DAJ CYNK

NASA ostrzega. Ziemi zagraża komunikacyjna katastrofa

Anna Rymsza

Kosmos

Flara słoneczna

 

NASA ostrzega przed silnymi flarami słonecznymi. Aktywność naszej gwiazdy może zakłócać komunikację radiową także na powierzchni planety.

Agencja Kosmiczna wydała ostrzeżenie dla wszystkich zainteresowanych komunikacją radiową, tak na Ziemi, jak i poza nią. Rozbłysk został oceniony na X6.3, jest to więc już szczytowa część skali stosowanej przez obserwujących Słońce. Największą aktywność gwiazdy zaobserwowano o godzinie 23:34 naszego czasu w czwartek 22 lutego.

Powyżej można zobaczyć zdjęcie wydarzenia, zrobione przez obserwatorium NASA. Co ciekawe, to trzeci silny wyrzut energii z powierzchni gwiazdy w ciągu dwóch dni. W środę zaobserwowano zjawisko X1,8, w czwartek zaś także X1,7.

Ostatni raz z tak silnym rozbłyskiem mieliśmy do czynienia w 2017 roku. To także 27 pod względem mocy flara zaobserwowana w historii prowadzonych pomiarów. Rekordzistka sięgnęła X40.

Aktywność Słońca zakłóca komunikację

Aktywność Słońca o takiej intensywności może pogorszyć, a nawet chwilowo zupełnie uniemożliwić komunikację radiową, prowadzoną na falach o wysokiej częstotliwości. Można spodziewać się także problemów z nawigacją GPS. Takie zjawiska mają miejsce najczęściej na półkuli zwróconej aktualnie w stronę Słońca. Poza tym nie są dla nas niebezpieczne.

Inaczej ma się sprawa na orbicie. Astronauci pracujący na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i na chińskiej stacji Tiangong mają znacznie słabszą ochronę niż ludzie przebywający na planecie. Jeśli aktywność Słońca będzie dalej wzrastać, będzie stanowić zagrożenie dla zdrowia tych 10 osób.

Flara X6,3 to najsilniejsze zjawisko w bieżącym cyklu słonecznym, ale raczej nie utrzyma tego tytułu dłużej. Naukowcy spodziewają się dalszego wzrostu aktywności solarnej, a co za tym idzie, kolejnych utrudnień.

Zobacz: Słońce wystrzeliło. Zjawisko jest piękne i niebezpieczne

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA

Źródło tekstu: NASA