DAJ CYNK

Polacy wysłali właśnie w kosmos... Bursztyn. To nie żart

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Kosmos

Rakieta Bursztyn w kosmosie

Bursztyn – to oczywiście zazwyczaj słynne “polskie złoto”, choć jest on obecny tak naprawdę na całym świecie. Teraz jednak nasi rodacy uczynili z niego nowy symbol, który wiąże się z kosmosem i... ekologią.

Każdy, kto obserwuje rodzimy przemysł kosmiczny już wie o czym mowa. To oczywiście suborbitalna rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K. Polska Agencja Kosmiczna poinformowała właśnie, że obiekt ten sięgnął kosmosu w ramach ostatniego, przeprowadzonego testu. Obiekt ten, poza wykonaniem przez naszych rodaków, ma także jeszcze jedną, niezwykle ważną cechę.

Pierwsza taka na świecie

Podczas testu w Norwegii rakieta została przetestowana w docelowej konfiguracji, osiągając przy tym zakładany pułap lotu. To niezwykle ważne, bowiem Polacy jako pierwsi na świecie zastosowali w konstrukcji utleniacz w postaci nadtlenku wodoru o stężeniu aż 98%. Dzięki temu start może zapisać się nie tylko w naszej rodzimej historii dokonań w podboju kosmosu.

Szczegóły techniczne lotu mają jeszcze zostać podane do wiadomości w najbliszych dniach. Ale już wiadomo, że obiekt, który powstał w Instytucie Lotnictwa Sieci Badawczej  Łukasiewicz osiągnął spory sukces. Zastosowany utleniacz jest bowiem jednym z najbardziej ekologicznych materiałów pędnych. Jest to niezwykle ważne w przemyśle, który do tej pory nie był zbyt kojarzony z ekologią.

Rakieta Bursztyn

Na pokładzie Bursztynu znalazło się miejsce na innowacyjny hybrydowy silnik rakietowy oraz silniki na stały materiał pędny. Do tego zastosowano w nim technologie, które mogą być zastosowane w innych systemach rakietowych, jak na przykład modułowy komputer pokładowy OBC-K1, pironaboje EGG1U, zawory pirotechniczne czy mobilna autonomiczna wyrzutnia WR-2.

Całość tego systemu sprawia, że rakieta ta może poruszać się z prędkością blisko 1,4 km/s i znaleźć wiele różnych zastosowań. Wśród nich są między innymi badania atmosfery oraz wynoszenie ku górze różnorodnych eksperymentów naukowych i nowych technologii. Sam Bursztyn nie zakończył jednak jeszcze swoich testów. Ale są też już pierwsze “oferty pracy”. W latach 2025-27 obiekt ma być wykorzystywany przez firmę Thorium Space w ramach projektu NCBR pt. "Satelitarny system teledetekcji oraz komunikacji suborbitalnych rakiet badawczych - FAZA II", którego celem jest rozwój nowych produktów technologicznych firmy dla sektora kosmicznego. Powstanie samej rakiety jest częściowo finansowane przez Polską Agencję Kosmiczną.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: POLSA

Źródło tekstu: naukawpolsce.pl, PAP