DAJ CYNK

Latasz samolotem? Mogą Cię czekać spore konsekwencje

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Nauka

Jesteście fanami latania samolotem? Może Was spotkać przykra niespodzianka, bowiem ten środek transportu odpowiada za ogromne emisje dwutlenku węgla. Naukowcy z Wielkiej Brytanii wyliczyli jak bardzo szkodzimy przez to Ziemi.

Za najnowsze badania na temat wpływu podróży długodystansowych na Ziemię odpowiada zespół naukowców pracujących w Uniwersytecie w Leeds. Jednym ze sporych jego elementów jest kwestia podróży samolotem w kontekście zmian klimatu. Ale okazuje się, że także i fani aut mogą coś poprawić, by lepiej zadbać o planetę. Jak przekłada się to na statystyki?

Więcej latania - więcej szkód

W samej Wielkiej Brytanii, choć loty krajowe stanowią raptem 3% wszystkich podróży mieszkańców tego kraju, są one odpowiedzialne za aż 70% wszystkich emisji dwutlenku węgla związanych z podróżami pasażerskimi. I choć w podróżach międzynarodowych ten wskaźnik jest teoretycznie mniejszy, bo wynosi 55% wszystkich emisji, to jednak taka forma przemieszczania się stanowi tu jedynie 0,4% ze wszystkich dostępnych środków.

Nowe badania wskazują, że najwyższy czas poszerzyć podejście znane chociażby w Polsce z biletów PKP Intercity, gdzie możemy przeczytać o ile oszczędniejsze jest wybranie pociągu zamiast samolotu i auta, na działania międzynarodowe. Zwłaszcza, że to w tej drugiej grupie odnotowano wzrost liczby wykonywanych podróży. Z tego powodu konieczne są nie tylko działania promocyjne informujące o konsekwencjach dla Ziemi przy wyborze tego środka transportu jak i prace nad alternatywnymi paliwami dla lotnictwa oraz większą atrakcyjnością dla alternatywnych form przemieszczania się. Na poprawę zasługuje także postawa samych polityków, bogatych przedsiębiorców oraz celebrytów, którzy potrafią często walczyć o zmiany klimatu podróżując przy tym na potęgę właśnie za pomocą samolotów.

Ale Brytyjczycy wzięli pod lupę także i inne środki transportu. Jak donosi Science Daily, badania wykazały, że gdyby wszystkie podróże samochodem poniżej około 13 kilometrów zostały przeniesione na piesze lub rowerowe, nastąpiłaby redukcja emisji dwutlenku węgla o 9,3%. Według wyliczeń zespołu taki sposób przemieszczania się autem stanowi obecnie około 55% wszystkich podróży.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Russ Heinl

Źródło tekstu: Science Daily