DAJ CYNK

Polacy tworzą opatrunek z mleka wielbłąda. Pomoże z popularną chorobą

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Nauka

Mleko z wielbłąda pomoże cukrzykom

"Pij mleko, będziesz wielki" - ten cytat zna chyba każdy z mojego pokolenia. Teraz naukowcy z krakowskiego AGH udowodnili, że słynny, biały płyn może też pomóc na ciężko gojące się rany. Ale jest pewien nietypowy wymóg

Leczenie trudno gojących się ran stanowi poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny. Rany te są nie tylko bolesne i uciążliwe dla pacjentów, ale mogą również prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zakażenia, amputacje, a nawet śmierć. Projekt realizowany przez badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wspólnie z zespołami z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver w Kanadzie ma na celu opracowanie nowatorskiego opatrunku hydrożelowego zawierającego naturalne składniki pochodzące z mleka owczego i wielbłądziego. Opatrunek ten będzie miał właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i stymulujące regenerację tkanek, co przyspieszy proces gojenia się ran i zredukuje ryzyko powikłań.

Właściwości materiałów pochodzenia naturalnego

Naturalnymi produktami bogatymi w substancje bioaktywne wspomagające regenerację skóry i gojenie się ran jest mleko owcze i wielbłądzie. Oba te produkty, w porównaniu do np. mleka krowiego, zawierają wysoki poziom insuliny, która ma szczególne znaczenie w procesie gojenia się ran. Insulina reguluje poziom glukozy we krwi i może wspomagać leczenie uszkodzonej skóry poprzez regulację reakcji zapalnych oraz stymulację migracji komórkowej. Dotychczasowe badania wykazują, że miejscowe podanie insuliny ma znaczący wpływ na gojenie się ran o podłożu cukrzycowym oraz ran oparzeniowych i przewlekłych.

Uważamy, że mleko owcze i wielbłądzie będzie tym elementem opatrunku, który posiada potencjał leczniczy i przyczyni się do regeneracji komórek skóry. Opracowane biomateriały na bazie naturalnych substancji bioaktywnych mleka mogą znacząco poprawić wydajność oraz komfort leczenia pacjentów z problemami skórnymi ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów cukrzycowych

– wyjaśnia kierownik zespołu, dr inż. P. Szatkowski.

Jak powstaje taki opatrunek?

Mleko wielbłądzie będzie pozyskiwane z fermy hodowlanej użytkującej mlecznie wielbłądy na terenie Polski. Pozyskany płyn zostanie w pierwszej kolejności zliofilizowany w – 80 °C co uchroni zawarte w nim aktywne substancje przed rozkładem i zachowa je w pierwotnej postaci. 

Mleko z wielbłąda pomoże cukrzykom

W pierwszym zadaniu badawczym naukowcy opracują hydrożelowy wielowarstwowy materiał opatrunkowy, który będzie zawierał substancje bioaktywne. Następnie naukowcy przeprowadzą szereg badań przesiewowych służących do biologicznej oceny opatrunku sfunkcjonalizowanego substancjami czynnymi pochodzącymi z mleka owczego i wielbłądziego. Kolejny etap testów obejmie analizy komórkowe, które sprawdzą czy badany opatrunek wpływa na żywotność komórek oraz tempo zarastania rany.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: informacja prasowa, AGH

Źródło tekstu: Informacja prasowa