DAJ CYNK

Sztuczna skóra. Ten chip może być rewolucją w medycynie

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Nauka

Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney stworzyli urządzenie, które nie tylko będzie w stanie imitować pracę ludzkiej skóry, lecz zbierze również ważne danie o czynnościach życiowych noszącego.

Gdy słyszymy wearables najczyściej na myśl przychodzą nam różnego rodzaju opaski sportowe lub smartwatche. Jednak nauka idzie o krok dalej w rozwoju tej technologii i aktualnie wiele uniwersytetów i naukowców pracuje nad specjalnymi chipami i sensorami będącymi w stanie zwiększyć komfort życiowy lub zdrowotny noszącej go osoby. Teraz badacze z University of Sydney pochwalili się swoim nowym odkryciem na temat sztucznej skóry.

Elektroniczna skóra przyszłością medycyny?

Na co dzień możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, jak wiele informacji skóra przekazuje do naszego mózgu. W skórze właściwej znajdują się zakończenia nerwów, które umożliwiają odbieranie bodźców ze środowiska zewnętrznego, takich jak temperatura, dotyk, nacisk. Sama skóra bierze również udział w procesie termoregulacji oraz regulacji gospodarki wodno elektrolitowej, tłuszczowej, czy witaminowej. 

Czasem jednak w wyniku wypadku, utraty kończyny lub choroby, człowiek traci część swojej skóry, a organizm nie zawsze może ją zastąpić. W związku z tym tacy pacjenci tracą wiele informacji, jakie płyną z posiadania naturalnej warstwy ochronnej. Naukowcy z University of Sydney połączyli sztuczne synapsy z zaawansowanymi czujnikami, co może naśladować właściwości ludzkiej skóry.

Nie jest to pierwsza tego typu próba zastąpienia ludzkiej skóry sztuczną. Tym razem jednak postawiono nacisk na odbieranie bodźców z otoczenia. Opracowane urządzenie elektroniczne jest w stanie wykrywać bodźce mechaniczne w celu przetwarzania informacji, w tym rozpoznawanie gestów i ruchów pisma ręcznego, a to wszystko przy niskim zużyciu energii.

Naukowcy określają swój wynalazek mianem E-skin, czyli elektronicznej skóry. Urządzenie składa się ze specjalnego sensora, będącego w stanie wyczuć nacisk, napięcie i ciężar, oraz prześle informacje o tym sygnałem elektrycznym do neuromorficznego komputera. Oprócz parametrów typowych dla skóry urządzenie będzie w stanie na bieżąco monitorować ciśnienie krwi, temperaturę ciała i saturację.

Jak wskazują twórcy badania, ich wynalazek w przyszłości może znaleźć szerokie zastosowanie w medycynie, nauce i robotyce, ale także w sporcie. Przede wszystkim będzie można go zainstalować na protezach lub w miejscach ubytku skóry. Ponadto może się to przysłużyć w przypadku budowania robotów lub monitorowania stanu zdrowia sportowców.

Zobacz: Masz taki smartfon? Potrafi znacznie więcej niż sądzisz
Zobacz: Wpisali hasło w Google. Dokonali przełomowego odkrycia

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: UNWS

Źródło tekstu: UNWS