nowa technologia przystosowana jest do pracy z cząsteczkami w zakresie 1-100 μm. Różnorodność dostępnych metod sterowania umożliwia wykorzystanie tego rozwiązania w różnych środowiskach, co szczególnie ważne jest w zastosowaniach medycznych i przemysłowych. W praktyce może się to przełożyć na dostarczanie leków do konkretnych komórek w organizmie człowieka, a także znaleźć zastosowanie w miniaturowej elektronice i zapewnić nowe metody wytwarzania półprzewodników.