DAJ CYNK

Sekret Marsa na zdjęciu. Okazuje się, że trwaliśmy w błędzie

Karolina Mirosz (mkina)

Kosmos

Sekret Marsa na zdjęciu. Okazuje się, że trwaliśmy w błędzie

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała nowy obraz planety Mars z okazji dwudziestej rocznicy wystrzelenia sondy Mars Express. Widzimy na nim niespotykany kolor powierzchni.

Misja Mars Express wystartowała w czerwcu 2003 roku w stronę Czerwonej Planety. W jej skład wchodzi orbiter o tej samej nazwie oraz lądownik Beagle 2, którego praca zakończyła się niepowodzeniem. Od czasu wylotu minęło już 20 lat. Orbiter przez cały ten czas fotografuje powierzchnię Marsa, wykonuje sondowanie radarowe struktury podpowierzchniowej aż do wiecznej zmarzliny, bada skład atmosfery i minerały występujące na planecie.

Obrazy wykonane przez kamerę orbitera z wysokości 300 kilometrów, pokazują wszystkie charakterystyczne elementy planety od wyrzeźbionych przez wiatr grzbietów i rowków, przez leje krasowe na zboczach wulkanów, kratery uderzeniowe, uskoki tektoniczne, dawne kanały rzeczne i baseny po obecności lawy.

Rocznica wyłania na Marsa

Z okazji 20 rocznicy wystrzelenie sondy Mars Express Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała nową fotografię planety. Obraz ujawnia niesamowitą paletę kolorów Marsa i daje wgląd w szczegóły jego składu. Przedstawiona przez ESA ilustracja, utworzona została na podstawie danych z kamery stereoskopowej o wysokiej rozdzielczości (HRSC).

Aby zobaczyć planetę w lepszej rozdzielczości, kamera wykonał 90 zdjęć na wyższych wysokościach, obejmując zasięgiem obszar rozległy na około 2500 km. Poszczególne elementy zostały połączone, aby utworzyć jeden pełny widok.

Nowy widok na planetę obrazuje zróżnicowanie jego powierzchni poprzez uwydatnienie koloru i kontrastu powierzchni. Daje tez wgląd w różnorodność składu pierwszej warstwy, co wpływa na barwę Marsa.

Niebieski kolor planety

Czerwony kolor spowodowany jest wysokim poziomem utlenionego żelaza. Na zdjęciu część powierzchni wydaje się jednak ciemna i niebieskawa. Według ESA ślady te to szare piaski bazaltowe pochodzenia wulkanicznego, które roznoszone są po całej planecie. Piętrzą się one pod wpływem siły wietru, tworząc imponujące wydmy i duże pola piaskowe w kraterach uderzeniowych.

Jasne kolory widoczne na fotografii są wynikiem obecności materiałów ilastych, czyli glinokrzemianów glinu oraz siarczanów, do których należą gips, baryt, anhydryt i kainit. Obecność tych minerałów sygnalizuje, że woda w stanie ciekłym istniała dawniej przez długi czas na planecie, zmieniając skały pod wpływem czasu.

Kamera HRSC sondy kosmicznej, odpowiedzialna za te zdjęcia, ujawniła wiele na temat różnorodnych cech powierzchni Marsa w ciągu ostatnich 20 lat. Była ona niezwykle produktywna i przyczyniła się do stworzenia znacznie pełniejszego i dokładniejszego zrozumienie naszego sąsiada niż kiedykolwiek wcześniej.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Materiały prasowe ESA

Źródło tekstu: livemint, oprac. własne