GlobalFoundries powraca do gry? W planach przejęcie UMC

Zakłady należące niegdyś do AMD mogą już niedługo znowu zacząć się liczyć na rynku półprzewodników. Wszystko za sprawą szykowanego Projektu Ultron.

Przemysław Banasiak (Yokai)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
GlobalFoundries powraca do gry? W planach przejęcie UMC

GlobalFoundries rozważa możliwość połączenia sił z tajwańskim UMC. Celem Projektu Ultron ma być stworzenie potężnej grupy kontrolującej znaczącą część światowej produkcji układów scalonych w starszych i wyspecjalizowanych litografiach. Pomysłowi temu towarzyszą jednak liczne wyzwania natury finansowej, politycznej i regulacyjnej.

Dalsza część tekstu pod wideo

Sprzeciwić może się zarówno Tajwan, jak i Chiny

Obie firmy wypadły z wyścigu na najnowocześniejsze procesy produkcji w późnych latach 2010., skupiając na bardziej dojrzałych rozwiązaniach (klasy 28 nm i więcej), stosowanych nadal w sprzętach RTV i AGD oraz samochodach. To pozwoliło im uniknąć bezpośredniej rywalizacji z TSMC, Intelem i Samsungiem, a jednocześnie skupić się na dalszym wzroście.

Zmieniająca się jednak w ostatnich latach sytuacja na rynku - w tym większa konkurencja ze strony chińskiego SMIC i potężne inwestycje Chin w starsze technologie - wywiera presję na rentowność GF i UMC. Łącząc siły, obie firmy mogłyby przeciwstawić się rosnącej konkurencji, zyskując około 28% udziału w segmencie dojrzałych węzłów, przy czym wciąż pozostawałyby mniejsze niż TSMC kontrolujące 44% tego rynku.

GlobalFoundries powraca do gry? W planach przejęcie UMC

Planowana fuzja oferuje sporo korzyści: większa skala działania, możliwość konsolidacji produkcji oraz poszerzenie bazy klientów i oferty produktowej. GlobalFoundries ma zakłady w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Singapurze, podczas gdy UMC głównie na Tajwanie, co zmniejszyłoby zależność od jednego regionu i uatrakcyjniłoby ofertę dla klientów oczekujących stabilnych dostaw spoza Azji.

Oprócz wyzwań finansowych inicjatywa może napotkać poważne bariery prawne. Tajwański rząd prawdopodobnie sprzeciwi się przejęciu UMC przez amerykańską spółkę, a także trudno byłoby uzyskać akceptację ze strony regulatorów w Chinach. Ewentualna deklaracja rozbudowy fabryk w Chinach mogłaby jednak przekonać tamtejsze władze. Mimo wszystko na ten moment plany GlobalFoundries pozostają w sferze analiz.