DAJ CYNK

Zaskakujące odkrycie na temat Ziemi. Podręczniki pójdą do kosza?

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Nauka

Kiedy powstało życie na Ziemi?

Kiedy zaczęło się życie na Ziemi? Cóż, zdaniem międzynarodowej grupy naukowców być może do tej pory byliśmy w poważnym błędzie. Pomyłka może wynosić bagatela 1,5 miliarda lat. Właśnie znaleziono nowe dowody na poparcie tej teorii.

Nowe odkrycie bazuje na pracach wykonanych w Gabonie, gdzie głęboko w skałach znajdują się ślady wskazujące na warunki umożliwiające życie. Do tej pory datą graniczną przyjmowaną przez większość ekspertów było 635 milionów lat temu – wskazuje BBC, które opisuje nowe odkrycie. Znalezisko jednak dotyczy okresu sprzed 2,1 miliarda lat temu.

Tlen i fosfor

Opublikowane wyniki to uzupełnienie do trwającej debaty na temat niewyjaśnionych dotychczas formacji znalezionych we Franceville w Gabonie. Dyskusja dotyczyła tego czy są to w rzeczywistości skamieniałości. Aby to zbadać naukowcy przyjrzeli się skałom wokół formacji. Przede wszystkim szukali tam składników odżywczych – takich jak tlen i fosfor – które mogły wspierać istniejące życie. Czym ono mogłoby być? Naukowcy stawiają tezę o czymś podobnym do pleśni śluzowej - bezmózgowego organizmu jednokomórkowego, który rozmnaża się za pomocą zarodników.

Samo odkrycie jest powiązane z tzw. formacją Gabonionta znalezioną właśnie w Gabonie. Zdaniem autorów obecnego badania stworzenia te mogły się poruszać i to z własnej woli. Aby sprawdzić czy rzeczywiście były to istoty żywe przeanalizowano rdzenie osadów wywierconych ze skały i natrafiono na ślady tlenu oraz fosforu. Zdaniem zespołu, wspomniane substancje miały pojawić się tuż przez pojawieniem się formacji. Teoria zespołu sugeruje, że wysoki poziom tlenu i fosforu miał powstać przez zderzenie dwóch płyt kontynentalnych pod wodą. Powstałe w ten sposób, bogate w składniki odżywcze morze śródlądowe miało być miejscem do fotosyntezy, co tłumaczyłoby obecność tlenu.

Przeciwnicy tej teorii nie są jednak w pełni przekonani do takiego tłumaczenia. Ich zdaniem obecność wspomnianych składników odżywczych wcale nie musi oznaczać istnienia korzystającego z nich życia. Ciężko nie przyznać im racji. Ale teraz ciężko też wykluczyć taką możliwość. Konieczne są więc następne odkrycia w tej dziedzinie.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Ventus55, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Źródło tekstu: BBC