DAJ CYNK

NASA z kolejnym rekordem. Chodzi o Marsa

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

NASA kontynuuje eksplorację Marsa za pomocą robotów i przy okazji udało się ustanowić pewien ważny rekord. Chodzi tu konkretnie o helikopter Ingenuity i wysokość, na jaką wzbił się na Czerwonej Planecie.

18 lutego 2021 roku na powierzchni Marsa wylądował łazik Perseverance w ramach misji MARS 2020. Jego głównym celem jest przemierzanie krateru Jezero w poszukiwaniu obiecujących miejsc do pobrania próbek, które następnie zostaną wysłane na Ziemię w celu dokładnego zbadania. Jednak wraz z łazikiem Perseverance, na powierzchnię Marsa przybył helikopter Ingenuity.

Ingenuity ustanawia rekord wysokości

Helikopter marsjański został wysłany na powierzchnię Czerwonej Planety w celu przeprowadzenia serii testów. Dzięki niemu udało się wykonać pierwszy kontrolowany lot na innej planecie. Przez długi czas podróżował wraz z łazikiem Perseverance, dopóki nie znalazł się w odpowiednim miejscu na przeprowadzenie testowych lotów kontrolowanych. Co ciekawe, helikopter musi znajdować się w określonej odległości od łazika, gdyż w przeciwnym razie może stracić łączność z Ziemią.

Całe istnienie Ingenuity sprowadzało się do przeprowadzenia trzech testowych lotu. Co w praktyce może wydawać się łatwe, lecz w rzeczywistości takie nie jest ze względu na gęstość atmosfery na Marsie, która wynosi około 1% gęstości atmosfery ziemskiej. Pierwszy z nich odbył się 19 kwietnia 2021 roku i zakończył się sukcesem. Wtedy udało mu się wznieść na wysokość trzech metrów, zawisnąć na krótko, wykonać skręt i wylądować. Następne jego podróże były dalsze, dłuższe i bardziej ambitne. Największa odległość jaką przebył podczas jednego lotu to 704 metry.

Tym razem udało się pobić inny rekord. Podczas 35. lotu, trwającego 52 sekundy, helikopter Ingenuity wzniósł się na wysokość aż 14 metrów. To największa odległość od powierzchni Marsa, na jakiej się znalazł. Lot odbył się 3 grudnia i trwał 52 sekundy.

Zobacz: Polak dołącza do załogi ESA. Rodak może polecieć w kosmos
Zobacz: Chwile grozy w kosmosie. Artemis 1 z problemami technicznymi

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA/JPL-Caltech

Źródło tekstu: NASA