DAJ CYNK

Odkryli "nowe El Niño"? Może mieć wpływ na całą półkulę

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Nauka

Nowe El Nino?

Znane z lekcji geografii zjawisko El Niño, może mieć rodzeństwo. I nie chodzi tu wcale o La Niña, lecz o zupełnie nowe zjawisko, które także może wpływać na przynajmniej część naszej planety i aktualną pogodę.

Kuzynem wspomnianych zjawisk ma być wzorzec Circumpolar Wavenumber-4, który na półkuli południowej pojawia się w południowo-zachodniej części subtropikalnego Pacyfiku w rejonie Australii i Nowej Zelandii. Choć obszar, który jest nim objęty, jest stosunkowo niewielki, to jednak może mieć ogromny wpływ dotyczący nawet całej półkuli południowej. 

Mały, ale silny

Aby odkryć ten nowy wzorzec wykorzystano rzeczywiste obserwacje oraz zaawansowane modelowanie klimatu obejmujące 300 lat. Dzięki temu odkryto powtarzający się corocznie wzorzec związany z czterema naprzemiennymi regionami ciepłego i chłodnego powietrza. Leżący nieopodal obszar w okolicy Australii i Nowej Zelandii działa na niego jako dźwignia kontrolna, a zmiany mogą wpływać na temperatury atmosferyczne w południowych subtropikach i na średnich szerokościach geograficznych na tej półkuli.

Co ciekawe, jak wskazują przeprowadzone właśnie badania, te wzorce klimatyczne różnią się od innych, o których wiemy, w tym El Niño i jego siostrzanego zjawiska La Niña.

Zrozumienie tego nowego systemu pogodowego może znacznie poprawić prognozowanie pogody i klimatu, zwłaszcza na półkuli południowej. Może to pomóc wyjaśnić zmiany klimatu, które wcześniej były tajemnicze i może poprawić naszą zdolność przewidywania ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych

– mówi meteorolog Balaji Senapati z University of Reading w Wielkiej Brytanii na łamach portalu sciencealert.com.

Nowy wzorzec ma pojawiać się na półkuli południowej latem, a zatem między grudniem a lutym (z porami roku jest tam odwrotnie niż u nas). Może mieć też mocny wpływ na zjawisko wysychania południowej półkuli. Dlatego właśnie badacze chcą przyjrzeć się jeszcze lepiej temu zjawisku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, NicoElNino

Źródło tekstu: sciencealert.com